روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
ماهي زلال ‌پرست چگونه دِق کرد؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192035
1399/07/05

ماهي زلال ‌پرست چگونه دِق کرد؟

حبیب محبیان خواننده، آهنگساز، نوازنده و ترانه ‌سرای سرشناس و صاحب سبک ایرانی بود که در دهه ۱۳۵۰ با آلبوم مرد تنهای شب به شهرت رسید.حبیب محبیان چهارم مهرماه ۱۳۳۱ در تهران به دنیا آمد. در خانواده او، برادرانش نیز به موسیقی علاقه داشتند اما تنها خود او به موسیقی حرفه‌ ای روی آورد. دوران نوجوانی حبیب محبیان مصادف با پیدایش گروه بیتلز در دهه ۶۰ میلادی بود که باعث علاقه بیشتر او به موسیقی شد. علی‌رغم تمایل سایر برادرانش به ویولن، علاقه وی از ابتدا به گیتار بود. زیر نظر مرتضی حنانه به فراگیری اصول و ظرایف آهنگسازی روی آورد و به تعبیری می ‌توان گفت که این مرتضی حنانه بود که قابلیت‌ های صدا و دامنه و توانایی ‌های حنجره او را شناخت. بعد‌ها وی توانست به ‌عنوان خواننده در تلویزیون استخدام شود. حبیب بعد از ۲ سال از استخدام در رادیو و تلویزیون به خدمت سربازی رفت و در آن جا نیز خواننده باشگاه افسران بود. تقریباً همزمان با فوت همسر اول حبیب، مادر او نیز به علت حمله قلبی فوت می‌ کند و این حوادث باعث می ‌شود که در اولین آلبومش یعنی «مرد تنهای شب» که در سال ۱۳۵۶ انتشار یافت بیشتر آهنگ‌ ها را به یادشان بخواند. این آلبوم یکی از بهترین ‌های موسیقی پاپ دهه ۵۰ به شمار می‌آید. آهنگ‌ های «مادر» و «خرس کوکی» را به یاد مادرش و «شهلای من» و «نگاهم» را به یاد همسرش خواند. اگر بخواهیم چند قطعه ماندگار او را انتخاب کنیم به «مرد تنهای شب»، «شهلای من کجایی»، «بزن باران» و «قوی زیبا» می ‌رسیم. بعید به نظر می‌رسد در این میان «خرچنگ ‌های مردابی» از قلم بیفتد.حبیب محبیان بعد از انقلاب ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۶۴ در لس ‌آنجلس در ایالات متحده آمریکا ساکن شد. او پس از خروج از ایران، دوازده آلبوم موسیقی منتشر کرد که همگی آن‌ ها در همان سبک و سیاق کار‌های او جای می ‌گرفت که به نوعی الهام گرفته از موسیقی بلوز به شمار می‌رفت.
حبیب در سال ۱۳۸۸ به ایران بازگشت، غربت امانش را بریده بود، می‌ خواست در سرزمینش بخواند. حبیب در سال ۱۳۸۹ درخواست خود برای دریافت مجوز انتشار آلبوم ارائه و اعلام کرد که می‌ خواهد در ورزشگاه آزادی تهران کنسرت برگزار کند.در اولین و آخرین حضورش در یک مراسم رسمی پشت میکروفون رفت، خسته و نا امید بود اما هنوز ایمانش را در دل داشت و گفت: «خوشحالم که برای اولین بار بعد از ۶ سال سکوت می‌ توانم صحبت کنم، در درجه اول باید بگویم که من بدون گیتار فلجم».حبیب مدت ‌ها مبتلا به بیماری قلبی بود و در نهایت در ساعت ۹ صبح جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ در ۶۸ سالگی بر اثر ایست قلبی در روستای نیاسته، کتالم، رامسر درگذشت. در زمان حیات نتوانست مجوز برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم را در ایران دریافت کند. قطعه موسیقی «دیره» با تصویر و صدای نه چندان شفاف حبیب با صدای پسرش و سمیر زند و بعد از مرگش از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار گرفت.
در زمستان ۱۳۹۶ در پی سانحه نفتکش سانچی قطعه مرگ قو با صدای حبیب برای اولین بار از صدا و سیما به یاد جان باختگان سانچی پخش شد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.