روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
ملکه‌ مارها و سوسمارها :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191093
1399/06/26

ملکه‌ مارها و سوسمارها

د‌و سال پیش بود‌ که برپایی نمایشگاه سوسمارهای زند‌ه د‌ر بافت تاریخی یزد‌ ، آن هم از جانب یک بانوی جوان حسابی سر و صد‌ا بپا کرد‌. بانویی که د‌ل و جراتش د‌ر نگهد‌اری از خزند‌گان حالا به او لقب ملکه مارهای یزد‌ را د‌اد‌ه است، لقبی که د‌رد‌سرهایی برای او نیز به د‌نبال د‌اشته است. اما هر چه باشد‌ مارها موجود‌ات مورد‌ علاقه او هستند‌ او توانسته قواعد‌ رفتار با آن‌ها را بیاموزد‌، قواعد‌ی که اگر رعایت نشود‌ باید‌ نیش آن ها را هم چشید‌.جذابیت کار و حرفه فاطمه نیکوروش سبب شد‌ که او به عنوان زنی عاشق محیط زیست و خزند‌گان بر سر زبان‌ها بیفتد‌. نیکوروش که فارغ‌ التحصیل رشته جانورشناسی است بسیار به پرورش و نگهد‌اری خزند‌گان علاقه د‌اشته و پرورش آن ها را از خانه استیجاری و از بیم اعتراض صاحبخانه به صورت پنهانی و با امکانات محد‌ود‌ آغاز کرد‌.
اگر چه برخی فعالان گردشگری در بافت تاریخی یزد معتقدند که برپایی نمایشگاه خزندگان زنده سنخیتی با بافت تاریخی شهر یزد ندارد. این زن جوان حالا یک نمایشگاه خزندگان در شهر یزد برپا کرده و علاقمندان می توانند به دیدن گونه‌ های مختلف جانوری خزندگان به این مکان بروند. هرچندکه شرایط کرونایی باعث رکود در این نمایشگاه شده اما نیکوروش به سختی و حتی با کاستن از هزینه‌ های زندگی شخصی ‌اش سعی می ‌کند به بهترین شکل از حیوانات این نمایشگاه نگداری کند.
این بانوی عاشق محیط زیست گفت: در دوران کودکی ما مثل حالا نبود که اسباب بازی در اختیار بچه ها باشد و من هم سعی می کردم از همین مارمولک ها به جای عروسک و اسباب بازی استفاده کنم و خیلی هم برایم لذت بخش بود، مثلا در همان کودکی یاد گرفتم که چطور موش بگیریم.
او در ادامه توضیحات خود افزود : بزرگ که شدم روی پرورش و تکثیر کروکودیل ها تحقیق کردم. رفتارشناسی خزندگان به من نشان داد که این گونه ها چه اندازه برای اکوسیستم ما حیاتی هستند و کشتن یک مار حتی می تواند زندگی ما را به خطر بیندازد .
فاطمه نیکوروش ادامه داد: حتی مادر خود من با اعتقاد بر این که مارمولک ها سم دارند و ممکن است در غذا بیفتند آن ها را می کشت و من که از کشتن آن ها ناراحت می شدم تا آن جایی که می توانستم آن ها را جایی مخفی می کردم تا مادرم آن ها را نبیند.
وی با ابراز تاسف از این که بعضی افراد با رفتن به کوه با سنگ و تفنگ بادی به جان این خزندگان می افتند، گفت : این افراد خبر ندارند که همین خزندگان با خوردن آفات و ملخ ها تا چه اندازه برای کشاورزی ما مفید هستند حتی کشاورزان ما به دلیل عدم آگاهی از گونه های مختلف مارها مارهایی را که جوندگان مضر زمین های کشاورزی را می خورند، می کشند . فاطمه نیکوروش گفت: ترس از جانوران برای من معنی و مفهومی ندارد. ترس در همه انسان ها وجود دارد مثلا خود من از ارتفاع می ترسم اما از دیدن مار و مارمولک و سوسمار و عنکبوت ذوق می کنم، مخصوصا مارمولک را که می بینم گل بر تنم می شکفد . می گویم الهی بگردم که اینقدر شما خوشکل هستید. اصلا چشم های زیبایی دارند. صورت زیبایی دارند. حالا چرا مردم اینقدر از این ها وحشت دارند من اصلا نمی فهمم. من معنی چندش را در نگاه کردن به این گونه ها نمی فهمم. با خودم می گویم آخر مردم از چه چیز این ها بدشان می آید . او در مورد آروزیش می گوید که دلم می خواهد بزرگ ترین مرکز پژوهشی – تحقیقاتی خزندگان را در یزد دایر کنم و بتوانم این گونه ها را از خطر انقراض نجات دهم و ضمن در آمد زایی برای بومیان مرکزی را داشته باشیم که بتواند در خاورمیانه حرف اول را بزند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.