روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
از پاسکاری خانه به خانه کودکان تا مهدهای زیرزمینی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 180656
1399/03/06

از پاسکاری خانه به خانه کودکان تا مهدهای زیرزمینی

فاطمه ایزدی - خبرنگار «خبر جنوب» / روایت تلخ مادران شاغلی که این روزها حال و روزشان به هم ریخته و در حال پاس کاری کودکانشان از این خانه به آن خانه هستند، شنیدنی نیست، اما واقعی است. از اسفندماه سال گذشته، بر اساس اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا مهدهای کودک در سراسر کشور تعطیل شدند و درهای آنان همچنان جز برای ثبت نام، بسته است.
حدود سه ماه از غیر فعال شدن مهدهای کودک در استان فارس گذشته و والدین به محل کارشان بازگشته اند. نکته قابل تامل آنکه بسیاری از شرکت‌ها و حتی ادارات دولتی، قانون دورکاری را آن‌ طور که ابلاغ شده، رعایت نمی‌کنند و مادران، سردرگم مانده اند که در این شرایط بچه هایشان را به چه کسی بسپارند. در این اوضاع سخت، تاوان شاغل بودن مادران را کودکان پس می دهند و اگرچه بسیاری از بانوان شاغل، دور کار شده اند اما مادرانی نیز هستند که همه دردسرهای پیدا و پنهان نگهداری کودکانشان را به جان خریده اند تا در این بحران اقتصادی، شغل و منبع درآمدشان را از دست ندهند. به دلیل تعطیلی مهدها برخی از مادران شاغل، مجبور شده اند کودکان خود را هر روز، روانه خانه این فامیل و آن آشنا کنند و عده ای نیز به ناچار، طفل کوچک خود را به شهرستان فرستاده اند تا خانواده هایشان از آنها مراقبت کند.هر چند کرکره مهدها پایین است اما بازار مهدهای کودک زیرزمینی داغ شده و به ادعای مدیران آنها کسانی پیدا شده اند تا در این وضعیت، دغدغه ها و دردسرهای مادران شاغل را درک کنند.با یک جست و جو در سایت های تبلیغاتی، دستتان می آید که در سایه بی تدبیری و سوءمدیریت ها، رواج مهدکودک های زیرزمینی به دور از هیچ نظارتی، شکل گرفته و عده ای دست به دامن مراکزی شده اند که هیچ مجوز درست و درمانی ندارند.
فاطمه دهقان، بانوی شاغل یکی از ادارات دولتی کلانشهر شیراز به «خبر جنوب» گفت: وقتی مراکز امن و مجوزدار نگهداری از کودکان تعطیل است، چاره ای ندارد جز آنکه فرزندانش را به افرادی که صلاحیت لازم ندارند بسپارد.
دهقان چند وقتی، کودکان دو و پنج ساله اش را به شهرستان فرستاده تا مادرش از آنها مواظبت کند اما نتوانسته درد دوری آنها را بیشتر از ده روز تاب بیاورد و برای همین به پیشنهاد یکی از همکارانش، آنها را به دست مربیان یک مهدکودک زیرزمینی سپرده است.این بانوی میانسال که هشت سال دیگر بازنشسته می شود تاکید می کند که در طول سالهای گذشته با چنگ و دندان، منبع درآمدش را حفظ کرده و اگرچه این روزها حسابی به دردسر افتاده اما حاضر هم نیست قید شغلش را بزند.
همکار این بانوی شاغل از طریق یکی از سایت های انتشار دهنده نیازمندی ها با این مرکز نگهداری کودک آشنا شده و بعد از آنکه نصف شهریه را پرداخت کرده، به او آدرس داده اند تا به آنها مراجعه کند. به گفته او مربیان مهد هر روز بچه ها را تب سنجی می کنند و کودکان بیمار را به مهدکودک راه نمی دهند. دهقان معتقد است اگر چه دل مادران شاغل از همچین مراکزی قرص نیست اما فعلا جز این کار چاره ای ندارد.
یادشان رفته بسیاری از مادران شاغل، سرپرست خانوارند
مادر جوان دیگری نیز همین دردسرها و دغدغه ها آزارش می دهد. او معاون اجرایی یک شرکت نیمه دولتی است و در این شرایط مجبور شده فعلا تمام حقوقی که بابت 30 روز کار کردنش دریافت می کند را به پرستار بدهد تا از بچه چهار ساله اش نگهداری کند. دیدگاه الهه جعفری این است که ستاد کرونا مادران شاغل را فراموش کرده و یادشان رفته بسیاری از آنها زنان سرپرست خانوار هستند و این روزها با هزار و یک استرس، راهی محل کارشان می شوند.به عقیده جعفری، مهدها می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی به کار خود ادامه دهند و یا حداقل کودکان مادران شاغل با شرایط سخت گیرانه، پذیرش شوند.
زهرا عبداللهی نیز شاغل است و هیچ جایی ندارد تا پسربچه سه ساله اش را به آنجا بسپارد. یکی دو فامیل هستند اما هر کدام چند روزی بیشتر نتوانسته اند از فرزند او نگهداری کنند. می گوید اگر مهدها باز بودند منت هیچ کس را نمی کشیدم و با خیال آسوده تری سر کار می رفتم. عبداللهی به مهدهای زیرزمینی هم چندان اطمینان ندارد و علیرغم ناتوانی مالی، فعلا ترجیح داده برای مدتی پرستار کودک استخدام کند تا آب ها از آسیاب بیفتد.
افسانه حیدری هم از این ماجرا دلش خون است. او یک دختربچه چهار ساله دارد و علیرغم میل باطنی، مجبور شده فرزندش را در یکی از مراکز نگهداری کودک ثبت نام کند. او می داند که اینگونه مهدها به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و هیچ گونه مجوزی ندارند اما در عین حال کودک دلبندش را به آنجا سپرده تا سر کار برود. می گوید چند روزی برای بچه اش پرستار گرفته اما آنقدر هزینه بالا بوده که ترجیح داده ریسک کند و دخترش را در این مرکز ثبت نام نماید. به گفته او در کل، بیست و یک کودک در این مهد پذیرش شده اند و مادران همه آنها نیز شاغل هستند. در هر حال مادران زیادی اگرچه این روزها جان فرزندانشان از هر چیزی برایشان مهم تر است اما اقتصاد خانواده نیز برایشان اهمیت دارد و خود به تنهایی منبع درآمد یک خانه هستند. آنها با هزار و یک دغدغه کار می کنند و دلبندانشان را به اجبار حتی به مهدهایی می سپارند که هیچ مجوز فعالیتی ندارند و حتی مربیانش، واجد شرایط لازم برای نگهداری از کودک نیستند.

دل نگرانی های والدین را به ستاد کرونا انتقال داده ایم
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان فارس هم اگرچه خود، این ماجرای سخت را درک می کند و دل نگرانی های والدین را نیز به ستاد کرونا انتقال داده اما در عین حال نظرش این است که در این داستان، پیرو تصمیمات ستاد ملی کرونا هستند.
معصومه فروتن در گفت و گو با «خبر جنوب» تاکید می کند که مهدهای کودک برای ثبت نام و عودت وسایل کودکان باز هستند اما فعلا مجوز فعالیت ندارند. به گفته این مسئول، مهدهای کودک به دلیل آنکه محل تجمع کودکان است هیچ تضمینی برای شیوع کرونا در آنجا وجود ندارد و متخصصین امر به این نتیجه رسیده اند که این مراکز همچنان تعطیل بمانند. معاون امور اجتماعی بهزیستی استان فارس به قول خودش شرایط والدین و آسیب های روحی کودکان را درک می کند اما سازمان بهزیستی نیز بر اساس دستورالعمل های ابلاغی، چاره ای ندارد جز آنکه مسائل را اولویت بندی کند و از کنار سلامت کودکان، بی تفاوت نگذرد. به اعتقاد فروتن، یک مادر اگر سر کار نرود بهتر از آن است که بچه اش را از دست بدهد چرا که در حال حاضر سلامتی آنها از اقتصاد خانواده نیز مهمتر است. معاون امور اجتماعی بهزیستی استان فارس با فعالیت مهدهای زیرزمینی نیز به شدت مخالف است و می گوید پلیس نظارت بر اماکن عمومی باید به این مسئله ورود کند و با فعالیت های غیرمجاز این گونه مراکز برخورد نماید.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.