روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
ممنوعه های ما محبوب افغان ها :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185434
1399/04/25

ممنوعه های ما محبوب افغان ها

نشر کتاب در ايران، به تعبيري، مهم ترين صنعت فرهنگي يا يکي از مهم ترين و اصلي ترين ارکان صنعت فرهنگي است. در سال های اخیر اما شرایط نا مناسب نشر و وضعیت ممیزی کتاب موجب شده‌ بعضی شاعران و نویسندگان و مترجمان عطای انتشار رسمی کتاب ‌شان را به لقای آن ببخشند. بسیاری حالا ترجیح می دهند یا مجبور شده‌ اند آثارشان را در فضای مجازی یا کشورهای خارجی منتشر کنند و یا آن‌ ها را روی کاغذ ولی به صورت غیر رسمی و بدون مجوز و زیر زمینی به چاپ برسانند و کم نیستند مترجمانی که کتاب ‌هایشان را در کشورهای فارسی ‌زبان همجوار مثل افغانستان منتشر می ‌کنند.
سانسور كتاب به گفته همه دست اندركاران كار نشر و نويسندگى هميشه در ايران وجود داشته است. گاه سخت ‌تر و گاه آسان تر بوده است. چندی پیش نیز شهلا لاهیجی در گفت و گو با جهان صنعت درباره وضعیت نشر و سانسور در ایران گفته بود که: «خواننده ایرانی از کتاب خواندن بیزار شده به دلیل این که می‌‌ داند کتاب سانسور شده است، کتاب‌‌هایی که یک ذره بوی حوادث سیاسی که در این مملکت اتفاق افتاده می ‌‌دهد و تخیل نیست. اگر کوچک ‌ترین اشاره ‌‌ای کنید سانسور می‌‌ شوید. به روابط عاطفی بین دو نفر اشاره کنید یا از یک شخصیت انتقادی ساده کنید سانسور می ‌‌شوید. با این شرایط صراحتا می‌‌ گویم کار ادبیات را در این دوران تمام شده بدانید. یعنی ما نه تنها چیزی خلق نکردیم که ناشرها دست به کار و خلق آثار بی ‌‌ارزشی مثل چگونه قورباغه را قورت بدهیم یا کارهای روان شناسی مثل چگونه یک ‌‌شبه رئیس شوید، چگونه یک ‌‌شبه پولدار شوید و این صنعت نشر ما را به قهقرا برده. یادمان باشد اوایل انقلاب کتاب با تیراژ پنج هزار تا چاپ می ‌‌شد و همه هم فروش می‌‌ رفت. امروز کتاب چاپ می ‌‌شود با تیراژ 200 تا و همه می ‌‌ماند».حرف های لاهیجی به عنوان مدیر نشر روشنگران و یکی از قدیمی ترین مدیران انتشاراتی در ایران را شاید بتوان یکی از مهم ترین بحران ها در نشر کتاب و کالاهای فرهنگی دانست. بحران جدی سانسور اما در سال های اخیر شمایل های تازه ای نیز یافته است. نشر کتاب به شکل زیرزمینی، بازار عجیبی در پیاده رو خیابان ها یافته و حتی همین آثار زیرزمینی موفق شده اند سر از قفسه برخی کتاب فروشی ها دربیاورند.
اما در کشور همسایه با تاریخ و فرهنگ و زبان مشترک به نظر می رسد اوضاع در مسیر متفاوتی پیش می رود. در سال‌های اخیر مجموعه آثار صادق هدایت، رمان‌های لولیتا اثر ولادیمیر ناباکوف، نان خشک اثر محمد شکری و ده‌ ها اثر دیگر از جمله کتاب‌های پرفروشی هستند که با ترجمه مترجمان ایرانی در افغانستان بدون سانسور به چاپ رسیده‌‌ اند و نه تنها با استقبال خوبی از سوی شهروندان افغانستان نیز مواجه شده‌اند بلکه این کتاب‌ها از افغانستان نیز وارد ایران می‌شود. کتاب‌هایی که در چند دهه اخیر یا اصلا مجوز چاپ و انتشار نگرفته ‌اند یا پس از گذشتن از زیر تیغ سانسور به شکلی مثله شده به دست ایرانیان کتاب‌خوان رسیده‌اند. در واقع به دلیل نبود رویکرد حذف و سانسور در صنعت نشر کتاب در افغانستان بسیاری از آثار توقیف شده یا همراه با سانسور به شکل کامل در افغانستان چاپ و فروخته می شود. همین ماجرا باعث بروز اتفاق جالبی نیز شده است. تعدادی از این کتاب ها حالا از طریق افغانستان وارد ایران نیز می شود. در واقع حالا بخشی از کتاب های تامین شده بدون سانسور که با عنوان کتاب های زیرزمینی شناخته می شدند را می توان کتاب های مهاجر دانست. کتاب هایی که از افغانستان به ایران می رسند.
رونق صنعت چاپ و نشر در افغانستان
در دو دهه گذشته که فضای سیاسی افغانستان تغییر کرد و آزادی بیان و رسانه‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های نظام سیاسی جدید در قانون اساسی این کشور مطرح شد، بازار نشر و ایجاد چاپ‌خانه‌ ها نیز در افغانستان رونق گرفت و به مرور زمان به شمار ناشران و چاپ‌خانه‌ها افزوده شد. اگرچه تا چند سال پیش افغانستان مصرف کننده کتاب‌ های ایرانی بود و کتاب‌های تحصیلی دانشگاه‌ ها و کتاب‌های عمومی همگی از ایران وارد افغانستان می ‌شد، اما در چند سال اخیر وضعیت صنعت نشر و چاپ پیشرفت قابل توجهی کرده و نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته‌ است.
«طارق قاسمی» از فعالان حوزه نشر و کتاب فروش در کابل به فراز می‌ گوید: «در افغانستان چیزی به نام سانسور و ممیزی وجود ندارد. معمولا کتاب‌ها قبل از اینکه چاپ شوند از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ نگاه مختصری می ‌شود و ممیزی‌ های این وزارت‌خانه نیز در حد دامن نزدن به مسائل اعتقادی و مذهبی، مسائل قومی و امنیتی است. کتاب‌ها معمولا بعد از نشر مشخص می‌ شود چه بازخوردی در اجتماع دارد چرا که از سوی نهادهای حکومتی اعمال فشاری برای منتشر شدن یا نشدن وجود ندارد».به گفته قاسمی، با افزایش کتاب‌خوانی در افغانستان، ذائقه کتاب‌ خوانان و کتاب دوستان در این کشور به سمت ایرانیان رفته است. معمولا هر کتابی که در ایران حساسیت ‌زا می ‌شود خبرش خیلی زود در افغانستان منتشر می‌ شود و کتاب ‌هایی که در ایران سانسور می ‌شوند در افغانستان نیز حساسیت ‌زا می‌ شوند اما به این صورت که شهروندان افغانستان برای خواندن این‌گونه کتاب‌ ها علاقه زیادی نشان می ‌دهند.

کتاب‌ های ممنوعه چگونه وارد ایران می ‌شوند؟
افرادی که به صورت محدود متقاضی این کتاب‌ ها در افغانستان باشند، از دست مسافرانی که از افغانستان به ایران می‌ روند کتاب‌ ها برای آن‌ ها ارسال می ‌شود اما کتاب ‌هایی که به صورت عمده صادر می ‌شود بیشتر از راه قاچاق وارد ایران می‌ شوند.

فضای مجازی؛ راه ارتباطی ناشران و نویسندگان
برخی از نویسندگان، شاعران و مترجمان با علم به اینکه کتاب‌شان مجوز نشر نخواهد داشت، با انگیزه تن ندادن به سانسور دولتی و در جهت در اختیار قرار دادن آثار سانسور نشده خود به خوانندگان، به انتشار آثارشان در اینترنت روی آورده ‌اند.
معمولا هر ناشری که در افغانستان بخواهد اثری را نشر کند از طریق فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی نویسنده یا مترجم هماهنگی می‌ کنند و به‌ صورت قانونی قرارداد کتبی صورت می ‌گیرد که با اجازه نویسنده یا مترجم این اثر با حق الامتیازی که در نظر گرفته می‌شود در افغانستان منتشر می‌شود.با این حال تحقیقات روزنامه‌ صبح کابل نشان می ‌دهد که بازار فروش کتاب پس از سقوط طالبان وضعیت روبه‌ رشدی را پیموده است اما این روند از سال ۱۳۹۶ به این سو وارونه شده و سیر نزولی دارد.آمارها نشان می ‌دهد میانگین مطالعه‌ هر شهروند افغانستانی در سال یک دقیقه است. تا جایی که چند ماه قبل وزارت کشور افغانستان به منظور ترویج فرهنگ کتاب‌ خوانی به زندانیان ابلاغ کرد هر زندانی که یک جلد كتاب ۱۰۰ صفحه‌ ای را مطالعه کند و سپس در مورد آن اطلاعات بدهد، شش روز از مدت حبس او کاسته می‌شود.از سوی دیگر علاقه پایین به کتاب خواندن باعث شده نزدیک به پنج انتشارات کتاب بدون این که فعالیتی کرده باشند، پس از ایجاد شدن دوباره غیر فعال شده و همین طور بیشتر از پنج انتشارات دیگر از بدو ایجادشان تا به حال هیچ چاپی نداشته باشند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.