روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
شاید آن جنازه شگفتی‌ ساز ‌شود :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185450
1399/04/25

شاید آن جنازه شگفتی‌ ساز ‌شود

با گذشت ۲6 روز از مرگ مشکوک قاضی منصوری، سخنگوی وزارت امور خارجه از احتمال بازگشت جنازه منصوری به کشور سخن گفته است. جسد قاضی متواری که متهم به دریافت رشوه ‌های میلیاردی برای اعمال نفوذ در پرونده ‌های مهم قضائی بود، در روز سی ‌ام خرداد در لابی هتل دوک در بخارست رومانی پیدا شد.
منصوری متهم ردیف‌ نهم پرونده مرتبط با اکبر طبری معاون اجرائی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه بود. بر اساس آن چه «رسانه‌ های رومانی» با استناد به نتایج اولیه کالبد شکافی، گزارش داده ‌اند «مرگ او بر اثر جراحات برخورد با سطحی سخت، رخ داده است» البته این همه ماجرای یک مرگ مشکوک نیست. در کنار ابهام دلیل مرگ که خودکشی باشد یا قتل، اصل مرگ او با تردید جدی مواجه است و تا کنون سند و مدرکی دال بر تأیید هویت جنازه منصوری به ایران ارسال نشده و همچنان پلیس رومانی اوراق هویتی همراه جنازه را به‌ عنوان سند تشخیص هویت در نظر گرفته است. این در حالی است که ایران مدت‌ هاست درخواست دریافت تست دی ‌ان ‌ای از جنازه را مطرح کرده اما تا کنون خبری از همکاری مثمر ثمر در این پرونده از سوی رومانی دیده نشده است. در همین راستا سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت پرونده قاضی منصوری گفت: با وجود عدم همکاری‌ های اولیه مقامات ذی ‌ربط رومانی درباره این پرونده، به ‌تازگی مقامات ذی ‌ربط در سفارت کشورمان در رومانی، دیداری با مقامات پزشک قانونی این کشور داشته‌اند و آن ها اعلام کرده ‌اند که جسد متوفی با ذکر دلایل مرگ به دادگاهی در این کشور ارجاع داده شده است و پس از بررسی این دادگاه، اجازه داده خواهد شد که جسد متوفی با وکالت خانواده ‌اش و با کاهش محدودیت ‌های پروازی در پی شیوع ویروس کرونا، در پروازی به ایران منتقل شود.‌ حال اگر هویت جنازه تشخیص داده و مرگ منصوری تأیید شود، از یک سو نحوه رسیدگی ماجرای پرونده و اتهامات و رشوه‌های دریافتی او مطرح است و از سوی دیگر هم دلیل مرگ باید مشخص شود.
سید مهدی حجتی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز، نیز درباره ابعاد حقوقی فوت قاضی منصوری اظهار کرده است: درباره اتهام یا اتهاماتی که در ایران متوجه آقای منصوری بوده است، با توجه به فوت ایشان، امکان ادامه رسیدگی به اتهام یا اتهامات او وجود ندارد و مرجع قضائی مربوطه طبعاً مبادرت به صدور قرار موقوفی تعقیب متهم خواهد کرد و چون حکم محکومیتی در پرونده او قابل صدور نیست، طبیعتاً استرداد وجه یا مال یا هر مجازاتی نیز منتفی است.
این وکیل دادگستری افزود: درباره فوت قاضی منصوری که فعلاً از مصادیق مرگ مشکوک است، طبعاً مراجع قضائی ایران می‌ توانند تحقیقات لازمه را برای بررسی مجرمانه‌ بودن فوت او آغاز کنند و در این راستا از مراجع قضائی کشور محل وقوع جرم نیز مدارک و مستندات لازم را مطالبه کنند‌ البته همه این ها مربوط به زمانی است که هویت جنازه تأیید شود زیرا همچنان احتمال زنده ‌بودن قاضی منصوری وجود دارد و ممکن است جنازه متعلق به فرد دیگری باشد و این‌ گونه منصوری سعی در فرار از مجازات داشته است زیرا دلیلی نداشته او از آلمان به رومانی برود و بخواهد از این کشور برای بازگشت به ایران اقدام کند، به‌ همین‌دلیل همچنان بسیاری معتقدند نتیجه تشخیص هویت جنازه ممکن است باعث شگفتی بسیار شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.