روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
د‌ست مافیا د‌قیقه 90 د‌ر حنا ماند‌ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187917
1399/05/21

د‌ست مافیا د‌قیقه 90 د‌ر حنا ماند‌

وسوسه درآمد هشت هزار میلیارد تومانی که مافیای کنکور در عرض یک سال به دست می آورند چشم آن ها را بر روی همه چیز بسته و در این شرایط که تقریباً همه شهرهای کشور در وضعیت قرمز کرونا به سر می برند، به وزارت علوم و وزارت بهداشت فشار می آوردند که کنکور در زمان مقرر باید برگزار شود.
البته دليل اين پافشاري مشخص است چراكه در صورت تعويق آزمون هاي امسال چرخه توليد و فروش و كسب كار آنها دچار اختلال خواهد شد. شهریه ۵۰ میلیونی برای مدرسه، پانسیون ماهانه ۲۰ میلیون تومانی، مدرسه غیر حضوری ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیونی، معلم خصوصی جلسه ‌ای ۱.۵ تا دو میلیون تومان فقط بخشی از هزینه هایی است که بعضاً یک داوطلب برای قبولی در رشته د‌ل‌خواهش می پردازد. هزینه ‌ای که برای یک میلیون و ۳۰۰ هزار داوطلب کنکور کارشناسی سال ۹۹، بسیار متفاوت است. برخی زیر یک میلیون هزینه می‌کنند و برخی ۴۰۰ میلیون تومان. کل درآمد و گردش مالی موسسات کنکور چقدر است؟ هیچ آماری رسمی در این مورد وجود ندارد حتی نمی‌ توان گفت که هر داوطلب کنکور چه میزان برای قبولی در کنکور هزینه می‌کند.
اما می‌ توان به برخی از اعداد استناد کرد. وزیر آموزش و پرورش سال ۹۷ گفته بود گردش مالی موسسات کنکور حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است. اگر این عدد را بر تعداد داوطلبان کنکور در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا (دو میلیون و ۱۷۵ هزار نفر) تقسیم کنیم، هر داوطلب به طور میانگین ۱۸ میلیون تومان برای کنکور ۹۹ هزینه کرده ‌است.کنکور سراسری ۹۹ تعداد یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۱ نفر داوطلب دارد و قرار بود این آزمون در روزهای ۲۹، ۳۰ و ۳۱ مرداد ماه و اول شهریور ماه در سه هزار حوزه امتحانی برگزار شود.
اما بر اساس تازه ترین خبرهای رسیده، وزیر بهداشت از به تعویق افتادن آزمون سراسری سال ۹۹ خبر داده است. سعید نمکی عنوان کرده است که وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش اعلام کردند که اجرای پروتکل‌های سختگیرانه در این زمان باقیمانده میسر نیست، مگر این دستورالعمل‌ها برای برگزاری آزمون سراسری تغییر کند. در این جلسه اعلام کردم به عنوان وزیر بهداشت و متولی سلامت این کشور، قطعاً سلامت فرزندانمان برای ما در اولویت است و از این پروتکل‌های سختگیرانه کوتاه نخواهم آمد که رئیس کمیسیون‌های آموزش و بهداشت نیز در این مورد کاملا همراه و موافق بودند.
به مسئولان برگزاری کنکور اعلام کردم اگر واقعاً نمی ‌توانید این دستورالعمل ‌ها را به درستی اعمال کنید با برگزاری کنکور در این تاریخ مخالفم و تاکید می‌کنم که کنکور را به زمانی موکول کنید که بتوانید از لحاظ فضا و امکانات تمام ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت را فراهم کنید. پیشنهاد وزارت علوم تعویق یک ماهه برگزاری کنکور سراسری بود.
در این راستا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد: آزمون سراسری دانشگاه ‌ها به دلیل ضرورت افزایش فاصله‌ گذاری اجتماعی و بسته‌ بندی جدید دفترچه‌ های کنکور بر اساس حوزه ‌های جدید به تعویق افتاد. منصور غلامی به دلایل تعویق آزمون سراسری اشاره کرد و گفت: افزایش فاصله گذاری اجتماعی از یک متر و ۶۰ سانت به ۲ متر، یکی از دلایل اصلی تعویق کنکور سراسری است و سازمان سنجش برای اعمال این فاصله گذاری نیازمند وقت بیشتری است. وی دلیل دیگر تعویق کنکور سراسری را باز کردن دفترچه های سئوال کنکور ۹۹ در قرنطینه اعلام کرد و گفت: به دلیل افزایش حوزه های کنکور سراسری، دفترچه سئوالات باید در قرنطینه، باز و دوباره بر اساس حوزه های جدید بسته شود که سازمان سنجش در این فاصله، قادر به انجام چنین کاری نبود. غلامی خاطرنشان کرد: سازمان سنجش برای این موضوع، حداقل وقتی را به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده است که ابتدا باید در این ستاد به تأیید برسد که فکر می کنم تا شنبه به طول انجامد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.