روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
همه به دنبال بستن پرونده یک مرگ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185099
1399/04/22

همه به دنبال بستن پرونده یک مرگ

یک چهره آکادمیک اسرائیلی با پرده برداشتن از سفر یک هیأت سعودی عالی رتبه به تل ‌آویو جهت بررسی پرونده جمال خاشقجی، جنجال گسترده ‌ای را بپا کرده است.
«ایدی کوهن» یک شخصیت آکادمیک اسرائیلی در توییتی نوشت: یک هیأت سعودی به ریاست سعود القحطانی، مشاور بن سلمان در تل ‌آویو حضور دارد. سفر این هیأت با هدف درخواست کمک از تل‌ آویو جهت مطرح کردن همان رویکرد و گفته‌ های دستگاه قضایی عربستان در پرونده جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در مقابل دولت آمریکا بوده است.
وی خاطرنشان کرد: این هیأت عربستانی همچنین با هدف خرید برنامه‌ های مربوط به امنیت سایبری به تل‌ آویو آمده است.
همکاری امنیتی میان تل‌آویو و ریاض طی سال‌های اخیر به ویژه بعد از به قدرت رسیدن بن سلمان، آشکار شد.
روزنامه هاآرتص اسرائیل گزارش داد که شرکت اسرائیلی NSO که در زمینه برنامه‌های جاسوسی فعالیت می‌کند، چند ماه قبل از بازداشت‌های گسترده صدها شاهزاده و بازرگان سعودی، به سازمان اطلاعات عربستان برنامه‌های هک کردن گوشی‌های موبایل را پیشنهاد داد.
اولین نشست میان مسئولان این شرکت با افسران ارشد در سازمان اطلاعات عربستان در وین، پایتخت اتریش در اواسط سال ۲۰۱۷ انجام شد که طی آن،
این شرکت به طرف سعودی برنامه‌هایPegasus ۳ را پیشنهاد داد. برای آنکه هیئت عربستانی نسبت به توانمندی‌های پیشرفته این برنامه قانع شود،
طرف اسرائیلی از ناصر القحطانی، معاون رئیس دستگاه اطلاعات عربستان خواست تا به یک مرکز خرید نزدیک به مکان دیدار رفته و یک گوشی آیفون را خریداری کرده و شماره تلفن را به آنها بدهد. بعد از آن، هیئت سعودی دید که چگونه اسرائیلی‌ها توانسته‌اند گوشی را هک کرده و نشست را شنود کنند و از حاضران عکس بگیرند.
مساله کشته شدن خاشقجی بعد از آن مجدداً مطرح شد که یک کارمند در کنسولگری عربستان در استانبول فاش کرد که یک ساعت بعد از ورود جمال خاشقجی به کنسولگری عربستان در اکتبر ۲۰۱۸، عربستانی‌ها از او چه خواستند.
رویترز گزارش داد که زکی دمیر، کارمند کنسولگری عربستان در استانبول به یک دادگاه ترکیه‌ای گفت که از او خواسته شد تا کمتر از یک ساعت از ورود خاشقجی به این ساختمان، تنور را روشن کند.
مقام سازمان ملل: ولیعهد عربستان در پرونده قتل خاشقجی مظنون اصلی است
در این ارتباط نیز یکی از مقام‌های سازمان ملل گفته که ولیعهد عربستان مظنون اصلی پرونده قتل جمال خاشقجی است.
انی ‌یس کالامار، مخبر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های فراقانونی و خودسرانه در گفت‌وگویی با خبرگزاری آناتولی گفت، اگرچه شواهدی علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در این پرونده وجود ندارند اما درباره صدور دستور و تحریک برای قتل، وی مظنون اصلی است.
وی ادامه داد: فکر می‌کنم که او یک مظنون اول در تعیین این است که چه کسی این دستور را صادر یا تحریک کرده است. شواهد احتمالی نشان می‌دهند که ماهیت جرم بدون مشارکت محمد بن سلمان انجام نمی‌شد.
کالامار همچنین گفت: بر اساس اطلاعاتی که یک سال قبل ارائه شد، سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) ممکن است اطلاعاتی داشته باشد. دادگاه ۲۰ مظنون به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار مخالف دولت سعودی در ترکیه به صورت غیابی برگزار شد. به نظرم، دادگاه ترکیه عادلانه‌تر از دادگاه تشکیل شده در عربستان است.
این مقام مسؤول سازمان ملل افزود: ترکیه با جدیت پرونده قتل را مورد بررسی قرار داده است.
از اینکه این پرونده به دادگاه ارجاع داده شده استقبال می‌کنم چون به این معناست که جامعه بین‌الملل الان می‌تواند به ارزیابی این اقدام بپردازد.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.