روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تجربه پاییز زمستانی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 193893
1399/07/26

تجربه پاییز زمستانی

هفته گذشته از لحاظ هوایی و پیش بینی‌های هواشناسی هفته‌ای عجیب و غریب بود. علی رغم این که مهرماه شروع فصل سرما در فارس نیست، اما به یکباره افت دما سبب شد تا همه شوکه شوند، بخاری‌ ها خیلی زودتر خودنمایی کنند و حتی برخی‌ ها لباس‌های زمستانی را در مهرماه به تن کردند. اما در این بین کشاورزان و کسانی که در حال برداشت محصولات پاییزی خود بودند بیش از همه فشار را تحمل کردند، فشاری که بیشتر جنبه اقتصادی داشت. در مناطقی مختلف استان شاهد یخ‌زدگی آب و کاهش دما تا منفی ۴ درجه بودیم. سرمازدگی سبب شد تا تاکستان‌های کوار به حال و روز عجیب و غریبی بیفتد. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آباده کاهش دما تا منفی 2 درجه را باعث آسیب رساندن به مزارع ذرت، لوبیا، سیب ‌زمینی، یونجه و آفتابگردان دانست.
این صحبت ‌ها را رئیس جهاد کشاورزی نی‌ریز هم کرد و گفت: انار نی ‌ریز که شهرتی کشوری دارد تا ۴۰ درصد دچار افت تولید به دلیل سرمازدگی بهار و پاییز امسال شده است. متأسفانه یخبندان و خسارت به محصولات در جای‌ جای استان فارس رخ داد.
در هفته پیش دمای هوای شیراز تا ۳ درجه سانتی ‌گراد افت کرد و همین میزان افت دما برای دیگر شهرها نیز اتفاق افتاد.
البته این سرما با خود بارانی هم نداشت و بر اساس گفته‌های مدیرکل هواشناسی استان فارس متأسفانه در پاییز امسال بارش‌ها با تأخیر شروع می ‌شود و عمدتاً از۲۰ آبان‌ماه خواهد بود.
کارشناسان معتقدند خشکی مفرط هوا علت سرد بودن در طول این شب ‌ها بوده به طوری که با غروب آفتاب در اثر بازتابش زمین و خشکی مفرط توده هوای پرفشار حاکم بر روی کشورمان به سرعت از دمای هوا در طول شب می‌ کاست.‌ زیرا خشکی مفرط اثر گلخانه‌ای هوا را به حداقل می‌رساند. به همین دلیل در طول اختلاف دمای بین روزها و شبها زیاد شد.
کشاورزان باید این روزها مراقب محصولات خود باشند و از تمام توصیه‌های کارشناسان استفاده نمایند تا حداقل ضرر را تجربه کنند و از طرفی شاید نیاز باشد توجه بیشتری به بیمه محصولات کشاورزی شود تا در این گونه مواقع به یکباره زحمات یک ساله به باد نرود!
محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جلالی / «خبرجنوب»

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.