روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
رشد ۵۵ درصدی تولید کربنات سدیم کشور :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 186970
1399/05/11

رشد ۵۵ درصدی تولید کربنات سدیم کشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم بهره برداری از مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد گفت: این مجتمع تولید کربنات سدیم در فاز نخست با ظرفیت ۳۲۰ هزار تن فعالیت می کند.
مهدی صادقی نیارکی با بیان اینکه این پروژه توسط متخصصان داخلی ساخته شده و این جزو مزیت های اساسی این پروژه است، اظهارداشت: پیش از راه اندازی این طرح، ظرفیت کشور در حوزه کربنات سدیم که ماده اولیه صنعت شیشه و پودر شوینده و بلور است ۵۷۷ هزار تن بود که با افزایش ۳۲۰ هزار تنی این طرح، ظرفیت کشور به حدود ۹۰۰ هزار تن در سال رسیده و بیش از ۵۵ درصد رشد در ظرفیت تولید داریم.
وی ادامه داد: در سال های گذشته برای تامین مواد اولیه شوینده و شیشه سهمیه بندی می کردیم اما امروز نه تنها نیازی به سهمیه بندی مواد اولیه نداریم؛ بلکه با راه اندازی فاز اول این پروژه و فاز تکمیلی آن بیش از یک میلیون تن ظرفیت صادراتی داریم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت کربنات سدیم تنی ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار ارزش صادرات دارد و اگر بتوانیم یک میلیون تن صادر کنیم سالانه بیش ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور خواهیم داشت.
صادقی افزود: ارزآوری در صنعت لوازم خانگی حدود ۱.۲ میلیون دلار است که اگر بتوانیم پروژه تکمیلی شرکت کربنات سدیم کاوه را با تامین آب راه اندازی کنیم ۲۰۰ میلیون یورو از محل این طرح ارز آوری خواهیم داشت.
وی ادامه داد: همچنین امکان توسعه در صنایع تکمیلی از جمله صنعت شیشه و بلور و شوینده در اطراف کارخانه کربنات سدیم کاوه وجود دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که استان فارس رتبه چهارم تعداد صنایع کشور را با سه هزار و ۸۸۸ واحد صنعتی در اختیار دارد، گفت: از ابتدای سال تا پایان تیرماه، ۷۵ واحد صنعتی در این استان به بهره برداری رسیده است.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.