روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
صندوق های بیم و امید :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 193901
1399/07/26

صندوق های بیم و امید

فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبر جنوب»/ سال‌هاست دردسرها، بهره های فراوان و ایرادهای بنی اسراییلی بانک‌ها برای دادن وام به مردم سبب شده برخی افراد به سمت تاسیس صندوق های خانگی روی بیاورند. صندوق‌های قرض الحسنه خانگی با هدف ارائه تسهیلات آسان و بدون بهره در محافل خانوادگی، دوستان و محله ها راه اندازی شده اند و بسیاری از مردم، گیر و گورهای کوچک خود را با آن حل می کنند. بانک ها برای ارائه یک وام ده میلیون تومانی، صد جور ضامن می خواهند و مشتریان در هزار و یک دست انداز می افتند تا چند میلیون وام ناقابل بگیرند. صندوق های خانگی اما بدون هیچ ضامن یا وثیقه ای به مردم تسهیلات قرض الحسنه می دهند و گره گشای مشکلات آنان هستند. مدیران برخی صندوق‌ها با برنامه ریزی هایی که انجام داده اند تا سقف 80 میلیون تومان هم وام می دهند و افراد می توانند بدون هیچ دردسری، تسهیلات بدون بهره بگیرند و گرفتاری های خود را حل کنند.
با این حال آن طور که مسئولان هشدار داده اند همه صندوق هایی که به نام صندوق های قرض الحسنه خانگی فعالیت می کنند قابل اعتماد نیستند و سالانه پرونده های زیادی در این رابطه در محاکم قضایی تشکیل می شود. بی توجهی و اعتماد کاذب به مدیریت برخی صندوق های خانگی، دردسرساز شده و کسانی که بدون شناخت به عضویت این صندوق ها درآمده اند گرفتار شده اند و پول‌ها و سپرده هایشان رفته است.
هر چند صندوق های خانگی و خویشاوندی به دلیل شناخت و آشنایی بیشتر، احتمال تخلف در آن کم است اما به گواه مقامات قضایی، برخی افراد به بهانه افتتاح صندوق و رفع مشکلات مردم از آنها سوءاستفاده کرده و پولشان را به باد می دهند.
بانوان، بیشتر در این صندوق ها عضو می شوند اما اینکه نظر مردم درباره این گونه تسهیلات چیست و چرا با همه این هشدارها ریسک می کنند و به سراغ آن می روند، قابل توجه است.

بانک ها به راحتی تسهیلات قرض الحسنه نمی دهند
پریوش شهسواری که چندین سال است از صندوق‌های خانگی وام دریافت می کند به «خبر جنوب» می گوید خوبی این وام ها این است که مثل وام بانکی ربا نیست و سود ندارد؛ مهم تر از همه اینکه به ده ضامن کارمند و دسته چک هم نیاز ندارد. به گفته این بانوی شیرازی، وقتی بانک ها برای یک وام دو میلیونی با سود 18 درصد، ضامن کارمند می‌خواهند و سنگ اندازی می کنند، مردم نیز چاره ای جز رجوع به صندوق های خانگی ندارند.
مریم استوار هم می گوید بانک ها برای یک وام پنج میلیونی، مدارک و وثیقه می خواهند حال آنکه در تعاونی‌های خانگی، اصل بر همدلی و گره گشایی است. استوار تاکید می کند که بانک ها به راحتی تسهیلات قرض الحسنه نمی دهند و هر کسی متقاضی باشد باید چندین ماه، معادل مبلغ درخواستی را سپرده گذاری کند و این تازه، اولین خوان رستم است. به گفته این بانوی میانسال، با سپرده گذاری در بانک هم ارزش پول کاهش می یابد و هم دریافت کارمزدهای چند میلیونی و مبالغ سنگین قسط بندی، متقاضیان را نسبت به وام های به اصطلاح قرض الحسنه، دلزده می کند.
محسن آب پیما نیز به «خبر جنوب» می گوید سال گذشته 20 میلیون تومان در یکی از بانک ها برای دریافت وام قرض الحسنه سپرده گذاری کرده و بعد از هشت ماه به او گفته اند که می توانند سی میلیون تومان تسهیلات به او بدهند. آب پیما اما پس از هشت ماه از دریافت وام انصراف داده است چرا که به گفته خودش هم میزان اقساط، سنگین بوده و هم آنقدر سنگ اندازی کرده اند و از ضامن‌ها ایراد گرفته اند که او پشیمان شده و عطای وام را به لقایش بخشیده است. این جوان 38 ساله معتقد است اگر صندوق‌های خانگی مورد اعتماد سراغ داشت به هیچ عنوان برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه نمی کرد.

وام های خانگی، دردسرهای پیدا کردن ضامن را ندارد
سارا حسینی هم باور دارد که وام های خانگی نه دردسرهای پیدا کردن ضامن معتبر را دارد و نه لازم است دختر عمه رئیس شعبه فلان بانک یا موسسه مالی و اعتباری باشید؛ فقط کافی است چندین نفر از اعضای فامیل یا دوستان و آشنایان که به یکدیگر اعتماد کافی دارند دور هم جمع شوند و یک صندوق قرض الحسنه راه اندازی کنند.
به گفته حسینی، اعتماد اعضای صندوق به یکدیگر، شرط لازم شکل گیری یک قلک فامیلی است اما تجربه شکست بسیاری از این صندوق ها نیز نشان می دهد که هرگز شرط کافی نیست. ندا ابراهیمی هم معتقد است شاید مبلغی که این صندوق ها به عنوان وام به اعضا پرداخت می کنند چندان دندان گیر نباشد اما به هر حال می تواند گره ای از مشکلات مالی یک خانواده را باز کند. از کمک هزینه تامین جهیزیه و خرید لوازم منزل گرفته تا تامین هزینه یک عمل جراحی، گیر و گورهایی است که می توان برای حل آن ها روی تسهیلات صندوق های خانگی حساب کرد.
زری جامیشی نیز بر این باور است که صندوق قرض الحسنه خانگی می تواند مردم را از مراجعه به بانک و موسسات مالی برای دریافت وام، بی نیاز کند. از نظر او دریافت تسهیلات صندوق های خانگی، دنگ و فنگ های بانک رفتن را ندارد و هیچ احتیاجی به ضامن نیست.

آنچنان هم بی دردسر نیستند!
فراهم کردن امکان پس اندازهای کوچک و تبدیل به یک سرمایه متوسط هم جزو کارکردهای مثبت تشکیل صندوق های خانوادگی است که به باور خیلی ها باعث می شود تشکیل صندوق فامیلی توجیه پذیر باشد. هر چند یکی از ویژگی های عمده قرض الحسنه، قابلیت همگانی بودن و اجرایی بودن آن در تمامی جمع های کوچک خانوادگی است اما با این حال صندوق های خانگی در برخی موارد مشکلات عدیده ای برای اعضا ایجاد کرده اند و بی دردسر هم نبوده اند.عده ای بدون آنکه شناختی نسبت به مدیر صندوق یا اعضا داشته باشند به راحتی سرمایه خود را هر چند اندک، وارد این صندوق ها کرده اند و پول و مال آنها از بین رفته است. بانوان، بیش از آقایان به راه اندازی صندوق های خانگی تمایل دارند و دقیقا درصدی از زندانیان زن در برخی استان های کشور، مربوط به همین صندوق های اعطای وام خانگی است.
آن طور که فاطمه بخشی، یکی از موسسان صندوق خانگی به «خبر جنوب» می گوید زنان برای مشکلات مالی خود و گرفتار نشدن در دست اندازهای بانک ها، بی گدار به آب می زنند و بعضا از صندوق هایی وام می گیرند که معتبر نیستند و هیأت مدیره یا هیأت امنا ندارند. این بانوی جوان با استناد به خاطرات و تجربیات تلخ افرادی که از برخی صندوق های نامعتبر تسهیلات گرفته اند، می گوید عده ای برای رفع مشکلات مالی خود به هر کسی اعتماد کرده اند و بدون تحقیق و شناخت در صندوق های محلی عضو شده اند اما پس از مدتی نه تنها وامی به آنها تعلق نگرفته بلکه همه سپرده هایشان نیز به باد رفته است.

دردسرسازی کسانی که با ساز و کار تسهیلات دهی آشنایی ندارند
دکتر جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز اعتقاد دارد مردم نباید به راحتی به صندوق هایی که نسبت به آن شناخت ندارند اعتماد کنند. نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس به «خبر جنوب» می گوید اگر صندوق‌های خانگی ساماندهی شوند و متولی پیدا کنند، این اقدام فی نفسه ارزشمند است و گرفتاری‌های مردم را حل می کند.
به گفته قادری، در حال حاضر صندوق‌های خانگی متولی ندارند و حتی برخی از کسانی که این صندوق‌ها را راه‌اندازی کرده اند اگرچه ممکن است به دنبال کارهای خلاف و سوء استفاده از مردم نباشند اما چون بد مدیریت می‌کنند و با ساز و کار مالی و تسهیلات دهی آشنایی ندارند، هم خود و هم دیگران را گرفتار می‌کنند. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم تاکید می کند که در بخش کشاورزی، صندوق‌هایی برای حمایت از فعالان این حوزه وجود دارد که متولی و ساز و کار دارند. در واقع مجموعه های مختلفی بر این صندوق‌ها نظارت می کنند و احتمال سوءاستفاده و رفتن به مسیرهای خلاف وجود ندارد. قادری با اشاره به اینکه صندوق‌های قرض الحسنه خانگی را نیز می‌توان به این شکل مدیریت کرد، تاکید می کند که برای ساز و کار بخشیدن به این کار، وزارت تعاون باید لایحه ای به مجلس بدهد و تمام ابعاد و جوانب آن را بررسی کند. این نماینده مجلس معتقد است این کار باید با مشارکت بانک مرکزی و وزارت تعاون انجام شود چرا که اگر نمایندگان به تنهایی ورود کنند، کار منسجم و پخته ای انجام نخواهد شد.در هر حال این روزها بسیاری از مردم نمی توانند با این اوضاع اقتصادی، پس اندازی برای خود داشته باشند و گاهی برای هزینه های درمان، تحصیل و یا هر گرفتاری دیگر به پول های جزیی نیاز پیدا می کنند. مراجعه به بانک برای گرفتن وام نیز بیش از آنکه مشگل گشا باشد، دردسرساز و اعصاب خرد کن است. سازو کار بخشیدن به صندوق های قرض الحسنه خانگی و نظارت بر آنها با همین شرایط تسهیلات دهی، نقطه امیدی است برای کسانی که گاهی لنگ یک میلیون تومان هزینه دارو هستند!

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.