روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
نامه فاطما سامورا ۱۶۵ میلیارد تومان برای ما می ارزد! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191458
1399/06/30

نامه فاطما سامورا ۱۶۵ میلیارد تومان برای ما می ارزد!

چندی پیش فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» رای پرونده شکایت مارک ویلموتس (سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران) از فدراسیون فوتبال کشورمان را اعلام کرد که فدراسیون ایران محکوم به پرداخت حدود ۶ میلیون یورو به این مربی بلژیکی محکوم شد که طبق یک حساب سرانگشتی و بر اساس قیمت یورو در بازار ایران، می شود ۱۶۵ میلیارد تومان ! این ماجرا به تریبون های مجلس هم کشیده شد و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی قرارداد فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس را یک رسوایی بزرگ برای فوتبال کشور توصیف کرد و از گشوده شدن پرونده این موضوع در کمیسیون اصل ۹۰ خبر داد. البته با همه این نقدها و جار و جنجال‌های پشت میکروفون هنوز سرنوشت پرونده برخورد با متخلفان این قرار داد مشخص نیست. حال پس از محکومیت سنگینی ایران، یکی از عجایب دیگر این پرونده رونمایی می شود. ماجرا از این قرار است که پس از آن مدیران فدراسیون فوتبال برای دریافت رای کامل حکم ویلموتس (گراندز) اقدام کردند که هنوز به دست فدراسیون فوتبال نرسیده است.طبق قانون، برای دریافت رای کامل حکم باید ۵ هزار فرانک پرداخت شود که اگر هر فرانک را ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم هزینه حکم حدود ۱۵۰ میلیون تومان می‌ شود.
مدیران فدراسیون فوتبال امیدوار هستند در دادگاه CAS یا دادگاه عالی سوئیس این رای را بشکنند و به سرمربی بلژیکی غرامت پرداخت نکنند.
این نامه می تواند برایمان کاری کند؟
در این گیر و دار، فدراسیون فوتبال ایران در دادگاه CAS، می خواهد به نامه «فاطما سامورا» دبیرکل فدراسیون بین الملل فیفا اتکا کند، نامه ای که دو ماه قبل از عقد قرارداد با ویلموتس نوشته شده است! یکی از مدارکی که می تواند ایران را در پرونده مارک ویلموتس تا حدودی از خطر محرومیت دور کند.
حالا تصمیم آخر این است که ایران پرونده را به دادگاه CAS بکشاند. قرار است وزارت امور خارجه هم به فدراسیون فوتبال کمک کند از این بحران مالی بیرون بیاید.
آنچه فدراسیون فوتبال را امیدوار به شکستن حکم فیفا کرده، نامه ای است که فیفا در جواب درخواست ایران داده بود. فدراسیون فوتبال ایران پیش از این در دو مرحله از فیفا خواسته بود بودجه پرداخت نشده اش را بپردازد اما دبیرکل فیفا در پاسخ گفته بود به خاطر تحریم فیفا امکان پرداخت این بودجه را ندارد. حالا قرار است دفاعیه ایران در دادگاه حکمیت ورزش روی همین محور نوشته شود.فدراسیون فوتبال امیدوار است با این نامه ها و با اثبات این موضوع که به دلیل پرداخت نشدن مطالباتش از سوی فیفا قادر به پرداخت دستمزد مارک ویلموتس نبوده است، حکم فیفا در CAS شکسته شود.این نامه که برای سال ۲۰۱۹ است، مربوط به دوره‌ای محسوب می‌شود که فدراسیون فوتبال برای پرداخت حق الزحمه ویلموتس از فیفا خواستار پرداخت مطالبات خود شد، اما فیفا با نامه‌ای به امضای دبیرکل این درخواست را به خاطر تحریم‌ها رد کرد.
در این نامه آمده است:
آقای رئیس عزیز. متشکرم از نامه شما در رابطه با بودجه پرداخت نشده فدراسیون فوتبال ایران. لطفا در نظر داشته باشید که نامه شما به تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۹ در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۱۹ پاسخ داده شد. با توجه به تحریم‌های بین المللی اعمال شده ضد ایران، همه بانک‌ هایی که با فیفا همکاری می‌ کنند، انتقال پول به ایران را متوقف کرده اند. این شامل پرداخت‌های مستقیم، غیرمستقیم و حتی در مواردی نقدی می‌شود. در نظر داشته باشید که از زمان سخت‌تر شدن تحریم ها، فیفا با بانک‌ ها و موسسات مالی زیادی در تماس بوده و همگی نتیجه مشابهی داشته که براساس آن، همگی از پرداخت مستقیم یا غیرمستقیم به ایران سرباز زده‌اند.این شرایط بسیار باعث تاسف است و فیفا پیدا کردن کانالی برای پرداخت این پول به فدراسیون فوتبال شما را در اولویت قرار داده است. این تلاش جمعی بخش مالی، بخش حقوقی، بخش compliance و البته بخش MA است و شامل تماس‌های متعدد با بانک‌ها و موسسات مالی در اروپا و خارج آن است و همین طور همکاری نزدیک با مشاوران مالی مان، سایر NGOها و وزارت اقتصاد سوئیس و همکاری با پروسه مجوزگیری OFAC.با این وجود، این روند بسیار وقت گیر است و در حال حاضر، احتمال پیدا کردن یک کانال برای پرداخت پول بسیار پایین است، زیرا با توجه به تحریم‌های اعمال شده، سیستم بانکی تقریبا متوقف شده است. مایلم تایید کنم که خودم و فیفا با حمایت کامل، به دنبال پیدا کردن راه حلی هستیم تا یک کانال پرداختی به فدراسیون شما در کوتاه‌ ترین زمان ممکن پیدا کنیم. در عین حال، مایلم شما هم درک کنید که این پروسه‌ ای دشوار و زمان بر است و تا حد زیادی از دست فیفا خارج است. در صورتی که اطلاع جدیدی در این زمینه به دست بیاوریم، به اطلاع شما خواهیم رساند. بر اساس این گزارش حالا باید انتظار کشید که آیا نامه فاطما سامورا می تواند از برباد رفتن ۱۶۵ میلیارد تومان از کیسه بیت المال ملت ایران جلوگیری کند .


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.