روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بایدن پرچم سفید را برای مذاکرات هسته ای بالا خواهد برد؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187298
1399/05/13

بایدن پرچم سفید را برای مذاکرات هسته ای بالا خواهد برد؟

استاد دانشگاه پرینستون آمریکا معتقد است اگر بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود خواهان مذاکرات گسترده با ایران خواهد بود.
«فرانک فن هیپل» در مورد سند دموکرات ها درباره موضوعات سیاست خارجی از جمله بازگشت به برجام و کنار گذاشتن تغییر نظام سیاسی در ایران نیز گفت: ارائه سند توسط دموکراتها خبر بسیار خوبی است! این بدان معناست که اگر بایدن انتخاب شود، ایالات متحده به برجام باز خواهد گشت - با فرض اینکه ایران نیز به طور کامل از آن پیروی کند. همچنین، این سند ایده «تغییر نظام سیاسی» در ایران را رد می‌کند. بر این اساس، دولت بایدن امیدوار است که برای توافق در خصوص مواردی فراتر از موضوع هسته ای با ایران مذاکره کند. گفتنی است از مدت ها قبل ارایه سندی از سوی دموکرات ها خبر ساز شده است که زمزمه هایی را در خصوص بازگشت آمریکا به برجام، علیه تصمیم خودمختارانه دولت ترامپ برای خروج از برجام، را بر سر زبان ها انداخته است.
چندی پیش حزب دموکرات آمریکا از پیش نویس سند سیاست های این حزب در سال ۲۰۲۰ که بخش هایی از آن به ایران و برجام اختصاص دارد، رونمایی کرد.
در این سند که شامل ۸۰ صفحه است در چندین مورد به ایران اشاره شده است.
در این سند آمده است که دموکرات ها باید رویکرد دولت ترامپ برای جنگ با ایران را متوقف کنند و دیپلماسی هسته ای، تنش زدایی و گفت وگوهای منطقه ای را در پیش گیرند.
این سند می افزاید: دموکرات ها بر این باورند که آمریکا نباید به دنبال تغییر نظام در دیگر کشورها باشد و باید این سیاست را در قبال ایران کنار نهد.
در ادامه آمده است: ما معتقدیم برنامه جامع اقدام مشترک بهترین راه برای قطع تمامی مسیرهای حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای، به نحو قابل راستی‌آزمایی است. خروج یکجانبه آمریکا از برجام ما را از متحدان خود جدا و راه را برای از سرگیری حرکت ایران به سمت قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای باز کرد. به همین دلیل است که بازگشت به پایبندی دوجانبه به این توافق تا این حد اضطراری است.
این مقام کاخ سفید همچنین مقام سابق کاخ سفید درباره راه اندازی کانال تجارت بشردوستانه با ایران گفت: یک ضرب المثل می‌گوید: دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است. این مسئله که ایالات متحده آمریکا قادر است شرکت‌ها و بانک‌ها را در کشورهای دیگر با تهدید به منع کردن آن شرکت‌ها و بانک‌ها از بازار ایالات متحده کنترل کند، هنوز هم نگران کننده است. وی گفت: واقعیت این است که کانال تجاری بشردوستانه ایران به عنوان نمونه‌ای که سایر کشورها می‌توانند آنرا کپی کنند، در نظر گرفته شده است. استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در پاسخ به این سئوال که اگر دارو و اقلام بشردوستانه جز تحریم‌ها نیستند، کانال سوئیس چه نیازی به مجوز دولت آمریکا دارد، افزود: دلیل این است که دولت ایالات متحده می‌خواهد اطمینان حاصل کند که این کانال فقط موارد انسانی را شامل می‌شود. وی اعلام کرد: البته ایالات متحده اختیار قانونی برای تحمیل اراده خود به سایر کشورها را ندارد. اما ظاهراً تهدید این کشور به ممنوعیت شرکتها و بانک‌ها از بازار ایالات متحده کافی است که سوئیس - و احتمالاً سایر کشورها - این روال را طی کنند - جهت اطمینان دادن به ایالات متحده آمریکا که کانال سوئیس فقط کمک‌های بشردوستانه را شامل می‌شود. هیپل افزود: ممکن است سوئیسی‌ها از این رهگذر نیز علاقمند به کاهش تنش بین ایران و آمریکا باشند اما فکر می‌کنم انگیزه اصلی این است که آنها می‌خواهند مطمئن شوند که ایران می‌تواند داروها و سایر کالاهای انسانی مورد نیاز خود را بدون ایجاد مشکلی بین سوئیس و ایالات متحده آمریکا دریافت کند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.