روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بعد از مرگ چقدر می ارزیم؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191091
1399/06/26

بعد از مرگ چقدر می ارزیم؟

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از درمان ١٤٠ بیمار با استفاده از بافت یک جسد خبر داد.سعید شاه ‌حسینی گفت: بانک سلول، بافت و عضو، از چند واحد تشکیل شده است که یکی از آنها واحد اهدای کالبد آموزشی است که از آن به عنوان معلمان خاموش نیز یاد می ‌شود.وی با اشاره به افرادی که تمایل دارند بعد از فوت در راستای اهداف آموزشی از پیکر آنها استفاده شود، ادامه داد: این افراد در زمان حیات خود ابراز تمایل کرده‌اند که بعد از فوت، پیکر آن ها برای کارهای تحقیقاتی و یا مقاصد آموزشی به دانشگاه ‌های علوم پزشکی کشور اهداء شود. پس از فوت این افراد نیز از اولیای متوفی درخصوص اهدای جسد برای مقاصد آموزشی کسب رضایت می‌شود.رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به چگونگی عضویت در سامانه مرکز، برای اهدای کالبد آموزشی تصریح کرد: افراد در زمان حیات خود می ‌توانند با شماره ۰۲۱۵۵۹۸۳۱۴۹ تماس حاصل کرده و به واحد اهدای کالبد آموزشی مرتبط شوند. همچنین می‌توانند به سایت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به نشانی http://ctob.lmrc.ir/EBD/ مراجعه کرده و فرم‌ های اهدای کالبد را پرینت گرفته، تکمیل کرده و به آدرس پستی: تهران، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، کوچه معراج، پلاک ۴، طبقه سوم، واحد اهداء، کد پستی ۱۱۱۴۷۸۵۱۱۱ ارسال کنند. پس از تکمیل مراحل نیز برای این افراد کارت اهدای کالبد آموزشی صادر و به همراه یک تقدیرنامه به آدرس این افراد ارسال می ‌شود.
شاه حسینی خاطرنشان کرد: پس از فوت فرد اهدا کننده، بستگان وی با مراکز ما تماس گرفته و اعلام می‌ کنند این فرد فوت شده ‌است و پس از انتقال پیکر جهت انجام امور مذهبی از جمله تغسیل و انتقال به پزشکی قانونی کهریزک، تمام هزینه‌ ها از طرف مرکز تحقیقات پزشکی قانونی پرداخت خواهد شد. پس از چند سال و با پایان یافتن کار آموزشی در دانشگاه‌های مختلف کشور، جهت انجام امور تدفین کالبد و اطلاع از محل دفن به خانواده متوفی اطلاع داده می ‌شود.

نحوه استفاده از پیکر اهدایی برای آموزش
این مسئول درباره نحوه استفاده از پیکر اهدایی برای مقاصد آموزشی توضیح داد: این متوفیات وقتی وارد پزشکی قانونی شدند فیکس می‌شوند. برخی از این پیکرها نیز با استفاده از روش‌های جدید مثل پلاستینیشن فیکس می‌شوند. در این روش ظاهر جسد به شکل طبیعی باقی می‌ماند. با تزریق مواد فیکس کننده به بافت، پیکر برای سالیان طولانی ماندگار می ‌شود و محدودیت زمانی خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد.شاه حسینی با بیان این که پیکرهای فیکس شده برای استفاده در جلسات تشریح دروس آناتومی در دانشگاه ‌های علوم پزشکی کشور مورد استفاده قرار می ‌گیرند، خاطرنشان کرد: این افراد در واقع به آموزش دانشجویان گروه علوم پزشکی کمک می‌کنند تا این دانشجویان با آناتومی واقعی آشنا شوند.
استان فارس پیشگام در اهداوی تصریح کرد: در برخی از شهرستان ‌ها و استان‌ ها به دلیل این که فرهنگ اهدا در آن جا بهتر است، آمار اهدای کالبد نیز بالاست اما در برخی از شهرها آمار کمتر است، در حقیقت استان ‌هایی که در آن افراد برای کالبد آموزشی اعلام آمادگی کرده ‌اند، همان استان ‌هایی هستند که موارد اهدای عضو نیز در آن ها بالاست. استان ‌های فارس، تهران، خراسان رضوی و یزد بالاترین آمار اهدای کالبد آموزشی را دارند.
شاه حسینی در بخش دیگری از صحبت ‌های خود درباره اهدای بافت از فرد متوفی گفت: یکی دیگر از اقدماتی که در واحد فراهم‌ آوری بافت انجام می ‌شود، استفاده از بافت برای درمان بیماری ‌ها است. در این روش نیز افراد می ‌توانند برای این که از بافت اعضای بدن آن ها برای درمان بیماری‌ ها استفاده شود، قبل از مرگ اعلام آمادگی کنند. این افراد نیز در سایت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی مراحل ثبت‌نام را طی کرده و اعلام می‌کنند به عنوان داوطلب تمایل دارند پس از مرگ از بافت ‌های بدن آن ها استفاده شود. پس از مرگ نیز بعد از اخذ رضایت از خانواده از بدن فرد متوفی برای اهدای بافت و درمان بیماران استفاده می‌ شود.
وی درباره این روش نیز توضیح داد: با توجه به این که اعضای بدن فرد بلافاصله پس از مرگ مراحل فساد را طی می ‌کنند، برای اهدای بافت از بدن فرد متوفی زمان زیادی وجود ندارد و با توجه به نوع بافت تا ۲۴ ساعت بعد از فوت امکان استفاده از بافت و برداشت آن برای درمان بیماران وجود دارد. رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: این اقدامات در واحد فراهم‌آوری بافت انجام می‌ شود و مانند روال قبلی، در صورتی که اولیاء رضایت داشته باشند از پیکر متوفی یک سری بافت‌ها مانند استخوان، پوست، دریچه‌های قلب و تاندون‌ها برداشت می‌شود. این بافت‌ها فرآوری شده و در درمان بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های ارتوپدی، سرطان‌های استخوانی، بیماری‌های داخلی مانند دیابت، دهان و دندان استفاده می‌شود و به طور متوسط اگر از یک پیکر با اخذ رضایت حداکثر بافت‌ها برداشت شود حدود ١٤٠ بیمار منتفع می‌شوند.

شرایط اهدای بافت
شاه‌حسینی عنوان کرد: مشخصات لازم برای اینکه بتوانیم از بافت‌های فرد متوفی استفاده کنیم، دارای محدودیت بیشتری است. یعنی فرد نباید به سرطان مبتلا باشد یا نباید به دلیل بیماری‌های خودایمنی یا عفونی جان خود را از دست داده ‌باشد. همچنین سن خیلی بالا و سن پایین در این نوع اهداء کارآیی لازم را ندارد و قابل استفاده نیست. این زمان برای بافت‌های مختلف متفاوت است، اما به طور معمول بافت‌های فرد بیش از ٦٥ سال (آقایان) و ۵۵ سال (بانوان) برای این منظور قابل استفاده نیست.
وی تصریح کرد: خوشبختانه اهداء بافت با فرهنگ‌سازی که صورت گرفته، در حال افزایش است. البته ما هنوز نتوانسته‌ایم کل نیاز کشور را برطرف کنیم و اگر نتوانیم با فرآوری از همین بافت‌ها بیماری‌ها را درمان کنیم، لاجرم وزارت بهداشت باید این موارد را از خارج کشور تامین کند که هم باید ارز زیادی برای آن تامین شود و هم اینکه خیلی اطلاعات دقیقی از بافت‌های وارادتی نداریم.
شاه‌حسینی اظهار کرد: برای اهداء بافت در حال حاضر همه اقدامات در واحد پزشکی قانونی کهریزک انجام می‌شود. البته مراکز شیراز و مشهد از تیرماه افتتاح شده است و در حال تلاش هستیم تا واحد تبریز را هم در آینده نزدیک برای این منظور راه‌اندازی کنیم.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.