روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تکلیف اقساط وام ودیعه مسکن روشن شد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187370
1399/05/14

تکلیف اقساط وام ودیعه مسکن روشن شد

از 500 تا یک میلیون و 600هزار تومان اقساط ماهانه وام ودیعه مسکن
بررسی جزئیات وام ودیعه مسکن حاکی از آن است که مستأجران در بازپرداخت ۳۶ ماهه باید ماهانه از ۵۰۰ هزار تا 6/1میلیون تومان پرداخت کنند.
قرار است از ۲۰ ماه جاری (مرداد) متقاضیان واجد شرایط وام ودیعه مسکن به ۱۹ بانک و موسسه اعتباری برای دریافت وام های ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیونی معرفی شوند.
بنابر اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی سود تسهیلات مرابحه مستأجران ۱۳ درصد است و طی یک سال برای وام ۵۰ میلیون تومانی ماهانه حدود ۵۴۰ هزار تومان، ۳۰ میلیون تومانی حدود ۳۲۰ هزار تومان و برای وام ۱۵ میلیون تومانی حدود ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد.
از سوی دیگر قائم مقام بانک مرکزی امروز گفته که مستأجران می توانند با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه وام های مذکور را دریافت کنند.
با توجه به برنامه فوق، مستأجران تهرانی که ۵۰ میلیون تومان دریافت می کنند با احتساب سود وام باید ماهانه یک میلیون و ۶۶۰ هزار تومان پرداخت کنند. کل بازپرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی در ماه ۳۶ حدود ۶۰ میلیون تومان خواهد بود. به عبارت دیگر سود وام ۵۰ میلیون تومانی برای مستأجران پایتخت حدود ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.برای وام ۳۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه مستأجران ساکن در کلانشهرها ۹۹۶ هزار و ۴۲۹ تومان است. کل بازپرداخت این ام حدود ۳۶ میلیون در ماه ۳۶ خواهد بود. میزان اقساط ماهانه وام ۱۵ میلیون تومانی در بازپرداخت ۳۶ ماهه، ۴۹۸ هزار و ۲۰۰ تومان است. کل بازپرداخت این وام ۱۷ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان در ماه آخر خواهد بود.با توجه به رقم اقساط ماهانه وام مستأجران و در نظر داشتن این مسئله که اولویت پرداخت وام مذکور با کارگران و مددجویان نهادهای حمایتی است به نظر نمی رسد تقاضا برای دریافت این وام و بازپرداخت ۳۶ ماهه آن چشمگیر باشد. احتمالا بخش زیادی از مستأجران مشمول ترجیح می دهند به جای دریافت وام و بازپداخت آن طی سه سال، سود این تسهیلات را یکساله پرداخت کنند.
جزئیات پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران
در این ارتباط قائم‌ مقام بانک مرکزی نیز جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (کمک ‌ودیعه مسکن) را تشریح کرد.
اکبر کمیجانی گفت: با توجه به گرانی ‌های اخیر در قیمت و اجاره مسکن و در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم‌ درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل ‌شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم‌های ظالمانه، موضوع «اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص‌یافته به «ستاد ملی مقابله با کرونا» در این ستاد مطرح شد.
کمیجانی در خصوص سقف ‌تسهیلات اعطایی به متقاضیان عنوان کرد: براساس تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شد تسهیلات یادشده در سقف‌های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلان‌شهرها (شهرهای بالای یک ‌میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و 150 میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود 13 درصد و بازپرداخت یک ‌ساله (به ‌نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه شود) یا در صورت درخواست متقاضی با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36ماهه (به ‌نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف کمک به تأمین افزایش تحقق‌یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا شود.
قائم‌مقام این بانک درخصوص نحوه ثبت‌نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به‌منظور دریافت تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن به بانک عامل، گفت: به‌منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت کمک‌هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت‌نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه‌وشهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت 10 صبح روز شنبه 4 مرداد ماه با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی 300073640 از طریق تلفن همراه شخصی خود تا ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مردادماه نسبت به ثبت‌نام اولیه اقدام کرده‌اند.
وی در ادامه افزود: پس از بررسی اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان‌بندی اعلام‌شده از سوی وزارت راه‌و‌شهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از سوی این وزارت می‌باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به‌آدرس tem.mrud.ir ثبت ‌نام کنند، آن ‌گاه مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یاد شده به بانک مرکزی و بانک‌ ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانک های عامل ابلاغ می‌شود. مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن گفت: نرخ سود تسهیلات 13 درصد است و با سررسید یک‌ساله پرداخت می‌شود. در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات توسط مستأجر پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید (پایان سال) تسویه می‌شود. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهیلات یادشده به‌صورت 36ماهه، به‌نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند نیز امکان‌پذیر است (نرخ سود این تسهیلات 12 درصد است).


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.