روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تسهيلات ارزان قيمت در جيب افراد صاحب نفوذ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191432
1399/06/30

تسهيلات ارزان قيمت در جيب افراد صاحب نفوذ

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در دیدار اعضای شورای هماهنگی بانک ‌های دولتی و نیمه ‌دولتی گفت: حقیقتاً دنبال مچ ‌گیری نیستیم و قصد دستگیری از مدیران را داریم، اما در عین حال مچ مفسدین را از جمله مفسدین مالی و اقتصادی، مفسدین اداری و ترک فعل‌ ها را می ‌گیریم. بعضا عدم توجه به مسئولیت‌ها و ترک فعل‌ها منجر به پرونده‌های فسادی می‌شود که اکنون در قوه‌ قضاییه در حال رسیدگی است.
حجت ‌الاسلام والمسلمین درویشیان با اشاره به گزارش‌ های هشداری این سازمان به دستگاه‌ های مختلف از جمله بانک‌ ها و تأکید بر بررسی آسیب ‌های ساختاری و فرآیندی که منتهی به فساد و ایراد می ‌شود، اظهار داشت: از ابتدای انقلاب همه دلسوزان بر اصلاح نظام‌های مختلف از جمله بانکی، مالیاتی، گمرکی و ... تاکید کردند که تاکنون اصلاح اساسی صورت نگرفته، اما بنا داریم به کمک مجلس برویم تا اصلاحات اساسی در نظام بانکی صورت بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌هایی که در بازرسی از بانک‌های مختلف برای ما ایجاد شد، مسئله نیاز به نظارت بیشتر بانک‌ها بر تسهیلات پرداختی و معوق شدن مطالبات است؛ اینکه بخشی از تسهیلات پرداختی در محلی که در قرارداد ذکر شده، صرف نمی ‌شود، به علت عدم نظارت بانک ‌هاست، فلذا لازم است نظارت بانک‌ها تقویت شود و تا انتهای زنجیره مصرف تسهیلات در پروژه ‌ها ادامه یابد و اطمینان حاصل شود که تسهیلات در جای مقرر هزینه شده و ارزیابی ‌ها نیز دقیق باشد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: برخی از تسهیلاتی که به پروژه‌ها داده می‌شود، اولویت کشور نیست و یا آن پروژه صرفه اقتصادی ندارد، اما بانک‌ ها بعضاْ با فشار‌های مقامات سیاسی و غیر سیاسی مجبور به پرداخت می‌شوند، درحالی‌که شما باید امانت‌دار مردم باشید و از منابع بیت ‌المال محافظت کنید.
وی ادامه داد: در بررسی ‌ها اگر به این نتیجه رسیدید که پرداخت تسهیلات به پروژه‌ ای خلاف مصالح کشور و بانک است و فشاری وارد می‌شد، موضوع را به ما منتقل کنید تا از شما حمایت کنیم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص واحد‌های تولیدی تملک شده از سوی بانک ‌ها نیز گفت: حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در خصوص بررسی این موضوع به ما مأموریت داده ‌اند و بنده نیز از همکاران خواسته ‌ام آمار و اطلاعات همه واحد‌های تملک شده در کل کشور را بگیرند. گفته می‌شود برخی واحد‌های تولیدی بعد از واگذاری و تملک بانک تعطیل شده‌اند و اگر در اختیار مالک قبلی بود و یا اگر بانک مدیریت مجموعه را به مدیر قبلی می‌سپرد، این واحد تولیدی تعطیل نمی‌شد و این ذهنیت برای جامعه ایجاد شده که مشکل در بانک‌هاست. شما نیز کمک کنید تا گزارش جامع و کاملی تهیه شود تا اگر این اتهام متوجه بانک‌ها نیست، رفع شود.وی با اشاره دریافت تسهیلات ارزان قیمت از سوی برخی افراد صاحب نفوذ که آن را نیز پس نمی‌دهند، اظهار داشت: لیست این افراد را به سازمان ارائه کنید و از شما رسماً می‌خواهیم با قاطعیت این قبیل موارد را پیگیری کرده و نتیجه را هم به ما اعلام کنید.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه اگر قانون مبارزه با پولشویی و آیین‌نامه آن درست اجرا شود، جلوی بسیاری از تخلفات گرفته می‌شود، گفت: در بازرسی‌ها به مواردی برخوردیم که از حساب‌های راکد سوءاستفاده می‌شود. حساب‌ های بلا استفاده نباید راکد شود، بلکه به طور کل نباید دیگر قابل استفاده باشد.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.