روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
حقایقی شگفت انگیز در مورد عطسه :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187895
1399/05/21

حقایقی شگفت انگیز در مورد عطسه

عطسه‌ کردن از مکانیسم‌ های طبیعی بدن به شمار می‌رود که یک روش برای بیرون کردن مواد خارجی از بدن است، اما عطسه کردن دلایل مختلفی دارد و البته با انجام روش‌هایی می‌توان عطسه را متوقف کرد، وقتی بینی‌مان با یک جسم خارجی مثل گرد و غبار روبه‌رو می‌شود، این عضو از طریق سیستم عصبی کوچکی که برای همین منظور در بینی وجود دارد، به مغز پیامی مبنی بر وجود جسم خارجی در بینی صادر می‌کند. عطسه کردن با بیرون کردن باکتری‌ها و ویروس‌ها از بدن شما محافظت می‌کند. زمانی که چیزی وارد بدن‌تان می‌شود یا با محرکی مواجه می‌شوید که مرکز عطسه را در مغز شما که در پایین ساقه‌ی مغز قرار دارد، فعال می‌کند، سیگنال‌هایی برای بستن گلو، چشم‌ها و دهان ارسال می‌شود. سپس عضلات سینه به شدت منقبض می‌شوند و بعد عضلات گلو سریعا شل می‌شوند. در نتیجه هوا همراه با بزاق و مخاط با شدت از بینی و دهان‌تان خارج می‌شود و عطسه می‌کنید.
آیا قلب هنگام عطسه کردن از کار می افتد؟/ نه اینطور نیست، عطسه با یک احساس قلقلک مانند در انتهای عصب شروع می شود و پیامی به مغزتان می دهد که نیاز دارد تا خودش را از دست چیزی که بینی‌تان را اذیت می کند رها شود. طبق گفته محققان، باوری که می ‌گویند هنگام عطسه قلب از کار می‌افتد، می تواند به خاطر احساس گذشتن از یک طپش قلب باشد ، زمانی که یک وقفه طولانی قبل از ضربان بعدی قلب به وجود می‌آید،آن طپش محکم تر و قابل حس تر است، شاید مثل احساسی بامزه در ناحیه بالایی قفسه سینه و یا گلو حس شود.
چرا هنگام عطسه کردن ستاره می بینیم؟/ این توهم نیست. واقعا بارقه‌ هایی از نور در کره چشم وجود دارد در حقیقت سلول های چشمتان دائما نورهایی که بیوفوتونز نامیده می شوند را از خود ساطع می کنند و این به این خاطر است که چشمتان مثل هر چیز دیگری از اتم ساخته شده است و اتم‌ها حاوی ذراتی ابتدایی هستند که نور را منتقل می کنند ذهنتان به سادگی از این نورهای حواس پرت کننده چشم پوشی می کند ، اما وقتی که چشمتان را می مالید ،با سرعت از زمین بلند می شوید،یا به محکمی عطسه می کنید ،فشار وارده مقدار زیادی از این بیوفوتونزها را برای مغزتان به منظور کنترل می سازد که برای چند لحظه کوتاه قابل مشاهده‌اند، آنها به طور فنی فوسفنز نامیده می شوند، ولی ما از آن‌ها به عنوان ستاره یاد می کنیم.
عطسه کردن از اعصابتان آغاز می شود/ سیستم عصبی همه افراد یکسان هستند اما پیام‌هایی که در طول این عصب ها در حرکتند ، راه های متفاوتی برای رفت و آمد به مغز انتخاب می کنند و به همین علت عادت عطسه کردن در افراد مختلف ، متفاوت است. انتقال عصب ها به مغزتان می گوید که در بینی چیزی هست که باید بیرون بیاید.
عطسه برای محافظت از بدن/ عطسه کردن بخشی از فرایند ایمنی بدن است که با پاک کردن بینی از باکتری ها و ویروس ها باعث می شود سالم بمانید. با ورود محرکی به بینی شما ، مرکز عطسه که در پایین ساقه مغز قرار دارد را تحریک می‌کندو سریعا پیام هایی برای بستن گلو، چشم ها و دهانتان می فرستد. سپس، عضلات سینه منقبض شده و به سرعت عضلات گلوباز و آزاد می شوند و هوا همراه با بزاق و ماده مخاطی با شدت از دهان و بینی خارج شده و عطسه می کنید.
عطسه کردن نوعی ورزش بدنی است
یک عطسه گلو، قفسه‌ی سینه، دیافرگام و شکم‌تان را درگیر می‌کند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.