روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
ساخت بدن با هزینه آن چنانی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191601
1399/06/31

ساخت بدن با هزینه آن چنانی

زينب دانشور/ بالاخره با توصیه های پزشک و اصرارهای اطرافیان دل به دریا می زند تا ساعتی در روز را به ورزش اختصاص دهد. لیست باشگاه های بدن سازی اطراف منزل را چک و یکی پس از دیگری برای دیدن محیط و شرایط آن ها بررسی می کند. با دیدن رقم های هنگفت شهریه های ماهانه، هوش از سرش می پرد و در آخر یکی از باشگاه ها که نسبتا شرایط بهتری دارد را انتخاب می کند. اولین روز باشگاه طبیعتاً صرف پرس و جو در خصوص کار با دستگاه و رژیم غذایی و دیگر قوانین کاهش وزن می گذرد.
همه ماجرا از روز دوم اتفاق می افتد باشگاه رفته رفته چنان مملو از جمعیت می شود که فرصتی برای استفاده مناسب از دستگاه ها باقی نمی ماند. تقریباً پشت هر دستگاه ورزشی چند نفری صف کشیده اند و منتظرند کارَت با آن دستگاه تمام شود. از این ها گذشته آن زیر زمین نمور با آن تهویه های نیم سوز، نفس کشیدن را بین این تعداد ورزشکاری که با هر حرکت ورزشی هرم بازدمشان در هوا پخش می شود، سخت کرده. در گوشه دیگری از باشگاه عده ای اروبیک تمرین می کنند اما فضای کوچک تعبیه شده در برابر آن تعداد از افراد جوابگو نیست و یکی در میان به هم برخورد می کنند. مربیان هم که حکایت غم انگیز دیگری دارند نه فرصتی برای سر زدن به همه برای آموزش حرکات صحیح است و نه تمرکزی بین این همه آدم پر از سئوال برایشان باقی مانده. ساعت باشگاه به سرعت می گذرد و او فرصتی برای تکمیل حرکات ورزشی اش ندارد تقریباً اغلب زمان را صرف در نوبت ماندن کرده است.
اسپیکرهای قوی دور تا دور سالن موزیکی با صدای بلند پخش می کنند که صدا را به صدا نمی رساند. اعتراض های او به مسئول باشگاه در خصوص تعداد ورزشکاران و کمبود دستگاه ها به جایی نمی رسد و در آخر نتیجه می گیرد به جای صرف وقت در چنین محیطی، پیاده روی را امتحان کند.
این تصویر برای خیلی ها آشناست آن ها که برای صرفه‌جویی باشگاه هایی را انتخاب می کنند که متاسفانه به جای سوزاندن چربی، وقت را هدر می دهند. هر چند در این میان نمی توان وزنه تقصیر را به گردن کسی انداخت اما این اتفاقی است که در سراسر کشور در حال رخ دادن است و گویی برای خیلی ها مهم نیست.

یک دوراهی دو سر باخت
آمارها مدام از افزایش وزن ایرانی ها و فقر حرکتی آن ها خبر می دهد و مسئولین و پزشکان توصیه ورزش کردن را از زبان
نمی اندازند. با نگاهی گذرا به وضعیت باشگاه‌های ورزشی کشور و گلایه های مردم از این گونه محیط ها دلیل عدم استقبال از باشگاه و ورزش را متوجه خواهیم شد.
مردم کشور ما به دلایل فرهنگی و اجتماعی انسان هایی دنباله رواند به این معنا که اگر مسئله ای در فرهنگ جا افتاد و پررنگ شد دیگران نیز از آن تبعیت می کنند. در خصوص رشته های ورزشی نیز وضع به همین منوال است کما این که ورزش هایی چون فوتبال و کشتی به دلایلی طرفداران بیشتری دارد. اما در خصوص ورزش های انفرادی اغلب آن ها که تصمیم به کاهش یا افزایش وزن دارند و آن ها که برای سلامتی و زیبایی اندام در پی یک رشته ورزشی اند، پرورش اندام را انتخاب می کنند. زن و مرد فرقی ندارد در واقع آن ها در پی تصمیمی که یکی از اطرافیانشان گرفته و گاه برای ساختن هیکلی که چشم نواز و تحسین برانگیز باشد به سمت بدن سازی می روند. اما فارغ از درستی یا نادرستی این موضوع با یک حساب سرانگشتی در این گونه باشگاه ها به این نتیجه می رسیم که معضلات آن، افراد زیادی را از ادامه ورزش منصرف کرده و انگیزه را تضعیف می کند. مشکلاتی که نمی توان برای آن مقصری یافت جز شرایط اقتصادی کشور.
به همین منظور با چند تن از ورزشکارانی که باشگاه های ورزشی را به هر دلیلی انتخاب کرده اند به گفت و گو نشستیم.
سهرابی که سال هاست یکی دو ساعت از وقتش در روز را در باشگاه می گذراند گفت: شهریه ها به شکلی نجومی در حال افزایش است تا حدی که با آمدن کرونا و متضرر شدن باشگاه‌های ورزشی مسئولین باشگاه اقدام به افزایش نرخ شهریه کرده و برای افرادی چون من که به باشگاه رفتن وابسته ام چاره ای نمی ماند.
او با بیان این که ماهانه 400 هزار تومان پرداخت می کند گفت: برای تهیه شهریه مجبورم اضافه کاری کنم وگرنه خرج‌های قطره چکانی زندگی جایی برای این هزینه کردها نمی گذارد.
مروج نیز در تایید حرف های سهرابی و فشار حاصل از هزینه های ورزش کردن در باشگاه بیان کرد: البته در این گونه باشگاه ها مربی خصوصی مدام در کنار فرد حضور دارد هرچند برای ما که سال هاست با دستگاه های ورزشی کار می کنیم نیازی به مربی نیست.وی ادامه داد: برای افرادی که به صورت مبتدی از دستگاه ها استفاده می کنند مربی الزامی است چرا که با هر حرکت اشتباه آسیبی به بدن آن ها وارد می شود که گاه جبران ناپذیر است.
امیری فر بانویی که به زیبایی و تناسب اندام خیلی اهمیت می دهد و بعد از زایمان تصمیم گرفته وزنش را کم کند به خبرنگار «خبر جنوب» گفت: مشکلی با هزینه شهریه نداشتم اما سئوال برای من اینجاست چرا برنامه غذایی هزینه جدا و متفاوت دارد و آن هم اجباری و با این قیمت.
وی ادامه داد: در باشگاهی که ثبت نام کردم برای 8 جلسه حدود 350 هزار تومان هزینه کردم اما مسئول باشگاه اعلام کرد بدون دریافت برنامه غذایی امکان ثبت نام نیست بنابراین 180 هزار تومان دیگر نیز به این منظور خرج کردم.
خانم مولاوردی نیز که از هزینه های گوشه کنار شهریه گلایه دارد گفت: اولین بار است می بینم که باشگاهی حق پارکینگ و اجاره کمد می گیرد گویا از هر راهی به دنبال کسب درآمدند.
وی با اشاره به این که به دلیل نزدیک بودن این باشگاه با محیط کار، آن را انتخاب کرده افزود: بگذریم از مکان آن که برای سلامتی بانوان با آن ظرافت بدنی هم مناسب نیست اما برخی برای صرف هزینه کمتر به این چنین زیرزمین های تاریک و بی تهویه مناسبی روی می آورند.
این ها بخشی از گلایه های مردمی است که زیر آسمان همین کشور نفس می کشند. ‌در پی اتفاقات اخیر اقتصادی و گرانی و پس از پاندمی کرونا هزینه بسیاری از باشگاه‌های ورزشی به صورت بی برنامه و غیراصولی افزایش یافت. با یک آمارگیری غیر رسمی به این نتیجه رسیدیم که هزینه شهریه در باشگاه های پایین شهر و بالاشهر متفاوت است و از 150 هزار تومان شروع شده و گاه به قیمت‌های میلیونی ختم می‌شود. هرچند این افزایش قیمت ها و هزینه ها بی دلیل نیست و هر مسئول باشگاهی برای این هزینه جوابی منطقی دارد.
میرمیران مسئول باشگاهی است که حدود دو دهه در حال فعالیت است و کار خود را با چند دستگاه ورزشی ابتدایی آغاز کرده. او به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: برخی مربیان به خصوص افراد خبره و معروف که ورزشکاران زیادی برای کار کردن زیردست او به باشگاه مربوطه می روند تمایلی به استفاده از دستگاه ‌های داخلی ندارند و تاکید آن ها دستگاه ‌های خارجی است.
وی ادامه داد: اگر تفاوت قیمتی در هزینه باشگاه ها وجود دارد بی شک باید به دنبال دلیل آن بود یکی از این دلایل دستگاه هاست که دستگاه های وارداتی از کیفیت بهتر و در نتیجه قیمتی چند برابری نسبت به دستگاه های ایرانی برخوردار است.
این ورزشکار پرورش اندام با بیان این که علاوه بر این، باشگاه هایی که هزینه بیشتری دریافت می کنند با برنامه عمل می کنند اضافه کرد: در بیشتر این باشگاه ها هزینه به صورت ماهیانه دریافت نمی شود بلکه دوره ای است به این مفهوم که در یک دوره سه ماهه و زیر نظر مربی فرد را به نتیجه دلخواه می رسانند و همین موجب می شود فرد از هزینه ای که کرده پشیمان نشود.
زارع یکی دیگری از باشگاه دارانی که در پایین شهر چند سالی است به این حرفه رو آورده به «خبر جنوب» گفت: راه اندازی باشگاه بدنسازی تنها برای افرادی به صرفه است که مالک هستند و نگرانی اجاره ندارند.وی با اشاره به این که هزینه اجاره مکان سنگین است و با عدم استقبال مردم بعد از کرونا به باشگاه، درآمدش به اجاره هم نمی رسد افزود: همه این موارد به جز هزینه تعمیر برخی دستگاه هاست که تعمیرکاران خاصی دارد و با استفاده نا درست ورزشکاران مدام خراب می شود. محرمی هم در پاسخ به دلایل هزینه های هنگفت باشگاه ها گفت: حداقل ها برای یک باشگاه به منظور جذب مشتری مکانی بزرگ، تمیز، دارای مسیر مناسب و تعدد دستگاه های ورزشی و به روز بودن آن هاست.
وی ادامه داد: واضح است که برای تهیه این گونه فاکتورها میلیاردها تومان هزینه خواهد شد بنابراین باشگاه داری که علاوه بر این فاکتورها سونا و جکوزی، حمام، سالن بیلیارد و ماساژ و بوفه در آن محیط راه اندازی می کند قیمت های بیشتری از مشتری دریافت خواهد کرد.این باشگاه دار که سابقه ای طولانی دارد با بیان این که مخاطبان این چنین مکان هایی خاص و اندکند گفت: به جز این موارد نباید از نظر دور داشت که مربیان، منشی و دیگر افرادی که در این محیط کار می کنند نیز از همین طریق حقوق دریافت می کنند پس باید دخل و خرج باشگاه به هم بخواند.اشرافی باشگاه دار و مربی دیگر با بیان این که باشگاه داری کار بسیار سخت و پر تنشی است گفت: هر باشگاه ورزشی برای راه اندازی هزینه کلانی طلب می کند که به نظر می رسد پس انداز آن مبلغ در بانک و جمع آوری سود آن برای فرد به صرفه تر است تا راه اندازی باشگاه.وی از تعلق نگرفتن وام بانکی و ارز دولتی به این حرفه گلایه کرد و ادامه داد: روند اخذ مجوز برای تاسیس باشگاه و سختگیری ها و بی حمایتی نهادها از این ورزش انفرادی نیز خیلی از افراد را دلسرد کرده از طرفی مشکلات اقتصادی تمایل مردم به ورزش کردن در باشگاه را از آن ها گرفته و همه این عوامل باشگاه داران را مجبور به واگذاری و تعطیلی می کند.
رحیمی مسئول یکی از باشگاه های معتبر شیراز نیز با بیان این که مسئولیت بازرسی باشگاه ‌ها برعهده اداره ورزش و جوانان شهرستان  هاست گفت: ما منکر تخلف در برخی باشگاه ها از طریق دریافت هزینه ای بیش از آن چه که باید دریافت کنند نیستیم بنابراین تیم‌ های بازرسی متشکل از نماینده بهداشت و اداره اماکن باید به باشگاه‌ ها سر زده و براساس میزان تخلف از اخطار تا پلمب پیش ‌روند.
وی درباره شهریه ‌ها نیز بیان کرد: خود باشگاه نمی ‌تواند مبلغ را تعیین کند. باشگاه ‌های بدنسازی بر اساس ویژگی‌ ها و معیار‌هایی همچون وسعت باشگاه، تعداد مربیان، نوع دستگاه ‌ها و دیگر خدماتی که به مشتریان می ‌دهند در سطوح یک، ۲ و ۳ درجه  بندی می‌ شوند. این درجه  بندی ابتدای هرسال از سوی وزارت ورزش و جوانان مشخص و قیمت مصوبه باشگاه ‌های ورزشی به کل کشور ارسال می

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.