روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
درمان نیمه کاره کودکان مبتلا به فلج مغزی در فارس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191872
1399/07/03

درمان نیمه کاره کودکان مبتلا به فلج مغزی در فارس

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ خانواده بیماران فلج مغزی با مشکلات بسیاری مواجه اند. برخی از آنها نیمه راه خسته می شوند. اما عده ای هم پا به پای بیمارشان می آیند و با حمایت های آنها و کمک پزشک زمینه استقلال فرزندشان را فراهم می کنند. استفاده از روش های نوین توانبخشی برای استقلال کودکان مبتلا به فلج مغزی اهمیت بسیاری دارد.
در این باره سوم و چهارم مهرماه وبیناری از سوی دانشکده توانبخشی شیراز برگزار می شود.
رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: علاوه بر افزایش حمایت ها بهره مندی از روش های نوین در توانبخشی بیماران مبتلا به فلج مغزی اهمیت قابل توجهی دارد.
دکتر علیرضا متأله افزود: فلج مغزی اصطلاح خیلی کلی است که برای یک سری بیماری های مزمن به کار برده می شود، که با نقص رشد واختلال تکامل و اختلال در کنترل حرکات توسط مغز همراه است. اگر چه ضایعه مغزی در این ها پیشرونده نیست، اما برخی مشکلات حرکتی کودک می تواند در اثر درمان نامناسب پیش‌رونده باشد.
وی گفت: از جمله اختلالات کوتاهی های عضلانی واختلالات در راه رفتن می تواند در اثر درمان نامناسب پیشرونده باشد. معمولا این افراد درمان های بلند مدت لازم دارند که باید تحت مراقبت‌های ویژه ای باشند ووالدین این بیماران درمان ها را رها نکنند و ادامه دهند علاوه بر این با کادر درمانی در ارتباط باشند وبرنامه و تمرین ها را در منزل ادامه دهند.
متأله افزود: جدی گرفتن توصیه های یادشده زمینه این را فراهم می کند که کودکان مبتلا به فلج مغزی بر حسب شدت بیماری، در حد امکان مستقل شوند.
وی افزود: درصد شیوع فلج مغزی در کشورهای مختلف متفاوت است. در ایران 120 هزار نفر کودک فلج مغزی است . در این باره امار دقیقی در فارس وجود ندارد. درصد شیوع فلج مغزی در کشور واز جمله فارس 2 تا 4 مورد به ازای هر یک هزار نفر است.
رئیس دانشکده علوم توانبخشی شیراز گفت: «وبینار» رویکردهای نوین در توانبخشی بیماران مبتلا به فلج مغزی" در دو بخش آنلاین وآفلاین در حال برگزاری است و دارای امتیاز بازآموزی هست .
وی گفت: بهبود کیفیت زندگی این بیماران با کمک بهترین روش های علمی جزو اهداف اصلی ما است که این امرحمایت دستگاه هایی مثل بهزیستی وبیمه ها وحتی شهرداری را برای طراحی فضای مناسب سازی می طلبد. در کنار این موارد مشکلاتی مثل تامین هزنیه درمان ،مشکلات بیمه ای وطراحی های نامناسب معماری وفضاهای شهری نیز مانعی بر افزایش کیفیت زندگی آنها است که امیداورایم با همکاری و مشارکت های بین بخشی نهادها این مسائل را کاهش دهیم. مراقبت ودرمان‌های توانبخشی بیماران مبتلا به فلج مغزی درماه حداقل یک میلیون برای خانوداه های آنها هزنیه دارد.
بیمه ها زیر بارهزینه های کودکان مبتلا به فلج مغزی نمی روند، برخی والدین درمان را نیمه کاره رها می کنندو همین مسئله بسیار ناراحت کننده است وامکان دست یابی به استقلال را ممکن است از برخی کودکان مبتلا بگیرد ویک عمر وابسته بمانند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.