روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
زیباکلام: چه ترامپ پیروز شود چه بایدن، ایران جز نرمش قهرمانانه گزینه دیگری ندارد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194193
1399/07/29

زیباکلام: چه ترامپ پیروز شود چه بایدن، ایران جز نرمش قهرمانانه گزینه دیگری ندارد

هفته گذشته حسن روحانی رئیس جمهور از صلح امام حسن (ع) سخن گفت و موجی از واکنش‌ های تند و عجیب از سوی اصولگرایان را در پی داشت، تا جایی که حتی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از استیضاح و اعدام رئیس جمهور سخن گفت. حالا صادق زیباکلام به تحلیل حمله اخیر به روحانی پرداخته است. صادق زیباکلام، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه گفت: کشور در وضع واقعاً بدی قرار دارد. این وضعیت دیگر بحران نیست، از بحران فراتر رفته ایم و وارد باتلاق شده‌ایم. در باتلاق کسی باید وارد شود دست ما را بکشد تا بتوانیم بالا بیاییم، خودمان نمی‌ توانیم کاری کنیم. اصولگرایان این را فهمیده ‌اند، آن‌ ها ریشه مشکلات و نابه ‌سامانی‌ ها را می ‌دانند. آن‌ ها می ‌دانند که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران عامل اصلی ورود ایران به این باتلاق است.
وی با بیان این که اصولگرایان نمی‌ توانند به این نکته اذعان و اعتراف کنند و به مردم بگویند این سیاست خارجی را باید تغییر داد، ادامه داد: این عده انگشت اتهام را به سمت آقای روحانی و دولت او می ‌گیرند. قبلا مجلس دهم بود، آن مجلس را هم مقصر می‌ دانستند اما حالا مجلس در اختیار خودشان است. در شرایط کنونی اصولگرایان فقط می ‌توانند روحانی و دولت را متهم کنند و به مردم بگویند اگر اوضاع بد است، دلار ۳۰ هزار تومان است، کمبود وجود دارد به خاطر سیاست ‌های دولت روحانی است البته آن‌ ها کاملا آگاه هستند که سیاست ‌های دولت روحانی ۲۰ تا ۳۰ درصد در وضعیت کنونی موثر بوده است.
زیبا کلام با اشاره به این که سال آینده رئیس جمهور تغییر می‌ کند، افزود: در آن زمان دیگر روحانی در کار نخواهد بود و مشکلات و مسائل همچنان پابرجا خواهد ماند، من معتقدم اگر چه که امروز مدام به روحانی حمله می‌ شود که چرا حرف از صلح می ‌زنی، اما رئیس جمهور بعدی که از تندرو‌ها خواهد بود، به سمت ‌و سوی نرمش قهرمانانه می ‌رود. آن وقت کسی انتقاد نمی ‌کند همچنان که شاهدیم تندروها هیچ کاری به مجلس یازدهم ندارند از مجلس
نمی‌ پرسند پس از شش ماه کار به جز چند حرکت پوپولیستی چه گام دیگری در جهت رفع مشکلات برداشته ‌اید؟
وی خاطر نشان کرد: چه دونالد ترامپ پیروز انتخابات شود و چه جو بایدن، ایران جز سناریوی نرمش قهرمانانه گزینه دیگری ندارد. با این تفاوت که با ترامپ و تیم ترامپ کار دشوارتر خواهد بود اما با تیم بایدن مذاکره ساده ‌تر است. ترامپ به دنبال انتقام است، او رگه‌ های پوپولیستی قوی دارد که کار مذاکره را در ابتدا دشوار می‌ کند. او می‌ خواهد امتیاز‌های تبلیغاتی زیادی را برای خود بگیرد، اما این مشکل با بایدن وجود ندارد. او کمتر به دنبال تبلیغات است و می‌ داند که نباید از ایران توقع داشت که ایران در مذاکره پرچم سفید دستش بگیرد، چنین توقعی یعنی عملا در مذاکره شکست خواهد خورد، لذا مذاکره با ترامپ دشوارتر است.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.