روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
قصه پُرغصه «بانک» :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187837
1399/05/21

قصه پُرغصه «بانک»

حجت الاسلام والمسلمین -مصطفی منتظری استاد حوزه و دانشگاه
هر پدیده اجتماعی، معلول نیازهای جامعه است تا آن نیاز به بهترین صورت جواب داده شود. مثلا «عدلیه» به دلیل رفع تنازعات و احقاق حق تاسیس شد. اما باید همواره کارکرد آن پدیده رصد شود تا از هدف خود دور نیفتد یعنی به ضدّ خودش تبدیل نشود. بانک نیز از این قاعده مستثنا نیست. «بانک» به دو دلیل تاسیس شده است؛ یکم. مکانی مناسب برای حفظ پول های مردم دوم. واسطه میان مردم و تولید کننده. پولی که نزد بانک به ودیعه یا هر عقد دیگر نهاده می‌شود «سپرده» نام دارد. قطعا اگر هر دوهدف به خصوص هدف دوم تامین شود مردم، پیمانکاران، دولت و بانک راضی خواهند بود و به سود واقعی خود می رسند. امروزه مردم به عنوان سپرده گذار در تامین هر دو هدف مشکل دارند.هدف اول بخوبی تامین نشد. مردم برای برداشت و جابجایی پول خود در بعضی موارد مشکل دارند.بعضی اوقات مشتریان بانک به پول نقد احتیاج دارند و امکان جابجایی اینترنتی برای آنها مقدور نیست . هدف دوم نیز بدست نیامد. زیرا امروز بانک نقش واسطه گری میان سپرده گذار و تولید کننده در بخش صنعت یا کشاورزی را فراموش کرده و به بنگاه داری می‌پردازد. یعنی بانک خود به عنوان مالک بزرگ زمین های فلان منطقه ساحلی و مالک صدها هزار تُن فولاد تبدیل به بنگاه فولاد، زمین و مسکن و حتی سکه و ارز شده است!
نگاه حاکم بر بانک‌ها نگاه «سود محور» البته به نفع خود بانک است نه به نفع مردم و تولید کننده.
شاید بگویید شاهد و دلیلی بر این ادعا دارید؟ دلایل زیر بهترین دلیل بر این ادعاست؛
1. بانک امروز، به فکر انباشت تیرآهن و میلگرد، خرید مسکن و سایر املاک و مستغلات، سکه و ارز برای خود است تا به حجم دارایی‌های خود بیفزاید.این مطلب در سخنان رهبری نیز به وضوح آمد .ایشان در دیدار مسئولین انتقاد جدی و علنی کردند که با خودرو از کنار دیوار بسیار طولانی عبور می‌کردند .برایشان سوال شد که این ملک بسیار بزرگ برای کیست؟ جواب آوردند که برای فلان بانک است. ایشان مراتب اعتراض خود نسبت به این کار را اعلام کردند.
2- قوانین دست و پاگیر، وثیقه و ضمانت های سنگین برای دریافت تسهیلات بدون بهره یا کم بهره، جلوی تولید کننده است .به طوریکه در بسیاری از موارد تولید کننده از اخذ تسهیلات بانکی به کلی ناامید و پشیمان می‌شود. این موانع، مقابل صنایع خرد و کوچک بیشتر است.
3- در تمام دنیا، برای رونق تولید و کاهش نقدینگی و هدایت آن به سوی تولید، سیاست کاهش و حتی حذف سود سپرده بانکی را به کار
می گیرند. در عین حال برای آنکه سود سپرده گذار تامین شود، بانک نقدینگی پروژه های بزرگ عمرانی کشور را تامین می کند تا سود واقعی به جیب مردم سرازیر شود. متاسفانه در اقتصاد ایران، بانک‌ها برای افزایش سود سپرده ها از یکدیگر سبقت می گیرند اما هیچ رغبتی برای به ثمر رساندن هزاران پروژه نیمه تمام کشور ندارند. پروژه هایی که قطعا اگر به
بهره برداری برسند، سود خوبی عاید دولت و مردم می شود.اینکه می بینیم بانک‌ها علاقه زیادی به افزایش شعب آنهم بسیار مجلّل، در گران‌ترین نقاط هر شهر دارند و برای ساخت بنای بسیار شیک و لاکچری خود هیچ مشکلی ندارند، به خاطر سود هنگفت و غیرعادی است که از بنگاه داری برده اند.حال و روز تولید کنندگان امروز کشور در رقابت با بانک به عنوان
«ابَر سرمایه دار» به مانند کشتی گیر50 کیلویی است که با چند «هرکول» 200کیلویی مبارزه می‌کند. قطعا تولید کننده بازنده است چون صرفه با کالای وارداتی خارجی است و تولید کننده داخلی سودی نمی‌برد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.