روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
رفتن یا نرفتن! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184812
1399/04/19

رفتن یا نرفتن!

فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبر جنوب»/ چند وقتی است دولت از بازگشایی مدارس در 15 شهریورماه خبر داده و اعلام کرده که آموزش و پرورش به تناسب استان ها می توانند فعالیت خود را به تدریج حتی از اول شهریور نیز آغاز کنند.
در تازه ترین خبرها دبیر کل شورای آموزش و پرورش کشور تاکید کرده که باید از فرصت حضوری دانش آموزان، نهایت استفاده را ببریم و تعطیلی پنج شنبه ها نیز حذف خواهد شد! در واقع نظام آموزش و پرورش این روزها در حال بررسی سناریوهای مختلف است تا ببیند دانش آموزان
می توانند در کلاس درس حاضر شوند یا خیر. یک فرضیه دیگر هم وجود دارد و آن این است که احتمالا بچه ها باید به گروه های مختلف تقسیم شوند و یک روز در میان به مدرسه بروند. این حدس و گمان‌ها البته آنچنان هم بی پایه نیست. برخی مسئولان آموزش و پرورش در طول روزهای گذشته به این نکته اشاره کرده و گفته اند برای آنکه کلاس های درس خلوت تر شود، هم تعطیلی پنج شنبه ها حذف خواهد شد و هم دانش آموزان، یک روز در میان به مدرسه خواهند رفت. در استان فارس حدود 900 هزار دانش آموز، هر سال راهی مدرسه می شوند که با توجه به بحران کرونا و نگرانی هایی که والدین دارند معلوم نیست امسال پای چند نفر از آنها به کلاس درس باز شود. اگرچه مدیر کل آموزش و پرورش فارس به «خبر جنوب» می گوید هنوز وضعیت چگونگی حضور دانش آموزان در مدارس مشخص نیست اما بسیاری از اولیا به هیچ عنوان حاضر نیستند فرزندان خود را در این شرایط بحرانی، راهی مدرسه کنند. بر اساس اظهارات فرهاد اسماعیلی، آموزش و پرورش استان فارس در زمان و نحوه بازگشایی مدارس و کم و کیفِ اجرای سال تحصیلی آینده، تابع نظر ستاد ملی کروناست و هر تصمیمی در این رابطه گرفته شود اطلاع رسانی خواهد شد. با این حال والدین هنوز هم بر سر حرف خود هستند و علیرغم اینکه فرزندان خود را ثبت نام کرده اند اما در گفتگو با «خبر جنوب» تاکید کردند که ترجیح می دهند بچه هایشان یک سال از درس و مشق، عقب بیفتند اما زنده بمانند.

جان فرزندم از درس و مشقش، مهمتر است
سارا کوهی، مادر یک پسر بچه هشت ساله است که فرزندش از کلاس اول دبستان، خاطرات خوبی ندارد. اولین سال تحصیل او به بحران کرونا گره خورده و دومین سال تحصیلی اش هم احتمالا بهتر از سال گذشته نخواهد بود. «پارسا» خودش دوست دارد به مدرسه برود و دلش برای هم کلاسی‌هایش تنگ شده است اما مادرش می گوید اگر شهریورماه، مدارس باز شوند به هیچ عنوان حاضر نیست پسرش را در این شرایط به مدرسه بفرستد. کوهی تاکید می کند که سیستم ایمنی فرزندش ضعیف است و جان او از درس و مشقشق، مهم تر است.
این بانوی جوان معتقد است با باز شدن مدارس، اوضاع بحرانی‌تر خواهد شد و جان بچه ها به ویژه دانش آموزان مقطع ابتدایی به خطر خواهد افتاد. به عقیده او یک سرایدار هر روز نمی تواند کل مدرسه و کلاس ها را ضدعفونی کند و از طرفی دانش آموزان هم روزی هزار بار دستشان را به دهان و چشمشان می زنند و تمام خانه نشینی ها و مراقبت هایی که در طول چند ماه گذشته از آنها کرده اند به باد می رود.

بازگشایی مدارس یعنی سونامی ابتلا به کرونا
ندا رعیتی هم نظرش این است که برخی بچه ها حتی نمی توانند برای چند دقیقه، ماسک را بر صورت خود تحمل کنند، پس لزومی ندارد در این شرایط بحرانی، مدارس بازگشایی شوند. رعیتی یک دختر نه ساله دارد که در منزل هم با خواهش و تمنا، نکات بهداشتی را رعایت می کند. مادر «مارال» معتقد است بازگشایی مدارس یعنی سونامی ابتلا به کرونا و برای همین است که می گوید اگر اجبار هم باشد کسی بچه‌اش را به مدرسه نمی فرستد. از دیدگاه او بسته بودن مدارس، ربطی به اقتصاد هم ندارد که دولتی ها بخواهند با این بهانه بچه های مردم را به قتلگاه بفرستند!

مدارس با کدام امکانات می خواهند با کرونا مبارزه کنند؟!
یوسف میکائلی هم دو فرزند مدرسه رو دارد که یکی از آنها سوم دبیرستان و دیگری ششم ابتدایی است. او هم در صورت بازگشایی مدارس، اجازه نمی دهد بچه هایش به مدرسه بروند چون به قول خودش تا آنها را در این اوضاع اقتصادی به این سن و سال رسانده، خون دل‌ها خورده و زجرها کشیده است. میکائلی می گوید مدارس با کدام امکانات می توانند به چهارصد پانصد نفر دانش آموز در این وضعیت، رسیدگی کنند؟! کدام مدرسه، یک کلاس درس صد متری دارد تا سی دانش آموز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، آنجا بنشینند و درس بخوانند؟! البته به گفته او اگر امکانات و تجهیزات مدارس در حد نرمال هم باشد و جمعیت دانش آموزان، فضا و تهویه نیز استاندارد باشد باز هم سلامتی دانش آموزان بی گناه را تضمین نمی کند.

با باز شدن مدارس، منتظر فاجعه باشید!
لیلا زارعی هم حاضر نیست با بی فکری، زحمات چند ماهه اش را هدر بدهد و به قول خودش، بچه هایش را قتل عام کند. دو فرزند او دانش آموز هستند و در عین حال، دیدگاهش این است که بچه ها وقتی به دور از چشم خانواده باشند نمی توانند پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. او می گوید با باز شدن مدارس باید منتظر یک فاجعه بزرگ باشیم چرا که کروناویروس این روزها به بچه ها هم رحم نمی کند.

امکان ندارد بی عقلی کنم و بچه ام را به مدرسه بفرستم!
زیبا جعفری هم اگر همه دنیا را به او بدهند اجازه نمی دهد فرزندش شهریورماه به مدرسه برود. او به «خبر جنوب» می گوید چهار ماه است نگذاشته ام بچه ام رنگ کوچه و خیابان را ببیند و حالا امکان ندارد بی عقلی کنم و او را در شهریورماه به مدرسه بفرستم. به گفته جعفری در هر اداره ای برای کارمندان، یک فضای امن ایجاد شده است اما در یک مدرسه با کلاس های کوچک و تعداد زیاد دانش آموزان، چه تضمینی است که آنها امنیت داشته باشند. این مادر یقین دارد که در مدارس، آنچنان خبری از پروتکل های بهداشتی نخواهد بود و عملا آموزش و پرورش نمی تواند این موضوع را مدیریت
کند.

بیچاره، معلمان غیربومی که هر روز باید در رفت و آمد باشند!
نسیم انصاری هم کلاس نهم است و در صورت بازگشایی مدارس، پدر و مادرش اجازه نمی دهند به مدرسه برود. «نسیم» از همین الان استرس دارد که تکلیف درس و مشقش چه می شود و حتی نگران معلمان غیربومی که هر روز مجبورند در رفت و آمد باشند نیز هست. او که در یکی از شهرستان های استان فارس زندگی می کند به «خبر جنوب» می گوید وضعیت شهر ما سفید اعلام شده و بیشتر معلم ها غیر بومی اند و از شهرستان های مجاور که وضعیت قرمز دارند می آیند. به عقیده او قطعا با بازگشایی مدارس، اوضاع بدتر خواهد شد و وضعیت شهرهای سفید نیز قرمز می شود.

بچه ام را به جنگ یک دشمن ناشناخته نمی فرستم!
سیما حاجی زاده هم ترجیح می دهد صبوری، مهارت و سرگرمی را در منزل به بچه هایش یاد دهد اما آنها را به جنگ یک دشمن ناشناخته نفرستد. این مادر میانسال که سه فرزند مدرسه ای دارد تاکیدش بر این است که مدارس باز نشوند و امسال نیز درس ها به صورت مجازی، تدریس شود. یکی از بچه های حاجی زاده آسم دارد و دست هایش هم به ضدعفونی کننده ها حساس است. از طرفی به قول او اگر دانش آموزان در شهریورماه به مدرسه بروند و جان آنها به خطر بیفتد کدام مسئول می خواهد پاسخگو باشد؟!

زیرساخت ها و امکانات مدارس برای تدریس غیرحضوری، محدود است
یکی از دبیران مدارس دولتی اما به «خبر جنوب» می گوید که زیرساخت ها و امکانات مدارس کشور برای تدریس غیرحضوری، محدود است و بسیاری از درس ها را نمی توان به صورت مجازی آموزش داد. به گفته او اگرچه تعداد دانش آموزان در کلاس های درس، بیش از 30 نفر است و واقعا نمی توان پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد اما می توان با زوج و فرد کردن کلاس ها، مدارس را باز نمود.
دولت، شجاعانه مدرسه و آموزش را برای یکی دو سال تعطیل کند
در این میان یکی از اولیای دانش آموزان که استاد دانشگاه است دیدگاه جالبی دارد. به باور او اگر دولت، شجاعانه مدرسه و آموزش را حتی برای یکی دو سال تعطیل کند نتیجه بهتر از آن است که دانش آموزان کم سواد و بی سواد به مقطع بعدی بروند. به عقیده این استاد دانشگاه، دولت برای رفع تکلیف از خود در حال قربانی کردن کیفیت آموزشی و حتی سبک کردن بار معلم و سنگین کردن بار خانواده‌هاست. از اینها گذشته، اگرچه اغلب والدین، گام اول را برداشته و بچه‌هایشان را در مدارس ثبت نام کرده اند اما تقریبا همه آنها ترجیج می دهند قید هزینه‌های نام نویسی را بزنند اما فرزندان شان را در این شرایط به کلاس درس نفرستند. میزان شهریه های پرداختی به نسبت مناطق مختلف شیراز از 200 هزار تومان با 8 میلیون تومان در مدارس دولتی و غیر دولتی دریافت شده است.

بماند که در مدارس دولتی نام دیگری بر مبالغ دریافتی
می گذارند و به گفته والدین به نام مشارکت مجبور به پرداخت شده اند.
با این وجود حاضر نیستند جان فرزندانشان را با پول و هزینه ثبت نام تاخت بزنند.در هر حال همانطور که دولت اعلام کرده است 15 شهریورماه، مدارس با حذف تعطیلی پنج شنبه ها بازگشایی می شوند و معلوم نیست در این بحران، چند خانواده راضی می شوند بچه هایشان را راهی مدرسه کنند!

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.