روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
اعتراف می کنم آمارهای صادراتی گذشته واقعی نبود :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194245
1399/07/29

اعتراف می کنم آمارهای صادراتی گذشته واقعی نبود

«خبرجنوب»/رئیس اتاق بازرگانی استان فارس گفت: عمده مشکلات اقتصاد معیشت مردم ناشی از ریل‌ گذاری غلط در اقتصاد کشور است.
به گزارش سرویس اقتصادی «خبرجنوب»، جمال رازقی به مناسبت روز ملی صادرات، اظهار داشت: نباید تمام مشکلات امروز اقتصاد کشور و فشاری که به معیشت مردم وارد شده را به گردن تحریم ‌ها و بیماری کرونا بیاندازیم بلکه این ریل ‌گذاری غلطی که ۵۰ سال است در اقتصاد کشور انجام شده باعث و بانی اصلی این مشکلات است.
وی با اشاره به این که امروز مردم در تنگنای اقتصادی برای تامین معیشت و دارو هستند گفت: اگر تصمیم‌ سازان اقتصادی کشور با همین فرمان پیش بروند باید منتظر شرایطی وحشتناک ‌تر از شرایط موجود باشیم .
رازقی افزود: رئیس بانک مرکزی ایران با فرافکنی و خائن خواندن صادر کنندگان به دنبال حل مشکلات ارزی کشور است و متاسفانه سازمان توسعه تجارت نیز با ابطال کارت بازرگانی برخی از فعالان بخش صادرات با این جریان همراهی کرد.
وی افزود: رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که 27 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشته است که بعد از بررسی‌ ها مشخص شد که 10 میلیارد دلار مربوط به وزارت نفت بوده و مابقی نیز مربوط به 15 هزار صادر کننده‌ ای بوده که تنها 5 هزار نفر آن ها عضو اتاق بازرگانی بودند و با کارت بازرگانی اقدام به صادرات کرده‌ اند.
رازقی با بیان این که ۱۰ هزار نفر از این صادر کنندگان عضو اتاق بازرگانی نبودند و صادرات آنان از طریق بازار‌چه ‌های مرزی و توسط مرزنشینان انجام شده است، عنوان کرد: از بین ۵ هزار صادر کننده عضو اتاق نیز برخی صادرات ریالی به کشورهای عراق و افغانستان در دورانی که صادرات ریالی مجاز بود انجام داده و برخی نیز اجازه ورود موقت کالا داشتند.رئیس اتاق بازرگانی فارس خاطرنشان کرد: از مجموع ارزی که رئیس بانک مرکزی اعلام کرده که به کشور بازنگشته است تنها 2 الی 3 میلیارد دلار سهم صادر کنندگان عضو اتاق‌ های بازرگانی بوده است که آن هم ارزش برچسب زنی به صادر کنندگان و اعلام آن به مردمی که در تنگنای شدید معیشتی هستند را نداشت.
رازقی بیان کرد: مسئولان با خائن خواندن صادر کنندگان در این شرایط سخت که تحت شدید ترین تحریم ‌های تاریخ هستیم باعث شدند که در 4 ماهه ابتدایی سال صادرات غیر نفتی کشور 40 درصد کاهش یابد و صادرکننده‌ ها هم رغبتی برای انجام صادرات نداشته باشند و حتی تمایلی برای ثبت ‌نام برای انتخاب صادر کننده نمونه کشور در روز ملی صادرات نداشته باشند و با التماس و اکراه بالاخره برخی از آن ها ثبت نام کردند.
وی با بیان این که تاریخ در مورد این برهه از زمان و رفتار مسئولان قضاوت می کند، تاکید کرد: آقای همتی رئیس بانک مرکزی که بالاخره تحت فشار فعالان اقتصادی متوجه راه اشتباهی که می‌ رود شده است چه در این مسند بماند و چه برود باید از صادر کنندگان و از ملت ایران عذرخواهی نماید.رازقی خاطر نشان کرد: پیشنهاد ۱۰ گانه‌ ای از سوی اتاق بازرگانی ایران به رئیس بانک مرکزی داده شده که اگر من نگارنده آن پیشنهادات بودند حتماً بند اول آن را عذرخواهی آقای همتی قرار می‌ دادم.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با انتقاد از عدم حمایت از صادرات غیر نفتی در کشور گفت: ما ترجیح می ‌دهیم کشتی کشتی نفت به بانک زنجانی ‌ها بدهیم ولی تولید کننده و صادر کننده ما بزرگ نشود.
وی با بیان این که باید یک اعتراف سنگین کنم و آن هم این که تا قبل از این که مسئله بازگشت ارز صادراتی در کشور مطرح شود آمارهای مربوط به صادرات واقعی نبود و اگر صادر کننده‌ ای کالایی را با یک دلار صادر
می ‌کرد ولی در اظهارنامه گمرکی 3 دلار ثبت می ‌شد و چون مسئله بازگشت ارز صادراتی مطرح نبود مشکلی برای صادر کننده پیش نمی ‌آمد و با این آمارها از یک سو صادر کننده مشمول جوایز صادراتی می شد و از سوی دیگر هم دولت با به به و چه چه این آمار در بوق و کرنا می کرد ولی در حال حاضر که مسئله بازگشت ارز صادراتی مطرح شده این صادر کنندگان به مشکل خورده اند که لازم است این ارزش‌ های گمرکی باید اصلاح شود و قیمت واقعی آن ها در سامانه ثبت شود.
وی تصریح کرد: دست تمامی فعالان اقتصادی چه آن هایی که یک دلار صادرات داشتند و چه آن هایی که یک میلیون دلار کالا به خارج از کشور ارسال کردند را صمیمانه می بوسم.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.