روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بازار میوه همچنان بر پاشنه گرانی می چرخد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192025
1399/07/05

بازار میوه همچنان بر پاشنه گرانی می چرخد

غیاث ملک حسینی-خبرنگار«خبرجنوب»/ لیلا دودمان، عضو شورای شهر شیراز چند روز پیش اعلام کرد که کمیته نرخ گذاری در میدان میوه و تره بار تعطیل شده و از این به بعد نرخ ها به صورت روزانه و بر اساس عرضه و تقاضا اعلام می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه با جدیت به دنبال اعمال ماده ۲۸ قانون نظام صنفی به عنوان ضمانت اجرایی طرح اعلام نرخ روزانه میوه و تره‌بار در شیراز هستیم، گفت: براساس قانون غرفه فروشندگان متخلف از سه روز تا سه هفته پلمب خواهد شد.

پای گرانی همچنان در گیوه میوه
هرچند به نظر می رسد تلاش برای قیمت گذاری میوه و تره بار براساس عرضه و تقاضا تلاشی برای ساماندهی و کنترل قیمت ها سرسام آور فعلی باشد، اما پیگیری خبرنگار و حضور در چند میوه فروشی سطح شهر نشان داد که این کار هم تاثیر چندانی در کاهش قیمت ها نداشته و میوه ها همچنان پای شان در گیوه گرانی گیر کرده است.
در همین ارتباط یکی از فروشندگان میوه در بولوار گلستان شیراز با اشاره به اینکه از زمان اجرای طرح نرخ گذاری براساس عرضه و تقاضا تغییر خاصی را در قیمت ها شاهد نبوده ایم، گفت: به اعتقاد من این طرح ها نمی توانند کمکی به ساماندهی و نظام مند کردن قیمت میوه در بازار مصرف داشته باشد.

ارتباط کیفیت و قیمت با ساعت خرید
وی با بیان اینکه قیمت میوه در میدان ارتباط مستقیمی با زمان و ساعت خرید دارد، اظهارداشت: انوع میوه با کیفیت های خوب، متوسط وضعیف در میدان وجود دارد و خریدار هرچه در ساعات ابتدایی ورود میوه به میدان خرید خود را انجام دهد، طبیعتاً میوه های با کیفیت تر و گران تری را خریداری خواهد کرد که با قیمت بیشتری هم به دست مصرف کننده می رسند.
این فروشنده جوان با اشاره به اینکه میوه های باقی مانده در ساعات میانی صبح عملاً کیفیتی ندارند و بیشتر تهِ باری محسوب می شوند، گفت: قیمت این میوه ها عملاً یک سوم و حتی یک چهارم میوه هایی است که در ساعت ابتدایی شب به فروش رفته اند.
وی با تاکید براین که قیمت میوه با اجرای این طرح ها سروسامان پیدا نمی کند، تصریح کرد: ساماندهی قیمت‌ها نیازمند تعریف یک سیستم نظارتی از محل تولید تا مصرف است؛ چرا که همه می دانند قیمت میوه در باغ بسیار ارزان‌تر از چیزی است که در بازار مصرف وجود دارد، اما وجود واسطه ها و دلال ها منجر به چند برابر شدن قیمت می شود.
این فروشنده میوه در پاسخ به اینکه افزایش مکرر قیمت ها چه تاثیری بر میزان خرید مردم داشته است، گفت: با توجه به اینکه مردم برای حفظ سلامتی و تامین مواد مغذی بدن شان نیاز به مصرف میوه دارند، به نوعی می توان گفت مجبور به خرید هستند، بنابراین در هنگام افزایش قیمت ها نیاز خود را با خرید میوه های کم کیفیت تر تامین می نمایند.وی در خصوص میزان سودی که -از میدان تا مغازه- بروی میوه های مختلف اعمال می شود نیز توضیح داد: درصد سود به نوع میوه و عوامل دیگر بستگی دارد. به عنوان مثال در محصولاتی مانند گوجه فرنگی که میزان دور ریزشان زیاد است، طبیعتاً حاشیه سود بیشتری در نظر می گیرند، اما در محصولاتی که ماندگاری بیشتر و دور ریز کمتری دارند حاشیه سود متعارف تر است، در کل حاشیه سود رقمی بین 15 تا 35 درصد حساب می شود.

می خوای ببر، نمی خوای نبر!!!
فروشنده دیگری در میدان قائم شیراز نیز نرخ گذاری میوه بر اساس عرضه و تقاضا را در کنترل و یا کاهش قیمت ها موثر ندانست و گفت: به نظر می رسد در فرایند فروش میوه در میدان باید نظارت های جدی تر و بیشتری اعمال شود.
وی با طرح این ادعا که برخی توزیع کنندگان میوه در میدان از ارایه فاکتور فروش استنکاف می ورزند، گفت: ما با فروشندگانی مواجه هستیم که میوه را با نرخ بالاتر می فروشند و وقتی از آنها طلب فاکتور می کنیم، می گویند: «شرایط همین است و از فاکتور خبری نیست، اجباری هم در فروش نیست و
می توانید خرید نکنید».این فروشنده با تاکید براینکه ما نیز از سراجبار و برای تامین نیاز مشتری مجبور به خرید میوه بدون فاکتور هستیم، در واکنش به اینکه چرا برای الزام فروشندگان به صدور فاکتور، به سراغ بازرسان و ناظران مقیم در میدان نرفته است، گفت:از حضور و فعالیت آنها بی اطلاع بودم.

غرفه داران صرفاًموظف به توزیع میوه و تره بار هستند
در همین ارتباط علی اصغر اجلالی پور، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز با اشاره به اینکه دیگر کمیته نرخ گذاری تشکل نمی شود و قیمت گذاری صرفاً براساس عرضه و تقاضا انجام می شود، گفت: طبیعتاً هرچه عرضه بیشتر باشد طبیعتاً نیاز مصرف کنندگان تامین و قیمت ها کاهش می یابد.وی در پاسخ به اینکه فروشندگان میدان میوه و تره بار چه نقشی در تعیین قیمت ها دارند، اظهارداشت: براساس آنچه که در پروانه کسب غرفه داران ثبت شده آنها موظف به توزیع میوه و تره بار باغات و مزارع هستند؛ بنابراین عملاً دخالتی در فرایند قیمت‌گذاری یا انبار محصولات ندارند و صرفاً براساس آنچه که عرضه می شود و متقاضی آن وجود دارد، نسبت به توزیع و فروش محصول باغداران اقدام می نمایند.اجلالی پور با اشاره به اینکه برخلاف دیگر اقلام مصرفی، امکان انبار کردن میوه و تره بار در میدان وجود ندارد، ابرازداشت: محصولاتی که وارد میدان می شود معمولاً باید در یک بازه زمانی 10 تا 12 ساعته به فروش برسند تا غرفه ها برای پذیرش و فروش محصولات جدید آماده شوند؛ بنابراین ماراتنی برای فروش محصولات وجود دارد که منجر به تعادل قیمت می شود و کسی به دنبال فروش با قیمت بالاتر نیست؛ چونکه عملاً باعث می شود محصول روی دستش باقی بماند.

خرید و فروش در میدان میوه و تره بار حتماً باید با صدور فاکتور همراه باشد
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز با تاکید براینکه برای خرید و فروش محصولات موجود در میدان حتماً باید فاکتور رسمی همراه باشد، عدم صدور فاکتور را مصداق بارز تخلف اعلام کرد و گفت: فروشندگان میوه در سطح شهر باید براساس فاکتوری که از میدان دریافت کرده اند نسبت به قیمت‌گذاری محصولات اقدام کنند؛ با این حال اگر کسی مدعی باشد که از سوی فروشندگان میدان، فاکتور صادر نمی شود، می تواند با بازرس مقیم در میدان با شماره 09176002523 تماس بگیرد و با مراجعه وی به غرفه مورد نظر، در اسرع وقت فاکتور خود را برای هر یک از 80 قلم محصولی که میدان عرضه می شود، دریافت کند.اجلالی پور با تاکید براینکه عدم صدور و ارایه فاکتور از سوی بارفروش و میوه فروش هر دو تخلف محسوب می‌شود، گفت: با کسانی که به هر بهانه ای از صدور فاکتور سر باز زنند، برخورد قانونی صورت می گیرد.

نرخ عرف همه محصولات روزانه در اختیار بازرسان و ماموران نظارتی قرار می گیرد
وی در تکمیل سخنان خود گفت: هر روز راس ساعت 8 صبح، نرخ عرف روز (نرخ عرضه و تقاضا) همه محصولات در اختیار بازرسان و ماموران نظارتی سطح شهر قرار می گیرد و فروشندگان سطح شهر نمی توانند فاکتور با قیمت های غیرواقعی را به بازرسان ارایه دهند.
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز در پایان اجرای طرح قیمت‌گذاری براساس عرضه و تقاضا را در متعادل کردن قیمت ها موثر دانست و گفت: ما معتقدیم بخشی از معضل افزایش قیمت ها عملاً ارتباطی به میدان ندارد و باید نظارت ها در بازار مصرف و سطح شهر بیشتر شود.

هدف از طرح نرخ گذاری براساس عرضه و تقاضا، ساماندهی قیمت هاست
در همین ارتباط لیلا دودمان، عضو شورای شهر شیراز نیز با بیان اینکه هدف از اجرای طرح قیمتگذاری براساس عرضه و تقاضا ساماندهی قیمت هاست، اظهارداشت: الزام فروشندگان به صدور فاکتور رسمی باعث می شود جلوی بسیاری از افزایش قیمت های افسار گسیخته گرفته شود.

الزام به صدور فاکتور برای جلوگیری از رفتارهای سلیقه ای در قیمت گذاری
وی با بیان اینکه تا پیش از ایجاد الزام صدور فاکتور، شاهد رفتارهای سلیقه ای در قیمت گذاری بودیم، گفت: متاسفانه دست به دست شدن محصولات در خود میدان میوه و تره بار، یکی از پدیده های نامطلوبی که در افزایش قیمت‌ها در بازار مصرف تاثیر بسزایی دارد و زمینه افزایش چند برابری قیمت‌ها را فراهم می کند.

ظرف سه ماه آینده هوشمندسازی میدان میوه و تره بار عملیاتی می شود
رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه در نرخ گذاری برخی محصولات تفاوت قیمت های فاحشی را میان سقف و کف قیمت شاهد بودیم، گفت: در برخی اقلام نرخ های اعلام شده حتا از بازار تهران هم بیشتر بود.
دودمان با تاکید براینکه ما صرفاً به دنبال ساماندهی نظام قیمتگذاری و الزام غرفه داران به صدور فاکتور هستیم، تصریح کرد: موضوع دیگری که در دستور کار ما قرار دارد از بین بردن واسطه های فعال در میدان و قطع کردن دست دلال هایی است که با برخی غرفه داران ارتباط دارند.
به گفته عضو شورای شهر شیراز، ظرف سه ماه آینده هوشمندسازی میدان میوه و تره بار عملیاتی می شود و قیمت‌ها به صورت روزانه در سامانه ای که تعریف می گردد، بارگزاری خواهد شد.

بهتر نیست فروشندگان سطح شهر هم ملزم به نصب فاکتورهای خرید روزانه در معرض دید مشتریان باشند؟
با همه این تفاسیر یکی از اقداماتی که می تواند دست فروشندگان در اعلام قیمت های بالا را ببندد و آنها در اعمال حاشیه های سود نامتعارف برای خود با محدودیت مواجه کند، الزام آنها به نصب فاکتورهای خرید روزانه شان در معرض دید مشتریان است؛. از آنجاکه فروشندگان مجازند برمبنای قیمت فاکتور بین 15 تا 30 و در برخی محصولات تا 35 درصد سود را برای فروش اعمال کنند؛ بنابراین الزام شان به نصب فاکتور در معرض دید عموم باعث می شود که نتوانند از این درصدهای قانونی تخلف کنند.هرچند این پیشنهاد خبرنگار ما مورد استقبال عضو شورای شهر شیراز قرار گرفت و قرار شد که در جلسه کمیته کنترل کیفیت مطرح و پیگیری شود، اما لیلا دودمان، عملیاتی شدن آن را نیازمند حمایت سازمان صمت و همچنین تعزیرات استان فارس می داند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.