روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
افقی بی کرانه :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187578
1399/05/16

افقی بی کرانه

آواز بلند علوی ات برکه در برکه پیچید و نگاه کویرآلودگان را به جاری شدن فراخواند. آسمان ها، دف زنان و هلهله کنان، سروری زمین را ستاره پاشیدند.
شانه هایت با کدام کوه نسبت داشت که این چنین شگفت، قله های عدالت را پرچم کوبیدی؟ درختان، قامت هاشمی ات را به احترام ایستاده اند؛ همچنان که تاریخ، ثانیه های بی رمقش را با نام تو برمی خیزد.
بایستید!... دین کامل شد. بایستید که آفتاب، روشن شدن ستاره ای بی بدیل را مژده خواهد داد!
بایستید که امروز، نعمت تمام می شود و دین کامل... و ایستادند؛ در کنار برکه ای که رسالت اقیانوس، در نگاهش می تپد. دست فاتح خیبر بالا می رود و آوایی در فضا می پیچد: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه»
ای کوچه ها، سبز بپوشید! ای کبوتران، فرود آیید و بام ها را فرش کنید!
ای چشمه ها، پا برهنه تر از همیشه بجوشید.
علی آمد تا طوفان های حریص، حریم سبز درختان را به بازی نگیرند. آمد با مهر ولایتی که همچنان بر پیشانی زمین می درخشد.
امروز، بادها نامت را دهان به دهان منتشر خواهند کرد. امروز، آفتاب بر سایه بلند تو سجده خواهد کرد. عطر تو در نسیم خواهد آمیخت و گیسوی درختان را شانه خواهد کرد. حتم دارم که امروز همه درختان، از عطر محبوبه های شب لبریز خواهند شد. امروز، همه ی شب بوها با رودها منتشر می شوند.
یاد دارم عشق، سال های سال برای غدیر، جشن تولد می گرفت و امامت از دستان حقیقت باران، هدیه تولد می ستاند.
همه جا را چراغانی کنید!
و اینک دست هایی که برای بیعت با عشق و بیداری و اتحاد، گره خورده اند.
غدیر، فقط آبگیری خشک نیست؛ غدیر، خاطره تشیع است که نیمه شب ها و سحرگاهان، ذکر نام علی (ع) و فرزندانش را تداعی می کند.
آن برکه ای که همیشه بوی تنهایی می داد، اینک زمینه رشدِ ایمان و اتحاد شده است.
غدیر خم تنها حادثه ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می دهد. غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت است. آری، غدیر خم یک سرزمین نیست، چشمه ای است که تا پایان هستی می جوشد، کوثری است که فنا بر نمی دارد و افقی است بی کرانه و خورشیدی است عالم تاب.
آری، در فرهنگ مسلمانان، بعضی روزها به دلیل برکت و خیری که در آن هاست، عید نامیده شده است. یکی از این روزهای والامقام، روز عید غدیر خم، یعنی هجدهم ذیحجه است که از سوی رسول گرامی اسلام، برترین عید امت لقب گرفته است.
غدیر در لغت به معنای آبگیر است، گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام (ص)، کاروانیان حج گذار در آن جا از هم جدا می شدند و به طرف دیار خود می رفتند. در این محل، غدیر خم جای دارد. علت نام گذاری این غدیر به خم، آن است که آبگیر آنجا به شکل خُمِ رنگرزان بوده و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه های رنگ کرده خود را در این آبگیر می شسته اند.
در سال دهم هجرت، رسول خدا (ص) به حج رفت و احکام آن را به مردم آموزش داد. به هنگام بازگشت از مکه، در استراحتگاه جُحفه و در غدیر خم، به امر خدا مردمان را گرد آورد و در آن مجمع سترگ، امام علی علیه السلام را به جانشینی خود به آنان شناساند و فرمود: «هر کس من مولای اویم، علی مولای اوست».


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.