روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دلار 22 برابری! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187142
1399/05/12

دلار 22 برابری!

میانگین قیمت هر دلار در سال 1390 حدود 10000 ریال بود و با کمی ارفاق قبول می کنیم میانگین قیمت هر دلار در 130 روز گذشته 220000 ریال بوده است. یک محاسبه بسیار ساده نشان می دهد قیمت هر دلار آمریکا به مثابه جذاب ترین ارز معتبر در بازار آزاد ارز ایران از سال 1390 تا امروز دست کم 22 برابر شده است. درباره دلایل این اتفاق و این که چرا نرخ تبدیل هر دلار آمریکا به ریال ایران در یک دوره 10 ساله این رشد اعجاب انگیز را تجربه کرده است کارشناسان و اقتصاددانان تحلیل های کارشناسی و اقتصادی گوناگونی دارند و البته سیاستمداران ایرانی نیز دیدگاه های سیاسی خود را دارند اما در این دیدگاه های گوناگون سیاسی و اقتصادی یک نقطه مشترک وجود دارد. در این مدت رشد عرضه ارز به بازار کمتر از رشد تقاضا بوده است؛ چرا چنین اتفاقی افتاده است؟ واقعیت این است که در این 10 سال به ویژه در سال های 1397، 1398 و 130 روز گذشته ارزش و میزان صادرات نفت خام ایران سقوط بزرگی را تجربه کرده و دولت و بانک مرکزی اصلی ترین منبع درآمد ارزی را از دست داه و توانایی پیشین برای عرضه ارز به بازار را ندارند. در این مدت اما تقاضای ارز با همان میزان سقوط عرضه ارز مواجه نشده است بلکه بر عکس به دلیل سیاست راهبردی نا درست و پیش بینی های غلط و شاید مسائلی ناگفتنی تقاضای ارز حتی اگر به صورت غیر موثر افزایش را نیز تجربه کرد. نقطه عطف در افزایش انگیزه ارز خواهی سیاست دولت در فروردین 1397 بود که اعلام کرد به هر کس برای هر کاری هر چقد دلار بخواهد به قیمت 4200 تومان می دهیم.

گلوگاه و قفل بزرگ
حالا و در میانه تابستان 1399 در این نقطه ایستاده ایم که شهروندان ایرانی به ویژه آن هایی که نقدینگی مازاد دارند و البته فقط به شهروندان و افراد حقیقی منحصر نمی شود و نهادهای اقتصادی مثل بانک ها و نهادهای شبه دولتی عمومی نیز در این صف جای می گیرند در کمین ارز ارزان نشسته و با کوچک ترین لغزش بانک مرکزی و دولت در کاهش دادن دستوری نرخ ارز هر میزان دلار و یورو به بازار تزریق شود را در کمترین زمان خواهند خرید. گلوگاه و قفل بزرگ این است که دولت و بانک مرکزی آن قدر ارز ندارند که چشم و دل این متقاضیان موثر را از خرید ارز سیر کنند. از سوی دیگر دولت و بانک مرکزی نیک می دانند اگر در تامین ارز بیش از این درنگ کنند و نشان دهند که دلاری در اختیار ندارند یا دلار کمی در اختیار دارند قیمت دلار با شتاب به سوی بالا سیر خواهد کرد. قفل بزرگی که بر درب ورودی ارز با تشدید تحریم ها زده شده است ایران را در موقعیت دشوار ارزی قرار داده است.

ارز و تورم شتابان
نکته با اهمیت و سیاسی اما در این است که عرضه کنندگان همه نوع کالا و خدمات دولتی و خصوصی قیمت کالای خود را به تغییرات نرخ ارز گره زده و درست یا نا درست به میزانی که قیمت دلار در برابر ریال و تومان ایران افزایش می یابد قیمت کالاهای خود را افزایش می دهند و شاید کمی با درنگ اما تعادل تازه قیمت نسبی کالاها و خدمات در ایران با نرخ تبدل ارزها پدیدار شده و تورم شتابان را شاهد هستیم. بدترین قسمت اما آن جا است که مزد و حقوق کارگران و کارمندان که شمار خود و خانواده هایشان بخش بزرگ جمعیت ایران را تشکیل می دهند با این سرعت افزایش قیمت دلار و کالاها سازگار نیست و بسیار عقب مانده است. به این ترتیب است که قدرت خرید آن ها کاهش و درجه رفاه مادی سقوط کرده و قاعده جمعیت فقیر افزایش می یابد. از سوی دیگر فعالان اقتصادی و کارخانه داران و بازرگانان و معدن کاران و سایر اصناف نیز در داستان ارز گرفتار شده و تعادل مالی و قتصادی بنگاهشان تند تند به هم می خورد و در تیر رس بروکرات ها قرار می گیرند که یکی از دلایل بدبختی مردم هستند. در چنین وضعیتی است که می توان گفت گلوی ایرانیان در پنجه قدرتمند نرخ تبدیل ارزهای مهم قراردارد.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.