روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
خواب شیرین خسرو :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187130
1399/05/12

خواب شیرین خسرو

خسرو سینایی کارگردان پیشکسوت سینمای ایران دیروز بعد از مدتی بستری بودن در بیمارستان به علت عفونت ریه و ابتلا به کرونا دارفانی را وداع گفت.
سینایی حدود یک ماه قبل نیز برای یک عمل جراحی در بیمارستان بستری بود و بعد از مدتی مرخص شد.این کارگردان و مستندساز سینمای ایران فیلم‌ های متعددی را ساخته که یکی از مشهورترین آن ‌ها «عروس آتش» بود که جایزه بهترین فیلمنامه را در هجدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. عروس آتش یکی از بحث برانگیزترین فیلم های خسرو سینایی بود که به سنت‌ های عشیره ‌ای در جنوب ایران، ازدواج اجباری و خودسوزی می‌ پردازد. نام فیلم نیز برگرفته از همین صحنه است.سینایی متولد ۲۹ دی ماه سال ۱۳۱۹ در ساری بود که تا کنون آثار بسیاری از جمله فیلم مستند و داستانی را با درون مایه‌ های اجتماعی کارگردانی کرده است. از جمله آثار این کارگردان می توان به «جزیره رنگین»، «کویر خون»، «مثل یک قصه»، «گفت و گو با سایه»، «عروس آتش»، «کوچه پاییز»، «هیولای درون»، «زنده باد» و «تهران امروز» اشاره کرد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر، برای فیلم عروس آتش و لوح زرین بهترین کارگردانی در دومین دوره جشنواره فیلم فجر، برای فیلم هیولای درون از جمله جوایز این هنرمند است.
سینایی در سال ۱۳۸۷ موفق به دریافت نشان ویژه کشور لهستان از سوی رئیس‌ جمهور این کشور شد. او این نشان را به خاطر ساخت فیلم مستند «مرثیه گمشده» که روایتگر مهاجرت هزاران لهستانی به ایران در سال‌های ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ است، دریافت کرد. شماری از سینماگران و مدیران هنری، پس از درگذشت زنده‌ یاد خسرو سینایی، کارگردان نام ‌آشنا در پیام‌ های جداگانه ‌ای، این اتفاق غمبار را تسلیت گفتند.رئیس سازمان سینمایی، خسرو سینایی را صاحب سبکی نجیب و شریف عنوان کرد.
حسین انتظامی در واکنش به درگذشت خسرو سینایی در توییتی نوشت: «سینمای ایران داغدار یکی از بزرگان خود شد؛ صاحب‌ْ سبکی نجیب و شریف که از موفقیت ‌های شاگردانش لذت می‌برد. جای خسرو سینایی شاید هرگز پر نشود. روحش قرین آرامش».
خانه سینما نیز فقدان او را برای بسیاری از سینماگران در جهان پهناور ماتم ‌بار خواند و در پیامی نوشت: «باورمان نمی شود که خسرو سینایی رفته باشد، اویی که بودنش را حک کرده بود بر وجودمان. ناباورانه باید به یکدیگر تسلی دهیم و در فراغش سوگواری کنیم. اعلام نبودنش نه ‌تنها اهالی سینمای این مرز و بوم که سینماگران بسیاری را در این جهان پهناور در ماتم فرو خواهد برد. خانه سینما با نهایت تأسف و تأثر برنامه‌ های وداع با او را گزارش خواهد کرد».
* من رفتم! ناراحت نباشید!
در آخرین پست اینستاگرامی خسرو سینایی چنین نوشته شده است: «من رفتم! ناراحت نباشید! به این فکر کنید که بهترین روزهای زندگی ام را در کنار شما عزیزانم تجربه کردم. در عین حال که بی مهری ها دیدم اما هرگز به دل نگرفتم. سعی کردم از لحظه لحظه زندگی ام لذت ببرم و بردم. خوشحالم در دوران کاری ام توانستم با کسانی همکاری داشته باشم که الان هر کدام برای خود افتخاری هستند در سینمای ایران.
جوانان و علاقمندان به سینما همیشه به من لطف داشتند. از خانواده عزیزم، گیزلا و فرح عزیز بسیار متشکرم که یک عمر با من همراه بودند و بهترین دوستانم. از فرزندان عزیزم، یاسمین، سمیرا، سام و آلما متشکرم که همه شما همیشه باعث افتخار و سربلندی ام بودید و هستید.
و همچنین نوه های نازنینم، مسیح و هلیای عزیز.
اما مهم تر از همه لیلی نازنینم، که دیگر تنها نیست! ما با هم خوش می گذرانیم و شاد هستیم. نگران ما نباشید.
همه شما را دوست دارم.
لحظه همیشه گذراست
و خاطره همیشه ماندنی
و من
بود و نبود و عشق و ابدیت را
به نگاهی می فروختم
اگر، خاطره گذرا می شد».

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.