روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
چاه ها فرو می ریزد و محصول می خشکد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 180736
1399/03/06

چاه ها فرو می ریزد و محصول می خشکد

فاطمه ایزدی- خبرنگار «خبر جنوب»/وزارت نیرو چند‌‌‌‌‌ سالی است برای جلوگیری از بروز خاموشی‌ها به این فکر افتاد‌‌‌‌‌ه تا طرح هایی برای کنترل مصرف برق اجرا کند‌‌‌‌‌. یکی از این طرح‌ها، خاموشی چهار ساعته چاه‌های کشاورزی است که بر اساس آن، مشترکان کشاورزی با چهار ساعت خاموش کرد‌‌‌‌‌ن چاه آب د‌‌‌‌‌ر زمان پیک مصرف، ۲۰ ساعت برق رایگان پاد‌‌‌‌‌اش می گیرند‌‌‌‌‌.
در این میان اما کشاورزان استان فارس از خاموشی چند ساعته چاه ها در سال جهش تولید به شدت نگران هستند و تاکید کرده‌اند که بر اساس قانون، برق مشترکین کشاورزی باید ۲۴ ساعت تامین شود.
به گفته یکی از مشاوران نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، شرکت های توزیع برق بر خلاف قانون در زمان فروش انشعاب به مشترکین کشاورزی با آنها قرارداد ۲۰ ساعت منعقد می‌کنند و در سه ماهه تابستان در ساعات اوج بار به بهانه کمبود برق، به چاه‌های کشاورزی خاموشی می‌دهند. این در حالیست که به گفته دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس، وزیر نیرو سال گذشته رسماً اعلام کرده است که کشور با کمبود برق مواجه نیست و حتی صادرات هم دارد.
آن طور که حیدر شیبانی به «خبر جنوب» می گوید سوخت پمپ ها، افزایش هدررفت آب، کاهش عمر چاه‌های کشاورزی، استهلاک تابلوهای برق و حتی تخریب دیواره چاه های عمیق، تنها بخشی از آسیب‌های ناشی از خاموشی چهار ساعته چاه های کشاورزی است.
شیبانی با اشاره به اجباری شدن این طرح در استان فارس در عین حال تاکید کرد که خاموشی چهار ساعته چاه ها در بسیاری از استان‌های کشور اجرایی نشده است.

وزارت نیرو می گوید کمبود انرژی داریم!
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز به «خبر جنوب» گفت که اجرایی شدن این طرح، مربوط به وزارت نیرو و سازمان های ذی ربط است و ربطی به جهاد ندارد.
به گفته دکتر بستان اسلامی، آنطور که وزارت نیرو اعلام کرده است قطعی برق مشترکین کشاورزی در ماه‌های گرم سال به علت اوج مصرف و عدم تامین برق مورد نیاز توسط نیروگاه ها اتفاق می‌افتد و چنانچه مشکل کمبود تولید نیروی برق، مرتفع شود نیازی به قطع روزانه برق مشترکین کشاورزی نخواهد بود. اسلامی تاکید کرد که بر اساس اظهارات وزارت نیرو، کشور با کمبود انرژی روبروست و چون این شبکه، ظرفیت برق رسانی به تمام مشترکین را ندارد باید در زمان پیک مصرف، چاه های کشاورزی چهار ساعت خاموش گردد تا برق رسانی به دیگر مشترکین نیز انجام شود.
با این حال اما آن طور که این مسئول می‌گوید این طرح موجب خسارات زیاد به بدنه چاه و حتی پمپ‌ها می شود.
دبیر نظام صنفی فعالیت های کشاورزی قیروکارزین نیز معتقد است که با توجه به قانون تسهیل برقی کردن چاه های کشاورزی و تاییدیه شورای نگهبان، وزارت نیرو مکلف است انرژی مورد نیاز مشترکان بخش کشاورزی اعم از مشترکان قدیم و جدید را به صورت ۲۴ ساعته در تمام فصول تامین نماید.
این در حالیست که به گفته عباداله احمدی، شرکت‌های توزیع برق بر خلاف قانون در زمان فروش انشعاب به مشترکین کشاورزی با آنها قرارداد ۲۰ ساعته امضا می کند که منجر به قطعی چهار ساعته برق در برخی فصول می شود.
آن طور که این فعال حوزه کشاورزی به آن اشاره می کند شرکت توزیع برق، دلیل خاموشی چهار ساعته را ناشی از کمبود برق در تابستان و در زمان پیک مصرف عنوان می نماید، حال آنکه با توجه به بارندگی‌های سالیان اخیر و تاکید وزارت متبوع، کشور با کمبود برق مواجه نمی باشد.
بنا به تاکید دبیر نظام صنفی فعالیت های کشاورزی شهرستان قیروکارزین، قطعی چهار ساعته برق در برخی مواقع به دلیل مشترک بودن شبکه برق شهری و کشاورزی به شش ساعت هم می‌رسد چنانچه این قطع و وصل های مجدد باعث کاهش عمر مفید چاه‌های کشاورزی و تاسیسات برقی می شود.
احمدی تاکید می کند که این قطعی ها موجب نارضایتی بهره برداران شده و با این وجود، شرکت‌ توزیع برق نیز هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص نمی‌پذیرد.
به باور این فعال حوزه کشاورزی، گاهی روند توزیع برق نسبت به برخی قوانین جاری کشور
بی اعتنا بوده که مصداق بارز این بی اعتنایی، نادیده گرفتن قانون مستمر محیط کسب و کار است که هم به تصویب مجلس شورای اسلامی و هم به تایید شورای نگهبان رسیده است.
بر اساس اظهارات احمدی، ماده ۲۵ قانون فوق به صورت شفاف اعلام می کند که در زمان کمبود برق، واحدهای تولیدی و کشاورزی نباید در اولویت قطع برق باشند و شرکت‌های عرضه کننده برق موظفند هنگام عقد قرارداد با واحدهای تولیدی اعم از صنعتی، کشاورزی و خدماتی، وجه التزام قطع‌ برق را در متن قرارداد پیش‌بینی کنند.

پاداش یا خسارت؟!!
به گفته وی، قانونگذار شرکت‌ توزیع برق را مکلف دانسته تا نحوه جبران خسارت های وارده را تعیین و اعلام نمایند حال آنکه طی چند سال اخیر، شرکت توزیع مبالغی را تحت عنوان پاداش به مشترکین پرداخت می کند که از دید بهره برداران، خسارت محسوب می شود.دبیر نظام صنفی فعالیت های کشاورزی قیروکارزین به این نکته نیز اشاره کرد که شرکت توزیع برق در شهرستان قیروکارزین، ارائه هر گونه خدمات به مشترکین برق را منوط به امضای تفاهم‌نامه می‌داند و حتی در بند پایانی تفاهم نامه فوق، مشترکین برق را ملزم به پذیرش تصویب هر گونه بخشنامه، آیین نامه و دستورالعملی که توسط شرکت توزیع برق به تصویب برسد، می کند.
دبیر نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی قیروکارزین در عین حال تاکید کرد که این موضوع در کارگروه کشاورزی شهرستان، مطرح گردیده اما هیچ نتیجه ای حاصل نشده و برای همین مصمم شده ایم که طرح خاموشی چهار ساعته چاه های کشاورزی را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کنیم.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.