روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
رفیق روزهای سخت :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184755
1399/04/18

رفیق روزهای سخت

هیچ کس در دی ماه 97 تصورش را نمی کرد که استعفای ناگهانی حسن قاضی زاده هاشمی از وزارت بهداشت که یکی از دلایل کناره گیری اش را اعتراض به کاهش بودجه سلامت اعلام کرده بود، خیلی زود بار سنگینی را بر دوش مردی خواهد گذاشت که حالا 5 ماه در جدال تنگاتنگ با کرونا نفس تازه می کند و از پا نمی نشیند. مردی که خودش، تیمش و لشگر فداکارش در کادر درمان با همه از خود گذشتگی هایی که در این مصاف نفس گیر و در اوج تحریم های بی رحمانه از خود نشان دادند، نامشان به یادگار خواهد ماند . دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت این روزها دغدغه هایش بسیار فراتر از سکانداری حوزه بهداشت و درمان است، وزیری که دلنگرانی هایش بیشتر از دیگران دوست داشتن انسان ها را فریاد می زند و ندیدیم که اهل سیاست بازی و زده بند باشد این مرد از اهالی عمل و سکوت .
اما حالا در این تاخت و تاز کرونایی این وزیر دغدغه مند با ابراز تاسف از افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور پس از دستاوردهای کنترل بیماری در مرحله اول و با بیان این که بارها گفتم ممکن است در دقایق ۹۰ از گوشه‌ های زمین گل بخوریم، می گوید: متاسفانه عده زیادی حرف ‌های ما را گوش نکردند و موج تازه‌ ای از بیماری گرفتارمان کرد. دکتر سعید نمکی با اشاره به پیک جدید کرونا در برخی استان‌ ها گفت: این درحالیست که در مرحله اول بیماری توانستیم دستاورد بزرگی را خلق کنیم و مرگ‌ های ناشی از این بیماری را به حدود ۳۰ نفر برسانیم و برای تک رقمی شدن مرگ‌ و میر این بیماری برنامه‌ ریزی کرده و برای مهار بیماری در کشور امیدهای زیادی در دل ما و همکاران‌مان بود.وی افزود: به یاد دارید که در آن روزها تقاضاها و تمناهای زیادی از مردم کردیم؛ هم از مردم شریف و هم آن هایی که برای تسریع در برخی بازگشایی‌ ها فشار زیادی می‌ آوردند؛ از اصناف و مشاغل و هنرمندان و مراکز فرهنگی و مذهبی که همواره ما آنها را به حوصله بیشتر و وقت مناسب ‌تر توصیه می ‌کردیم.
بارها گفتم ...
وزیر بهداشت ادامه داد: این عرایضم را حتما عده‌ زیادی از مردم به یاد دارند که بارها گفتم ممکن است در دقایق ۹۰ از گوشه‌ های زمین گل بخوریم، ما با ویروسی خطرناک کشتی می‌ گیریم و البته امتیازات زیادی گرفته ‌ایم و ممکن است، اما در دقایق آخر مقابل ویروس ضربه فنی شویم. بارها عرض کردم با این ویروس ناشناخته شطرنج بازی می ‌کنیم و ممکن است در دقایقی ما را کیش و مات کند. بارها عرض کردم که این عادی انگاری شرایط و این که فکر کنیم ویروس کرونا تمام شد، یکی از خطرناک‌ترین اندیشه‌هایی است که ممکن است ما را گرفتار کند.

عده زیادی حرف ‌های ما را گوش نکردند
نمکی گفت: متاسفانه عده زیادی حرف‌های ما را گوش نکردند و عده‌ای زیادی حرف‌های من و همکارانم را جدی نگرفتند و موج تازه‌ای از بیماری گرفتارمان کرد؛ به ویژه در استان‌ هایی بسیار مهم به خصوص استان‌ های مرزنشین که سال‌ ها غیورانه در مقابل امواج حمله‌ های دشمن ایستاده بودند. به همین دلیل هم استان ‌های آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان دفعتا گرفتار شد.وی با انتقاد از برگزاری مراسم عروسی و عزا در شرایط کرونا افزود: متاسفانه مراسم عروسی، زنجیره ‌ای از عزا را پس از خود خلق کرد و مراسم عزاداری نیز زنجیره ‌ای از سیاه پوشی و عزای مستمر را برای مردم این سرزمین رقم زد.

سفرهایی به ناکجا آباد مرگ
وزیر بهداشت افزود: متاسفانه سفرهایی انجام شد و در جریان آن بمب ویروس را با خود حمل کردیم و دیگران و خودمان را گرفتار کردیم. هیچ وقت نمی‌ توانم غم سنگینی که در این مدت بر دل بنده و همکارانم سنگینی کرد را فراموش کنم؛ این که کودک ۱۰ ساله ‌ای که با پدر و مادر به قشم رفت و در بندرعباس به جای بازگشت به آغوش پدر و مادر، به خاک سپرده شد. نمی ‌توانم بار سنگینی که در این مدت همکاران من تحمل کردند آن هم در لباس‌ های سخت و سنگین و در دمای طاقت فرسای استان‌های گرمسیری را فراموش کنم و این که عده ‌ای از همکاران و هموطنان را از دست دادیم غم‌ های سنگینی است بر سینه ما و همکاران ‌مان.

روزهای سختی بر ما گذشت
وی ادامه داد: روزهای سختی بر ما گذشت و امروز ما در استان ‌هایی مثل کردستان، خوزستان و بعضا سیستان و بلوچستان و هرمزگان و بوشهر و کرمانشاه به وضع مطلوب ‌تری رسیده ‌ایم اما این به معنای آن نیست که بر بیماری فائق آمده ‌ایم و بیماری را مهار کردیم.

کرونا را جدی بگیرید و ماسک بزنید
وزیر بهداشت تاکید کرد: باز هم از مردم تقاضا می ‌کنم ماسک را به عنوان یکی از ارزنده ‌ترین فاکتورهای پیشگیری از بیماری جدی بگیرند و کرونا را جدی بگیرند؛ کرونا یکی از خطرناک ‌ترین و هنوز هم ناشناخته‌ ترین ویروس‌ هایی است که در عرصه بشری پا به میدان بیماری‌ زایی گذاشته است و هنوز هم آینده آن ارزیابی نشده است. تقاضا می ‌کنم از مردم که بیماری کرونا را جدی بگیرند و ماسک را جدی بگیرند.وزیر بهداشت تاکید کرد: ماسک می تواند بالای ۸۰ درصد با رعایت فاصله گذاری ما را در پیشگیری از بیماری موفق کند و این موضوع بسیار جدی و مهم است البته می ‌دانم که فراهم کردن ماسک با قیمت بالای ۱۵۰۰ تومان برای خانواده تنگدست میسر نیست اما ماسک خانگی آموزش داده شده و می ‌تواند با نازل‌ترین قیمت یکی از عوامل بسیار موثر در پیشگیری باشد.
وی همچنین گفت: البته با مسئولان محترم حرف‌ هایی دارم که از این تریبون نمی ‌زنم و قطعا به آن ها نامه می ‌نویسم؛ این که چگونه ناوگان حمل و نقل شهری را تقویت کنیم و در برخی موارد چگونه به هم کمک کنیم تا امور مردم تسهیل شود و ... را در ستاد ملی کرونا و طی مکاتبات با مسئولان پیگیری می ‌کنم.نمکی با تاکید دوباره بر لزوم رعایت فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی و خطر مهمانی رفتن‌ ها و انتقال بیماری از کودکان ناقلِ بدون علامت، به مسن‌ ترها از جمله پدربزرگ‌ ها و مادربزرگ‌ ها، گفت: این موضوع را جدی بگیرید و مسافرت ‌ها را بی‌ جهت گسترش ندهید.

کسبه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند
وی بر لزوم اجرای پروتکل ‌های بهداشتی از سوی کسبه تاکید کرد و گفت: کسبه برای اجرای پروتکل‌ های بهداشتی که در روزهای اول بالای ۸۵ درصد رعایت می‌ شد و اکنون به زیر ۲۰ تا ۱۰ درصد رسیده، همکاری کنند. بدانند اگر خدایی ناکرده بیماری با شدت بروز کند، حتی اگر رستوران ‌شان هم باز باشد، مشتری نخواهند داشت و هر چه در شیپور گردشگری بدمیم اما در چنین وضعیتی توریست نخواهیم داشت. خواهشم آن است که کسبه پروتکل ‌ها را جدی بگیرند و ناظرین ما نیز بیشتر نظارت کنند.وزیر بهداشت گفت: باز هم امیدوارم با همدلی و وفاق و رعایت اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک این فاز را نیز با عزت و سربلندی پشت سر بگذاریم.وزیر بهداشت در پایان صحبت‌ هایش گفت: دلم نمی‌ خواست مردم با چنین تاوانی عرایض من را جدی بگیرند. روزی که تمنا و خواهش می ‌کردم، شاید برای برخی ‌ها این هشدارها زیاده‌ گویی بود اما اصلا دلم نمی‌ خواست اثبات عرایض ما با تاوانی چنین سنگین و مرگ‌ هایی چنین تلخ برای مردم بروز کند. امیدوارم این حرف‌ ها را جدی بگیرند و در آینده نزدیک با همدلی و وفاق و رعایت پروتکل‌ها بتوانیم این مرحله سنگین را پشت سر بگذاریم.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.