روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
اطلس زمین شناسی 6 شهرستان فارس تهیه شد؛ سه شهرستان هم در دست اقدام :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 138741
1398/03/21

اطلس زمین شناسی 6 شهرستان فارس تهیه شد؛ سه شهرستان هم در دست اقدام

فاطمه ایزدی- خبرنگار «خبر جنوب»/ رئيس سازمان زمين شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شيراز) از تهیه اطلس زمین شناسی 6 شهرستان در استان فارس خبر داد.
مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب چند سالی است تلاش می کند اطلاعات جامعی از پتانسیل های معدنی شهرستان ها به صورت شناسنامه زمین شناسی معدنی شهرستان های استان فارس تهیه کند تا بستر مناسب برای بهره برداری از معادن و برنامه ریزهای عمرانی فراهم شود.
طهمورث یوسفی در گفت و گو با «خبر جنوب» تاکید کرد که در همین راستا اطلس شهرستان های لامرد، مهر، قیروکارزین، فراشبند، نورآباد و بخش مرکزی لارستان انجام شده است.
رئيس سازمان زمين شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شيراز) با بیان اینکه تهیه اطلس شهرستان های سپیدان، خنج و گراش نیز در دست اقدام است، گفت: تعداد نمونه ها در هر شهرستان بر اساس وضعیت زمین شناسی، وسعت، تنوع واحدهای زمین شناسی و ... مشخص می شود چنانچه از یک شهرستان ممکن است 350 نمونه و از شهرستانی دیگر، 250 نمونه برداشت شود تا پس از انجام آزمایش و تشخیص عناصرِ آنها کاربردشان مشخص گردد.
یوسفی با اشاره به پروژه اطلس زمین شناسی معدنی شهرستانهای لامرد و مهر نیز یادآور شد که در این خصوص نزدیک به ۲۰۰ نمونه سنگی و خاکی تحت آزمایش قرار گرفت.
به گفته مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور (مرکز شیراز) پتانسیل های معدنی شامل سیلیس، فسفات، دولومیت، مارن جهت تولید سیمان و آجر، سنگ آهک و آهک هیدراته، سنگ گچ، منابع شن و ماسه سازندی و آبرفتی و سنگ های ساختمانی و تزئینی بوده است.
این مسئول یکی از اصلی ترین دلایل تهیه اطلس زمین شناسی را شناسنامه دار شدن مواد معدنی شهرستان ها عنوان کرد و افزود: سیستم برداشت بر اساس طول و عرض جغرافیایی صورت می گیرد و مرز شهرستان ها و حتی استان نیز زیاد مدنظر نیست.
/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.