روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
یکشنبه تلخ برای آمریکا :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 193987
1399/07/27

یکشنبه تلخ برای آمریکا

در آستانه نشست شورای امنیت در مورد ایران، به نظر می رسد که ایالات متحده باید خود را برای یک شکست دیگر آماده کند.
با فرا رسیدن زمان لغو تحریم های تسلیحاتی ایران به نظر می رسد که این بار هم اوضاع بر وفق مراد آمریکایی ها پیش نرود. آن ها در ماه های گذشته، شکست بزرگی را در سازمان ملل متحمل شدند و آن این بود که متحدانشان هم علیه ایران با واشنگتن یک صدا نشدند. به نظر می رسد که لغو تحریم های ایران در روز بیست و هفتم مهرماه، ایده آمریکایی ها برای محدود کردن خرید تسلیحات ایران شکست خورده است.

پروژه شکست خورده برای واشنگتن
تابستان فصل سختی برای واشنگتن رقم خورد. وقتی ایالات متحده طرح پیش نویس خود را به شورای امنیت برد تا مانع از لغو تحریم های تسلیحاتی کشورمان شود، با مخالفت همه کشورهای عضو و به ویژه متحدان خود رو به رو شد. سه کشور اروپائی همراه آمریکا برخلاف آن چه ترامپ تصور می کرد، حاضر نشدند طرف او را بگیرند و با آرای ممتنع خود، ایالات متحده را در شرایط بدی قرار دادند.
این وضعیت موجب شد که ناظران، پروژه ای که با آن رئیس جمهور آمریکا قصد داشت ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد را شکست خورده ارزیابی کنند. این وضعیت نشان داد که برخلاف گذشته ایالات متحده دیگر قادر نیست تا با تهدید و تطمیع کشورها را وادارد تا با هرگونه یک جانبه گرایی موافقت کنند.
وزارت خارجه کشورمان با رایزنی با کشورهای عضو شورای امنیت مانع از هم صدایی آن ها با ایالات متحده شد. پیش از این که آنها رای خود را در مخالفت با ترامپ اعلام کنند، تصور می شد که تنها روسیه و چین به خواسته آمریکا رای منفی دهند تا اتحادی را که با ایران شکل داده اند، حفظ کنند. اما هم صدایی کشورهای دیگر عضو، باعث شد تا شوک بزرگی به ایالات متحده وارد شود.
به گفته ناظران عدم رضایت اروپائی ها از رفتار ایالات متحده و خروج یک جانبه اش از قراردادهای بین المللی آنها را به شدت به خشم آورده و باعث شده تا با تصمیم آن ها علیه ایران مخالفت کنند اما در نهایت همه حرف آن سیزده عضو از میان 15 گشور شورای امنیت این بود که ایالات متحده که روزی با سر و صدای بسیار از توافق هسته ای با ایران خارج شد، نمی تواند نظر خود را بر این توافق اعمال کند و حالا برجام تنها یک موضوع میان ایران، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان است.

ایران می تواند سلاح بخرد
هفته گذشته اما مقامات ایرانی به ویژه رئیس جمهور اعلام کردند که از این پس ایران می تواند آزادانه سلاح خریداری کند و تحریم های تسلیحاتی برداشته خواهند شد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم روز دوشنبه هفته جاری از پایان نظام مجوز خواهی صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی ایران در بامداد ۲۷ مهرماه جاری خبر داد و گفت: ۲۷ مهر، روز شکست آمریکاست که علیرغم گردن‌کشی و حیله گری‌ها نتوانست کار خود را جلو ببرد.
وی تصریح کرد: پنج سال بعد از تصویب برجام این اتفاق می‌افتد و هفته بعد، پنجمین سالگرد تصویب برجام است. در ۲۷ مهر، هم مجوزخواهی صادرات و واردات تسلیحاتی ملغی شده و هم محدودیت سفر ۲۳ شخصیت حقوقی هم رفع می ‌شود.
در همین حال برخی ناظران می گویند که ایالات متحده ممکن است به هر اقدامی دست بزند تا مانع از خرید سلاح توسط ایران شود اما برخی نشانه ها می گوید که ایران حداقل از طریق روسیه و چین می تواند بر این وضعیت غلبه کند.
ایالات متحده تلاش داشت تا با مطرح کردن موضوع مکانیسم ماشه، خود را در میان دعوا بیندازد و لغو تحریم تسلیحاتی را با آغاز تحریم های مربوط به سازمان ملل و... همزمان کند. این موضوع هم مورد استقبال قرار نگرفت و سازمان ملل و شورای امنیت خواسته آمریکا را رد کردند. با این حال مقامات آمریکایی بر روی موضع خود ایستاده اند و می گویند که این مکانیسم فعال شده است.
برخی ناظران می گویند کاخ سفید برای این وضعیت تمهیداتی اندیشیده است. آنها معتقدند با وجود لغو تحریم های تسلیحاتی،می توانند کشورها را وادار کنند تا با ایران وارد چنین معاملاتی نشوند و ازسوی دیگر با تحریم بانک های ایرانی و سخت تر کردن مسیر پرداخت پول، عملا بار دیگر موجب شوند که ایران نتواند سلاحی خریداری کند. اما کارشناسان معتقدند چنین اتفاقی حداقل تا زمانی که واشنگتن دشمنانی در شرق آسیا دارد و رابطه اش را با پوتین ترمیم نکرده، ممکن نیست و مسیر برای خرید و فروش تسلیحات با لغو تحریم ها در روز بیست و هفتم مهر عملا باز خواهد شد.
اما در آن سو، بسیاری می گویند که ایالات متحده با چنین تصمیماتی به اعتبار خود لطمه ای جدی وارد کرده است. از زمان پایان جنگ جهانی دوم، واشنگتن تا این اندازه در جهان تک نیفتاده است و این اولین بار است که طرح یا پیشنویسی از سوی آمریکایی ها اینچنین با بی اعتنایی و مخالفت رو به رو می شود. همانطور که یک لابی صهیونیستی در آمریکاگفته است، امروز می تواند روزی غم انگیز برای ایالات متحده و اسراییل و برخی کشورهای همراه با آن باشد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.