روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
درد عشقی کشیده ام که مپرس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184179
1399/04/12

درد عشقی کشیده ام که مپرس

«زوالِ کُلُنِل » با همه حاشیه ها و جنجال ها و بدبیاری هایی که برایش داشت و ممنوعیت چاپش در ایران و سر در آوردن همین اثر در بازار قاچاق کتاب کشور در برابر آثار گران‌سنگی که از او در تاریخ ادبیات معاصر بجا مانده است، ضربه ای نبود بر سر راه قدم های بزرگ فرهنگی اش. هر چه باشد او را نامدارترین رمان نویس معاصر ایران می دانند آن هم با کلیدر 10 جلدی اش !
و حالا او در سن 80 سالگی از کتاب جدید خود رونمایی می کند، کتابی با عنوان «اسب ‌ها اسب ‌ها از کنار یکدیگر» .
در بخشی از این کتاب آمده است: «ذهن آدمیزاد در هر دوره ‌ای از عمر به چند تا گیر و گره دچار می ‌شود که می ‌خواهد آن گیر و گره‌ها را باز کند. تا به حال ذهن تو در جایی، روی مورد خاصی قفل نکرده؟ شاید قفل کرده و تو متوجه اش نبودی، محل نگذاشتی!».محمود دولت ‌آبادی متولد دهم مرداد ماه ۱۳۱۹ است. روزگاری که این نویسنده نامدار سپری کرده برای ایران پر از وقایع مهم و تاثیرگذار بوده و اگر بنا به تاریخ‌ نگاری باشد، فصل قطوری را به خود اختصاص می ‌دهد؛ صفحه ‌هایی از تاریخ ایران که تجربه سایه جنگ جهانی دوم بر کشور، اوضاع سیاسی- اجتماعی پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن، جنگ و روزگار حاضر را شرح می‌دهند. کودکی محمود دولت‌ آبادی در دولت آباد سبزوار گذشته است، همان جا او به مدرسه هم رفت البته آموختنی‌ ها بیش و پیش از مدرسه، در اشعار و مرثیه‌ هایی بود که مردم سبزوار برای قهرمان مردمی ‌شان، «گل محمد» می ‌خواندند و او در سراسر کودکی ‌اش می ‌شنید. کلیدر، مهم ‌ترین اثر محمود دولت ‌آبادی، بر اساس داستان واقعی زندگی گل ‌محمد نوشته شده است. خودش می‌ گوید این کتاب «یادگاری است برای آینده ما» و نوشتن آن را تحقق «یک آرزوی بزرگ» می ‌داند.
اهدای نشانه شوالیه فرهنگ و ادب فرانسه به محمود دولت ‌آبادی از سوی سفیر فرانسه در ایران محمود دولت ‌آبادی با درخشش آثارش در سطح جهانی هم توانست مدال شوالیه ادب و هنر فرانسه را از سفیر فرانسه در ایران دریافت کند. علاقمندان به آثار او و همچنین بعضی کارشناسان، حتی در دوره‌ هایی او را گزینه‌ ای برای دریافت نوبل ادبیات می ‌دانستند.

تمبر یادبود محمود دولت‌ آبادی با شعار «آقای رمان ایران»
نویسندگی دولت ‌آبادی نه فقط به‌ خاطر پشتکاری که او اصولا با سابقه اشتغال در مشاغل بسیار متنوع در خود پرورش داده بلکه به خاطر نزدیک ‌بودن تجربه زیسته ‌اش به رنج مردم و به ویژه روستاییان به چنین موفقیتی رسیده است. جان ‌مایه همه آثار داستانی او توصیف رنج و فقر مردم در بحبوحه ‌های تاریخ است، فضایی که نویسنده آن را با گوشت و خونش لمس کرده است.شمس لنگرودی، شاعر و پژوهشگر در مراسمی به دولت ‌آبادی می‌ گوید: «هر چند گفتنش درست نیست اما خوشحالیم که در زندگی رنج کشیدید! چون رنجی که کشیدید منجر به آفرینش آثاری شد که به ما زندگی آموخت و تحمل مشکلات را برایمان آسان کرد».

کار، همیشه جزئی جدایی ‌ناپذیر از زندگی
دولت ‌آبادی بوده است. او کارگری را به اشکال مختلف از کار روی زمین گرفته تا پادویی کفاشی و بعدتر در تهران، حروف‌ چینی در چاپخانه و سلمانی تجربه کرده است. چند سال پیش در مصاحبه ‌ای گفته بود هنوز همان مردی است که او را به کار سخت و زیاد می‌ شناسند و روزگاری تعجب دیگران را بر می انگیخته که چطور بعد از یک روز پر کار، تا ساعت دو نیمه شب کتاب می خواند و صبح زود دوباره سر کار حاضر می‌شود! دور از انتظار نیست که چنین نویسنده‌ ای، در آثارش بسیار به ستایش کار بپردازد.
مهاجرت دولت‌ آبادی به تهران به‌ خاطر عشق به تئاتر بود. او در تهران یک دوره آموزش نظری و عملی تئاتر را گذراند و پس از آن، فعالیت جدی ‌اش را به عنوان بازیگر شروع کرد که به حضورش در آثار کارگردان‌ هایی مانند بهرام بیضایی و داریوش مهرجویی منجر شد. در همان سال‌ ها بود که دولت ‌آبادی جوان، مصمم ‌تر از قبل دست به قلم شد و در سال ۱۳۴۱ اولین داستانش را با نام «ته شب» در یک مجله به چاپ رساند. نوشتن و نوشتن و نوشتن برای دولت ‌آبادی تا آنجا پیش رفت که حتی سینما و تئاتر را در این راه کنار گذاشت و در کمتر از ده سال تبدیل به چهره‌ ای شناخته ‌شده در محافل ادبی شد.
در سال ۱۳۵۲ دولت‌ آبادی پس از سابقه چند بار دستگیری به دلایل سیاسی، روانه زندان و محکوم به تحمل سه سال حبس شد. در سال‌ های زندان، گویا روح نویسنده در تدارک خلق آثار مهمی بود. بلافاصله بعد از آزادی، دست به قلم برد و ظرف هفتاد روز، رمان مهم «جای خالی سلوچ» را نوشت. این رمان به زعم بسیاری از کارشناسان، بهترین اثر محمود دولت ‌آبادی است. به جز این، نگارش «کلیدر» هم در همین دوره شروع شد و ۱۵ سال از عمر نویسنده را به خود اختصاص
داد.همچنین در مراسم تولد هفتاد و سه سالگی این نویسنده محبوب در زادگاهش، از تمبر یادبود او با شعار «آقای رمان ایران» رونمایی شد.
از میان آثار پر شمار محمود دولت ‌آبادی، انتخاب چند اثر برای شناختن دنیای او زیاد آسان نیست. باید گفت خواندن حداقل یکی از کتاب‌ های دولت ‌آبادی نه فقط برای ماجراجویی، بلکه به‌ عنوان یکی از عوامل معرف ادبیات معاصر ایران، برای همه کتاب ‌دوستان ایرانی مفید و مهم است.
کلیدر، بلندترین رمان فارسی کلیدر، رمانی سه هزار صفحه ‌ای که عنوان بلند ترین رمان فارسی را به خود اختصاص داده، بر اساس داستانی واقعی از زندگی یک قهرمان مردمی در سبزوار به نام گل ‌محمد نوشته شده است. گل ‌محمد که در راه مبارزه با ستم و ستمگر از هیچ چیز فروگذار نمی ‌کرد، برای مردم سبزوار یک قهرمان تمام‌ عیار باقی ماند و تا سالیان زیادی مردم او را در داستان ‌ها و اشعارشان می ‌ستودند.
کلیدر البته زندگینامه نیست و دولت ‌آبادی در این اثر عظیم، از هنر داستان‌ سرایی و تخیلش برای شاخ‌ و برگ دادن و کمی هم تصرف در ماجرای واقعی بهره گرفته است.
کلیدر در ده جلد (۵ جلد قطور) منتشر شده و در این فرصت مفصل، نزدیک به صد شخصیت داستانی آفریده شده‌ اند. شخصیت ‌پردازی قوی و توصیف‌ های بسیار دقیق به ویژه توصیف ظاهری تک ‌تک این شخصیت ها طوری است که موقع خواندن کتاب حس می ‌کنید رو به رویتان ایستاده ‌اند!دولت‌ آبادی می ‌گوید: «دیگر گمان نکنم که نیرو و قدرت و دل و دماغم اجازه بدهد کاری کامل‌ تر از کلیدر بکنم.
کلیدر از جهت کمی و کیفی، کامل‌ ترین کاری است که من تصور می‌ کرده ‌ام که بتوانم و شاید بشود گفت در برخی جهات از تصور خودم هم زیادتر است».کلیدر نقطه اوج مسیری بود که دولت ‌آبادی تا آن زمان در داستان ‌نویسی دنبال می ‌کرد. این کتاب مثل بسیاری از داستان ‌های کوتاه او در یکی از دهات خراسان جریان دارد و شرحی است از غم و رنج مردمی که فقر و ستم زمانه به روزشان آورده. با این وجود در این رمان قرار نیست با مشتی شخصیت مفلوک و منفعل روبه‌ رو شوید. ویژگی مهمی که در نگاه دولت ‌آبادی به زندگی مردمان رنجدیده وجود دارد، پر رنگ بودن امید در اوج سختی‌ ها و ستایش کار به عنوان جوهر آدمیزاد است. به هر جهت همین نقطه عطف بود که او را در چنان در قله نگاه داشت که هرگز هوای عاشقی را از دل بیرون نکند در 80 سالگی هم قلم را فرو نگذارد .

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.