روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
طرحی برای سرخوردگی مردم :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191302
1399/06/29

طرحی برای سرخوردگی مردم

مجلس یازدهم طرحی را برای اصلاح قانون انتخابات ریاست ‌جمهوری مطرح کرده‌ است که هنوز به تصویب نرسیده ایرادات فراوانی به آن وارد شده است .
قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: تفاسیر از اصطلاح رجل سیاسی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری مانع از حضور زنان در انتخابات و محدود کردن دایره انتخاب مردم شده است.
آذر منصوری درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان با این طرح مخالفند چون آن را در جهت کاهش حق انتخاب مردم قلمداد می‌کنند. بخش عمده طرح در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی بر ماده ۳۵ قانون انتخابات و معطوف به واجدان شرایط نامزدی انتخابات ریاست جمهوری است. مجلس با این طرح، به جای تقویت جمهوریت، رویکرد سلبی را در قبال حق انتخاب مردم پیگیری می‌کند.
وی افزود: علاوه بر اصلاح ‌طلبان، تعداد زیادی از کارشناسان و فعالان غیراصلاح ‌طلب با این طرح مخالفند و آن را در جهت کاهش حق انتخاب مردم قلمداد می‌ کنند. فصل سوم قانون اساسی بر حقوق ملت تاکید دارد و اساس این اصل از مبانی شکل‌ گیری انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی است.
منصوری، تفاسیر از اصطلاح رجل سیاسی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری را مانع از حضور زنان در انتخابات و محدود کردن دایره انتخاب مردم توصیف کرد.
این فعال اصلاح‌ طلب درباره تعیین نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اشکال اصلی به فقدان نظام حزبی در کشور بر می‌ گردد که بحث مفصلی دارد. اگر امکان کار حزبی در کشور فراهم می‌شد مردم حزب را می‌شناختند و به برنامه‌ها و کارنامه احزاب رای می‌دادند.
طرح مجلس کمکی به مشارکت در انتخابات نمی‌کند
محمد رضا بادامچی نماینده سابق مجلس نیز در پاسخ به این پرسش که الزامات حضور اکثریت در انتخابات ریاست جمهوری آینده چیست و جناح‌ ها با ارائه چه برنامه‌ هایی به این زمینه وارد شوند، اظهار کرد: قبل از این که گروه‌ ها برنامه اعلام کنند باید دید حاکمیت برای مشارکت حداکثری مردم چه شرایطی را در نظر دارد، مثلاً در مورد انتخابات مجلس یازدهم دیدیم که مشارکت مانند دوره گذشته نبود و نمایندگان با آرای کمتر به نسبت دوره قبلی وارد مجلس شدند.
وی با تاکید بر این که الان هم باید از سوی حاکمیت تمهیداتی اندیشیده شود که شاهد مشارکت بالاتری در انتخابات ریاست جمهوری شاهد باشیم، گفت: اگر طرحی که الان در مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری در حال بررسی است به نتیجه برسد، تصور می‌ کنم محدودیت‌هایی که در آن قائل می ‌شوند کمکی به مشارکت حداکثری نخواهد کرد.
این نماینده سابق مجلس با بیان این که اگر این طرح اصلاح شود، آن گاه می‌ توان به شکلی دیگری به انتخابات آینده نگریست، تصریح کرد: طرح فعلی بیشتر از این که کمکی به بهبود امر مشارکت باشد، محدودیت‌ زاست؛ این که از کاندیداهای ریاست جمهوری درخواست شود برنامه ‌های خود را به شورای نگهبان ارائه دهند، امری عجیب است و بیشتر موجب سرخوردگی
می‌شود.بادامچی در پاسخ به این پرسش که تاثیر تصویب احتمالی این طرح به شکل فعلی بر مشارکت مردم چیست، گفت: این دستورالعمل ‌ها مردم را در برابر امر انتخابات و چگونگی مواجه با آن راهنمایی می‌کند، به خصوص که مردم ما این طور نیستند که چنین دستوراتی را بپذیرند پس به نظر می‌ رسد این کارها چندان برای حضور مردم مشوق نخواهد بود.این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: موانع ثبت‌ نام کاندیداها وقتی زیاد شود علاقه مردم به حضور را هم تحت تاثیر قرار می ‌دهد.
بنابراین تصور می‌ کنم طرح ریاست جمهوری باید واقعاً اصلاح و از محدودیت‌ هایی که در آن به وجود آمده،
رها شود.وی در پایان با بیان این که محدودیت‌ های طرح فعلی مجلس باعث می‌ شود برخی افراد سرشناس از کاندیداتوری منصرف شوند، یادآور شد: این در حالی است که ما به دلیل مشکلات داخلی اقتصادی و نیز فشارهای خارجی به مشارکت بالای مردم نیاز داریم، اما این طرح بیشتر از اینکه سبب شود چنین انتظاراتی برآورده شوند، به شکل دیگری تأثیر خواهد گذاشت.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.