روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جهان خبر :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187305
1399/05/13

جهان خبر

رابطه ایران و امارات گرم می ‌شود
در نشست ویدئویی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با شیخ عبدا... بن زاید وزیر امور خارجه و همکاری های بین المللی دولت امارات روند همکاری های دوجانبه و موضوعات مشترک منطقه ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این گفت وگو طرفین آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌ها در زمینه های مختلف در راستای منافع مشترک مورد تاکید قرار دادند. محمد جواد ظریف با یادآوری شرایط حساس منطقه بر ضرورت گفت وگو و همکاری های فی‌مابین تاکید کرد و اظهار داشت: دیگران ممکن است از شرایط کنونی درجهت بی ثباتی منطقه بهره برداری کنند، ولی ما به عنوان همسایه باید در اندیشه ثبات منطقه باشیم. طرف اماراتی نیز در این گفت وگو همکاری ایران و امارات را در منطقه ضروری دانست و بر استمرار رایزنی های فی‌مابین و تبدیل چالش ها به فرصت ها تاکید کرد.

بایدن خطاب به ترامپ:
گُلف ‌بازی بس است، وظایفت را انجام بده
نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از کمبودها برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و مدیریت تبعات اقتصادی آن، از دونالد ترامپ خواست به جای گلف‌ بازی کردن وظایفش را انجام دهد. «جو بایدن» معاون رئیس ‌جمهور آمریکا طی هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما در ادامه انتقادهایش از عملکرد رئیس ‌جمهور آمریکا به ویژه در زمینه مقابله با ویروس کرونا، به دونالد ترامپ به دلیل انواع کمبودها از قبیل نبود تجهیزات حفاظت شخصی برای کادر درمانی و همچنین فقدان برنامه ملی برای گرفتن تست ابتلا به کرونا تاخت. او در یک توییت نوشت: «دریافت مزایای بیکاری برای میلیون‌ ها نفر نیمه شب منقضی می‌ شود. ما یک برنامه موثر در سطح ملی برای گرفتن تست (ابتلا به کرونا) نداریم یا حتی یک برنامه برای کنترل این ویروس نداریم. کارکنان حوزه سلامت و بهداشت ما هنوز تجهیزات کافی حفاظت شخصی ندارند. سفرهای آخر هفته برای گلف بازی کردن دیگر بس است. آقای رئیس ‌جمهور کارت را (درست) انجام بده».

واکنش دمشق به اقدام تازه آمریکا در سوریه
دمشق به شدت توافق امضا شده میان شبه نظامیان سوریه دموکراتیک (قسد) و یک شرکت نفتی آمریکایی برای سرقت نفت سوریه را محکوم و تاکید کرد که این توافق را باطل و فاقد وجاهت قانونی می‌داند.
یک منبع رسمی وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که جمهوری عربی سوریه، شدیداً توافق امضا شده میان شبه نظامیان سوریه دموکراتیک (قسد) و یک شرکت نفتی آمریکایی برای سرقت نفت سوریه با نظارت و حمایت دولت آمریکا محکوم کرد. این منبع تاکید کرد که این توافق به منزله یک دزدی تمام عیار است و تنها می‌توان آن را معامله‌ای میان دزدانی توصیف کرد که برخی از آن ها دست به سرقت زده و دزدان دیگر قصد خریداری آن را دارند و حاکمیت سوریه را نقض می‌ کنند. این کار ادامه روش خصمانه آمریکا در قابل سوریه در سرقت منابع و ثروت‌های مردم این کشور و سنگ اندازی در مسیر تلاش‌های دمشق برای بازسازی آنچه محسوب می‌شود که تروریسم مورد حمایت خود آمریکا تخریب کرده است.

واکنش تیک ‌تاک به تهدید ترامپ
اپلیکیشن تیک تاک به اظهارات جنجالی اخیر دونالد ترامپ درخصوص ممنوع کردن فعالیت این اپلیکیشن ویدیویی تحت مالکیت چینی ‌ها در آمریکا واکنش نشان داده و تاکید کرد، این شرکت هیچ برنامه ‌ای برای متوقف کردن فعالیت هایش ندارد.
یک سخنگوی اپلیکیشن تیک تاک در بیانیه‌ای اعلام کرد، این اپلیکیشن به میلیون‌ها آمریکایی خدمات سرگرمی و تماس در طول دوران شیوع کروناویروس ارائه کرده و در عین حال انتقادها درخصوص اینکه مالک چینی آن اطلاعات را در اختیار پکن قرار می‌دهد، رد کرد. این سخنگو خاطرنشان کرد: داده‌های کاربران آمریکایی تیک تاک در داخل آمریکا ذخیره می‌شوند و کنترل‌های سفت و سختی بر دسترسی کارمندان اعمال می‌شود. بزرگترین سرمایه گذاران تیک تاک از آمریکا هستند. ما متعهد به حفظ امنیت و حریم شخصی کاربران بوده و به کارمان در راستای شادی بخشیدن به خانواده‌ها و ارائه شغل‌های معنادار به کسانی که در پلتفورم ما خلاقیت داشته باشند، ادامه می‌دهیم.

آلمان و فرانسه برای قطع وابستگی به آمریکا آماده شدند
بر اساس گزارش نشریه آلمانی «ولت ام سونتاگ»، شرکت‌ های نظامی صنعتی آلمان و فرانسه به دنبال راه‌هایی برای قطع وابستگی به فناوری‌های آمریکا در تولید تجهیزات نظامی، از جمله تجهیزات حفاظت از داده‌ها هستند. بنا بر گزارش این نشریه، شرکت‌ها به دنبال افزایش استقلال در تولید چندین سیستم تسلیحاتی، از جمله هلیکوپترها، یک اسلحه تهاجمی جدید برای نیروهای مسلح آلمان و یک جنگنده تحت برنامه «سیستم هوایی مبارزه آینده ضداروپایی» هستند. آلمان و فرانسه در ژوئیه ۲۰۱۷، به طور رسمی «برنامه مشترک سیستم هوایی مبارزه‌ای آینده»، تولید یک جت جنگنده کاملاً اروپایی را هدف قرار داده، اعلام کردند. این هواپیما سرانجام جایگزین جنگنده‌های نسل چهارم «یوروفایتر تایفون» و «داسو رافال» خواهد شد. هوانوردی داسو و ایرباس، در ساخت این هواپیما درگیر هستند. شرکت فرانسوی سافران و شرکت آلمانی «ام‌تی‌یو ارو انجینز» در توسعه موتور این هواپیما همکاری خواهند کرد.

ورود به شهر کربلا تا ۱۳ محرم ممنوع شد
مسئولان شهرداری کربلا اعلام کردند که با توجه به بحران شیوع «ویروس کرونا» و به منظور جلوگیری از انتشار گسترده آن، ممنوعیت ورود به این استان تا 13 محرم، تمدید می‌شود. «نصیف الخطابی» در گفت و گویی با رسانه های عراقی اعلام کرد که این تصمیم بر اساس فتوای آیت ا... «سید علی سیستانی» مرجعیت عالی دینی عراق و در راستای حفظ جان و ایمنی شهروندان به ویژه با شدت گرفتن ابتلا به ویروس کرونا در عراق اجرایی شده است. مقام‌های شهرهای مذهبی کربلا و نجف چهارشنبه هفته گذشته (۸ مرداد) به منظور پیشگیری و جلوگیری از گسترش همه‌گیری ویروس کرونا در تعطیلات عید قربان، مقررات ممنوعیت رفت و آمد در این استان‌ها اعمال کردند. بر این اساس از چهارشنبه هفته گذشته ورود به این استان‌ها ممنوع اعلام و همه مسیرهای آنها برای جلوگیری از ورود مسافران و زائران بسته شد.

تظاهرات ۱۰هزار نفری علیه نتانیاهو در شهرهای صهیونیستی
هزاران تظاهرات کننده اسرائیلی برای چندمین بار متوالی طی روزهای اخیر به خیابانها آمدند و علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم تظاهرات کردند. حدود ده هزار معترض علیه نتانیاهو در شهرهای قدس اشغالی، تل آویو و قیساریه تظاهرات کردند. رسانه‌های صهیونیستی از درگیری بین پلیس این رژیم با معترضانی که خواستار کناره گیری نتانیاهو بودند در قدس اشغالی خبر داد. معترضان اسرائیلی طی روزهای اخیر بارها علیه نتانیاهو به ویژه در شهر تل‌آویو به خاطر ناتوانی او در مدیریت بحران کرونا و پرونده‌های فسادش تظاهرات کردند. پیش از این نیز چندین تظاهرات مقابل محل اقامت نخست وزیر رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی برگزار شده بود.

قصاب داعش کشته شد
شورای امنیت ملی افغانستان از کشته شدن رئیس اطلاعات گروه تروریستی داعش در یک عملیات ویژه خبر داد. ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد «ضیاالرحمان» مشهور به «اسدالله اورکزی» رئیس اطلاعات گروه تروریستی داعش در یک عملیات ویژه در افغانستان کشته شده است. به گفته ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، ضیاالرحمان تابعیت پاکستانی دارد و در یک عملیات پیچیده و هدفمند کشته شده است.
بنابر این گزارش، اورکزی مسئول عمومی اطلاعات داعش در افغانستان بود که به دلیل قساوت و کشتار بی‌رحمانه به «قصاب داعشی» نیز معروف بود. مقامات امنیتی افغانستان اعلام کردند که اورکزی مسئول ارتباطات گروه داعش با یکی از کشورهای منطقه بوده، اما از این کشوری نامی برده نشده است.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.