روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
عجایب این دشت خاموش :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191603
1399/06/31

عجایب این دشت خاموش

فیلم سینمایی «دشت خاموش» نخستین فیلم ایرانی شد که جایزه اصلی بخش افق ‌های جشنواره ونیز را از آن خود می‌کند اما سرنوشت فیلم «دشت خاموش» زمانی جالب می شود که بدانیم سال گذشته در جشنواره فیلم فجر این فیلم رد شد .
«دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی در ونیز خوش درخشید.
به گفته سعید بشیری تهیه ‌کننده فیلم، «دشت خاموش» در هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز سه جایزه دریافت کرده است که دو جایزه جنبی؛ جایزه انجمن اعتماد ملی ایتالیا و جایزه فیپرشی (جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان) را در کنار جایزه اصلی شیر سیاه بهترین فیلم بخش افق های ونیز دریافت کرد که این جایزه برای نخستین بار به سینمای ایران تعلق گرفته است.
احمد بهرامی درباره موفقیت‌های فیلم نظر جالبی دارد: «بخشی از موفقیت ‌های این فیلم نتیجه همراهی کائنات است. این طور نبود که به همه چیز خیلی جزئی و با حساسیت نگاه کنیم و بررسی‌ ها و مطالعات زیادی داشته باشیم. در کنار همه این موارد ، تقدیر و کائنات نیز همیاری کردند».وی درباره محتوا و داستان فیلم خود توضیح داد: «فیلم من درباره روابط پیچیده زندگی یک سری کارگر با کارفرمایان یک کوره آجرپزی است. در حقیقت فیلمی درباره مسائل بین کارگران و کارفرمایان ساخته‌ ایم. البته این موضوع را به صورت یک سویه روایت نکرده و مشکلات را فقط به گردن کارفرما یا کارگر نینداخته‌ ایم. در واقع یک قصه کمی عاشقانه را در کنار زندگی کارگران روایت کرده‌ ایم که با یکدیگر درگیری‌هایی هم دارند».
روایتی سیاه و سفید از دهه ۵۰
بهرامی ادامه داد: «قصه دشت خاموش متعلق به اوایل دهه ۵۰ و یک فیلم سیاه و سفید است. من وقتی تاریخ معاصر ایران را می‌خواندم احساس می‌کردم در چند برهه کوره‌های آجرپزی خاموش شده و از فعالیت افتاده‌ اند، این در حالی است که این کار در ایران قدمتی ۷ هزار ساله داشته و معماری‌های زیادی وجود دارد که با آجر طراحی شده‌ اند. طی این سالیان به ویژه در این ۱۵۰ سال گذشته، تعداد این کوره‌ ها کم و رفته‌ رفته خاموش شده‌ اند به ویژه در دهه ۵۰ هم این اتفاق زیاد افتاده است. از همین رو من دوست داشتم نگاه ویژه‌ ای به آدم‌ های آن دهه داشته باشم البته ما درباره این کوره‌ ها مستند نگاری نکرده‌ ایم، قصه عاشقانه ‌ای داشته‌ایم که در کنار این قصه مسائل کارگران و کارفرمایان را هم مطرح کردیم».
این کارگردان ادامه داد: «سال گذشته «دشت خاموش» را به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر هم دادیم اما پذیرفته نشد، یعنی اصلاً نمی‌ دانم فیلم را دیدند یا نه. در واقع یک نسخه ۱۱۰ دقیقه‌ ای آماده کردیم و به دبیرخانه دادیم ولی گویا این فیلم مدنظرشان نبود. اتفاقاً ما به عنوان اولین جشنواره، فیلم را به فجر دادیم و من خیلی دوست داشتم «دشت خاموش» در این جشنواره دیده شود. اصلاً به نظرم همه جشنواره‌ های جهانی یک طرف و جشنواره و مخاطب داخلی یک طرف؛ اتفاقاً جشنواره داخلی وزنه سنگین ‌تری دارد. جشنواره فیلم فجر قوانینی دارد که به پروانه ساخت ‌ها اهمیت می ‌دهد، از آن جایی که پروانه ساخت «دشت خاموش» ویدئویی بود به نظرم این فیلم به همین دلیل پذیرفته نشد».

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.