روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
زیر آسمان همین شهر :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184176
1399/04/12

زیر آسمان همین شهر

زینب دانشور/ همین جا رقم می خورد درست زیر آسمان همین شهر. نه در حاشیه است و نه مخفی از چشم ها؛ پارک هایی آلوده از مردان و زنانی که دیگر سبز نیستند سیاه چالی شدند که در آن مرگ جولان می دهد. بوستان هایی زهرآلود مواد مخدر که جوانان را در خود غرق می کند و حالا با حضور یک ویروس مرموز اوضاع از آن که بود هم بدتر شده. پارک انقلاب یکی از بیغوله هایی است که هر ساعتی گذری به آن بزنی حتی اگر معتادان و کارتن خواب های آواره نباشند، خرده فروشانش پاتوق را خالی نمی گذارند، پاتوقی که برای خلافکارها مأمنی است برای کشیدن شیره جان آدم ها.
توجهی به جنسیت، ظاهر و حتی تمکن مالی ندارند اگر حتی پارک انقلاب گذر هر روزه ات باشد در گوشَت زمزمه می کنند: «گل خوب، شیشه اعلی هم هست چی میزنی؟»
صدای فندک هایی که زیر پایپ‌ها روشن می شود و بوی جورواجور مواد سنتی و صنعتی دلت را به آشوب می کشد. زیر آفتاب داغ تابستان گوشه‌ای در سایه لمیده و با چشم‌هایی که از فرط نشئگی باز نمی شود مگس‌هایی که مزاحمش می شوند را می راند. پیداست نشئگی در رگ و جانش خوب تنیده که لودگی های نوجوانان هم او را از جا تکان نمی دهد.
در همین اثناست که جوانی حدودا 35 ساله مندرس و ژولیده از راه می رسد و کنارش لم می دهد. دودی که همچنان از پایپ بیرون می زند شاهدی است بر تازگی جانی تازه که به رگ‌هایش بخشیده و به قول خودش کیفش را کوک کرده است.
ترجیح می دهم قبل از چرت زدنش سئوالاتم را بپرسم اما با دیدنم از ترس این که با مخبر طرف است خودش را جمع و جور می کند و دنبال راه فرار می گردد. خودم را معرفی می کنم و می خواهم پای حرف هایش بنشینم اما پاسخش حرفی برای گفتن نمی گذارد.برای چه کسی می نویسی؟ مسئولین؟ آن ها که اگر ما را می دیدند حال و روز ما این نبود. تلاش بی‌خود
می کنی... حالمونو خراب نکن.سعی می‌کنم با آرامش اعتمادش را جلب کنم تا به سئوالاتم به درستی پاسخ دهد. وقتی از اوضاع او و دیگر معتادان در این شرایط حاد کرونایی می پرسم می گوید: کسی ما رو به حساب نمیاره . همین مردم خیر هم اگر بخوان کمک کنن به ما نمی کنن انگار ما رو جزو بقیه آدما به حساب نمیارن.
در جواب این که با گران شدن مواد چه راهکاری اندیشیده می گوید: تریاک و شیره دو برابر شده و پیدا نمی شه اما شیشه با همون قیمت قبلش هست. زیادم هست حتی ارزون تر هرچند ناخالصی زیاد داره. خیلی ها هم که زورشون نمی‌رسه رفتن سراغ هرویین و تزریق. اینجوری کمتر متوجه میشی چه بلایی داره سرت میاد. الان حتی اونام که قصدشون ترک کردن بود پشیمون شدن میخوان زودتر خلاص شن.
می پرسم هزینه تامین مواد را از کجا جور می کنی که پاسخ می دهد: زباله‎گردی، دزدی، خرده فروشی ... هرکاری که بشه ازش پول درآورد.
در جواب این که کرونا را می شناسی پک عمیقی به سیگار تازه گیرانده‌اش می زند و می گوید: برای من و امثال من همین که جیره فردامون تامین بشه بسه، کاری به کرونا نداریم اونم کاری با ما نداره کرونا کیلو چنده؟
دیوار به دیوار پارک آپارتمانی قدیمی است که بالکنش به پارک باز می شود. پیرزن خوش صحبت و دلسوز ساکن آن شاکی از بی توجهی مسئولین به این منطقه با افسوس می گوید: جیگرم آتیش می گیره اینا رو می بینم همه شون جوون. اگه از خماری نمیرن کرونا جونشون رو می گیره. گاهی اضافه غذامو لقمه می گیرم براشون می فرستم پایین. می ترسم باهاشون تماس داشته باشم کرونا بگیرم.
شوهرش نیز اعتراف می کند تا به حال دست به دامن پلیس برای راندنشان نشده اما از این وضع هم راضی نیست.
دورادور پارک محل کسب است و شلوغ. یکی از مغازه داران می گوید: فصل سرد کمتر میان اما حالا زیر ظل آفتاب ولو می چرخن. با افسوس سری تکان می دهد و می گوید: کاش به همین ختم می شد گاهی که خمارن و حالشون بد سر هر چیزی گلاویز می شن و جلو زن و بچه مردم حرف رکیک می زنن. جوونای محل هم غیرتی میشن و همین روزاست که یه شری به پا شه. قیافه شونم که می بینی کرونا باید از اینا بترسه با این همه میکروب و آشغال.
به سراغ یکی از ریش سفیدان محل می روم. او نیز مدعی است پیگیری هایش از پلیس بی نتیجه مانده و معمولا این موارد با ساخت و پاخت فیصله می یابد یا هر ارگان وظیفه جمع آوری آن ها را به گردن دیگری می اندازد می گوید: شاید اگه فکری اساسی برای آینده شون می شد خودشونم کمک می کردن نجات پیدا کنن از وقتی کرونا اومده هم که کمتر کسی جرات داره بهشون نزدیک بشه. خدا میدونه عاقبتشون چی باشه.

ذره بین کرونا روی مخدر
گفتن از اعتیاد و مصائب ریز و درشت آن برای همه داستانی است تکراری. امروزه دیگر کمتر دلی از دیدن چهره زشت آن می گیرد و کمتر نگاهی است که میخکوبشان شود. این روزها آن قدر دیدیم و شنیدیم که مانند صحنه های کشتار جمعی اخبار، کلیشه ای است که معنای خاصی ندارد.
پای کووید۱۹ که به ایران باز شد آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یکی بعد از دیگری پررنگ تر خود را نشان داد آسیب هایی که شاید تا قبل از این ویروس فقط در لفافه بود و حالا که عصر ما به عصر قبل و بعد کرونا تقسیم شده، انبوه دردهای پنهان به سطح جامعه رسیده تا کرونا ذره بینی شود برای بیشتر دیده شدن آن ها.
در این نمودار شاید اعتیاد در بالاترین نقطه آسیب های اجتماعی قرار بگیرد آسیبی که نه فقط فرد معتاد بلکه جامعه را درگیر می کند. مصرف کنندگانی که با شایعه عدم ابتلا به کرونا بدون رعایت هیچ گونه موارد بهداشتی در سطح شهر می چرخند و ناقلان خطرناک کرونا محسوب می شوند.
همزمان با ظهور کرونا در ایران و با انبوه مشکلات ریز و درشت مسئولان به منظور رفع آن ها دست به کار شدند اما یکی از اقشاری که در حاشیه رفتند همین معتادانی بودند که در ابتدا از گرمخانه به خاطر مقابله با شیوع کرونا رانده شدند و حالا هم با وجود ساماندهی باز هم شاهد پرسه زنی شان هستیم. هرچند خود آن ها نیز به دلیل محدودیت ها و سختگیری های این اماکن تمایلی به ماندن در گرمخانه ندارند.

تریاک با قیمتی دوبرابر قبل
آخرین آمارها درباره تعداد معتادان در ایران مربوط به اظهارات مقامات ستاد مبارزه با مواد مخدر است. رقم کل معتادان اعلام ‌شده، دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و میانگین سنی مصرف‌کنندگان نیز ۲۴ سال عنوان شده است. این آمار مربوط به بازه زمانی نیم‌سال دوم ۹۸ و اوایل سال ۹۹ می باشد که بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از ۶۶ درصد را مربوط به تریاک عنوان می کند اما با گران شدن ۵۰ درصدی مواد مخدر سنتی و ارزان‌تر شدن شیشه اغلب مصرف‌کنندگان مواد سنتی به صنعتی روی آوردند که خود معضل بزرگی است، زیرا عوارض مصرف شیشه غیرقابل جبران و تکان‌دهنده است حتی برخی افراد دو مصرفه شدند و این معضل را چند برابر می کند.
فارس و گیلان بعد از تهران رتبه دوم در دسترسی راحت و آسان به مواد مخدر دارند همچنین مصرف تریاک ۲۵ درصد کاهش داشته، اما مصرف شیشه ۴۰۰ درصد افزایش را نشان می دهد. معتادان تنها پس از نیم ساعت می توانند مواد را تهیه کنند و چنان آزادانه مصرف می کنند که گویا رفتاری عادی و مجاز است. شاید یکی از دلایل آن ترس از این باشد که مبادا ناقل کرونا باشند.

این سیاست غلط است
فاجعه آن جاست که سیاست راندن معتادان در برخی پارک‌ها با بستن آب و توالت نه فقط کارساز نیست بلکه دلیلی است برای کشاندن این افراد به سطح خیابان و انتقال کووید 19. از آن گذشته کارهای پاره وقتی که گاه از این اقشار برای رفع مایحتاجشان انجام می شد مانند کارگری و کار در تالار و حتی شست و شوی راه پله آپارتمان ها اکنون به خاطر ترس از کرونا تعطیل شده و همین موجب روی آوری برخی از آن ها به دزدی و انواع خلاف های دیگر می شود.

50 میلیون وام کم بهره برای معتادانی که ترک کنند
معاون پژوهشی موسسه کادراس میزان شیوع مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان را 2.1 درصد و مربوط به دوره متوسطه دوم و هنرستان‌ها عنوان می کند و می گوید: میزان شیوع مواد مخدر در بین دانشجویان نیز 4.7 درصد است.
منصور براتی با بیان این که در جمعیت عمومی بین 15 تا 64 سال به ترتیب خوزستان، گلستان، چهار محال و‌ بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان بیشترین مصرف کننده مواد مخدر هستند می افزاید: در سال 2018 در جهان 803 نوع NPS(مواد مخدر صنعتی روانگردان‌های جدید) شناسایی شد. در ایران به ترتیب تریاک،ماری جوانا، شیشه و هروئین بیشترین مواد مخدر مصرفی هستند و در جهان «ماری جوانا» بیشترین ماده مخدر مصرفی است.
وی با اشاره به این که در کل کشور حدود 60 هزار معتاد متجاهر داری مادامه داد: از طریق صندوق ملی کارآفرینی برنامه‌ریزی شده تا 50 میلیون تومان به هر معتادی که ترک کرده و می‌خواهد دوباره شروع به کار کند وام با بهره بسیار پایین در درازمدت بدهیم همچنین اکنون اگر فردی به صورت شخصی معتاد ترک کرده‌ای را استخدام کند، دولت 50 درصد هزینه‌اش را می‌دهد؛ یعنی اگر استاد کار 3 میلیون تومان به فرد حقوق می‌دهد دولت 1.5 میلیون تومان آن را پرداخت می‌کندو این کار بزرگی است.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.