روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
لزوم بازنگری در سیاست ‌های ارزی برای توسعه صادرات :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194208
1399/07/29

لزوم بازنگری در سیاست ‌های ارزی برای توسعه صادرات

صادرات روزهای سختی را پشت سر می ‌گذارد، از یک‌ طرف تحریم‌ ها و از طرف دیگر محدودیت ‌های ناشی از شیوع کرونا باعث شده تا صادر کنندگان با محدودیت‌ های بسیاری دست‌ و پنجه نرم کنند. همان ‌طور که رئیس سازمان توسعه تجارت هم اعلام کرده در این مدت ۲۰ مرز مشترک ایران با کشورهای همسایه که پیش‌ از این به آن ‌ها صادرات داشتیم بسته شده و ضربه بزرگی به اقتصاد ما وارد کرده است اما علاوه بر تنگناهای پیش ‌آمده ناشی از مسائل بین ‌الملل، سیاست ‌های متناقض دستگاه ‌های اجرایی از جمله بانک مرکزی در مقوله رفع تعهد ارزی نیز باعث شده تا هر روز بر مشکلات تولید کنندگان و صادر کنندگان افزوده شود.
سیاست ‌های ارزی بانک مرکزی که مستقیماً بر صادرات تأثیر گذار است، موفق نبوده و دولت در ماه‌های پایانی فعالیت خود باید با بازنگری در سیاست‌های ارزی، جهش صادرات را رقم بزند. با توجه به شرایط ویژه ‌ای که از سال 97 به این ‌طرف در حوزه اقتصاد درگیر آن ‌ها هستیم، به نظر می‌ رسد که به‌ هیچ‌ وجه نمی‌ توان مسائل مرتبط با صادرات، واردات و ارز را جدا از یکدیگر بررسی کرد. به ‌عبارت ‌دیگر در حال حاضر، بحث ‌های تجاری و ارزی کشور به علت عدم تعادل در روابط دیپلماتیک، به هم گره‌ خورده ‌اند و با صدور هر بخشنامه یا دستورالعملی، این ارتباط هم هرروز تنگ ‌تر می‌ شود.
با توجه به آزمون‌ و خطاها و اقدامات دو سال گذشته و شش‌ ماهه امسال، تجاربی در خصوص مسائل ارزی کشور به دست آوردیم که نشان می ‌دهد برای بهبود تجارت خارجی، نیازمند بازنگری جدی در حوزه سیاست ‌های ارزی هستیم.
هم در حوزه صادرات و هم واردات برنامه‌ ها و نقشه راه مشخص است؛ هم دولت و هم بخش خصوصی به‌ خوبی به این نکته واقف هستند که در شرایط فعلی باید تمرکز خود را بر کشورهای همسایه بگذارند اما در این وسط، سیاستی که معلوم نیست، سیاست و برنامه ‌های ارزی کشور است.
اولین اقدامی که باید در حوزه بازنگری سیاست ‌های ارزی مورد توجه قرار گیرد، تعدیل نرخ ارز است. تنها در طول دو سال گذشته، نرخ ارز 3 برابر شده است که نشان می‌ دهد سیاست ‌های ما در حوزه ارزی به‌ هیچ‌ عنوان کارا نبوده است. دلیل دیگری که بازنگری در حوزه سیاست ‌های ارزی را ایجاب می‌ کند، کمبود ارزی است که امروز با آن مواجه هستیم. در حالی‌ که واحدهای تولیدی ما برای تأمین مواد اولیه خود به واردات نیاز دارند، شاهدیم که تخصیص ارز با محدودیت مواجه است و در عین ‌حال به ‌کندی صورت می ‌گیرد.
برخلاف انتظار، با وجود جهش سه برابری نرخ ارز، شاهد افزایش صادرات نبوده‌ ایم و قبول داریم که محدودیت ‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به ‌خصوص در شش ماه اول سال، بخشی از دلیل کاهش صادرات از ابتدای سال 99 را رقم‌ زده است اما دلیل عمده به سیاست‌ هایی بر می ‌گردد که باعث شده تا صادر کنندگان از ترس برخوردهای نظارتی و دستوری، تمایلی به صادرات نداشته باشند. اولین اقدامی که در این بازنگری باید موردتوجه قرار گیرد، «تسهیل قوانین و بخشنامه ‌ها» است. ظرف دو سال گذشته صدور بخشنامه‌ ها و آیین ‌نامه ‌های ارزی با چندان افزایشی مواجه بوده است که عملاً گره کوری را بر صادرات زده است؛ بنابراین اگر می‌خواهیم فضای صادرات و صادرکنندگان را هموار کنیم، اولین قدم حذف این بخشنامه‌ هاست تا برگشت ارز سرعت گیرد.
کیوان کاشفی

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.