روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جیب تکانی به وقت پرواز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194269
1399/07/30

جیب تکانی به وقت پرواز

سازمان هواپیمایی که سال های گذشته مخالف نرخ گذاری دستوری بود امسال به دلایل مختلف که کرونا و افزایش نرخ ارز بیان شده، با همراهی برخی از شرکت های هواپیمایی به دنبال اجرایی شدن نرخ گذاری دستوری یا به قول فعالان صنعت هوایی «اجرای کف قیمت» است، کف قیمتی که حدود ۷۵۰ میلیارد تومان ماهانه و ۸ هزار میلیارد تومان سالانه برای شرکت های هواپیمایی درآمد به همراه خواهد داشت.
قیمت بلیط هواپیما با وجود مخالفت وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس افزایش پیدا کرده و بلیط پروازهای داخلی در بالاترین قیمتی که باید، فروخته می ‌شود. برخی ایرلاین ‌ها هم نرخ بلیط پروازهای خود را بالاتر از سقف نرخ نامه مصوب موجود اعلام کرده‌ اند.بر اساس آن چه انجمن شرکت‌های هواپیمایی در هفته ‌های گذشته اعلام کردند قرار بود قیمت بلیط پروازهای داخلی از اول آبان ماه افزایش یابد اما این افزایش نرخ صدای مردم و نمایندگان مجلس را درآورد و نهایتا مسئولان متولی صنعت هوایی اعلام کردند که اجازه افزایش قیمت بلیط هواپیما را در این شرایط اقتصادی نمی ‌دهند چرا که اجحاف در حق مردم به شمار می‌ رود.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این باره اعلام کرد: اجازه نمی ‌دهیم شرکت ‌های هواپیمایی به بهانه این که خود تشخیص می ‌دهند، افزایش قیمت بلیط هواپیما داشته باشند. سازمان هواپیمایی کشوری با مدیران عامل شرکت ‌های هواپیمایی و انجمن شرکت‌های هواپیمایی جلسه‌ ای در این باره برگزار
می ‌کند و هر نتیجه‌ ای که اعلام شد مورد قبول ما است.تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هم به ایسنا گفت: با رهاسازی قیمت بلیط هواپیما مخالف هستیم و در جلسه ای که بین همه ذی ‌نفعان در این حوزه برگزار می‌ شود تکلیف نرخ بلیط هواپیما مشخص می ‌شود اما باید به این نکته توجه کنیم که به مردم اجحاف نشود.
چند روز پس از این اظهارات زنگنه به ایسنا اعلام کرد: تکلیف قیمت بلیط هواپیما در روزهای پیش‌ رو مشخص می‌ شود و در جلسه مشترکی که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار خواهد شد، امکاناتی برای ایرلاین‌ ها در نظر می‌ گیریم که هزینه‌های آن‌ ها تا زمانی که قیمت ارز پایین می‌ آید، جبران شود.
گرچه این جلسات هنوز ادامه دارد اما به نظر می ‌رسد ایرلاین‌ ها زودتر از موعدی که اعلام کرده بودند و با وجود مخالفت‌ ها نرخ پروازهای داخلی را افزایش داده ‌اند چرا که قیمت بلیط هواپیما در این مسیرها به سقف نرخ‌ های تعیین شده در نرخ نامه مصوب شهریور ماه (نرخی که باید هم اکنون رعایت شود) رسیده است.
به عنوان مثال یکی از ایرلاین‌ ها بلیط پرواز امروز (۳۰ مهر ماه) در مسیر تهران – قشم را ۹۷۵ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه کرده است در حالی که سقف قیمت تعیین شده در نرخ نامه شهریور پارسال ۹۷۶ هزار و ۶۰۰ تومان است یا آن که قیمت اعلام شده برای پرواز تهران بندرعباس برای روز اول آبان ماه ۹۶۸ هزار و ۴۰۰ تومان است در حالی که سقف نرخ مصوب تعیین شده تنها ۲۰۰ تومان با این قیمت فاصله دارد.
در این میان برخی ایرلاین‌ها پا را از قانون هم فراتر گذاشته ‌اند و قیمت بلیط پروازهای ‌شان را از سقف تعیین شده در نرخ نامه مصوب شهریور ماه سال گذشته بالاتر برده ‌اند، به عنوان مثال یکی از این ایرلاین ‌ها قیمت پرواز تهران-عسلویه را برای امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹۵ هزار و ۳۰۰ تومان تا یک میلیون و ۱۱۵ هزار ۳۰۰ تومان اعلام کرده است در حالی که سقف نرخ اعلام شده برای این مسیر پروازی ۸۴۳ هزار و ۹۰۰ تومان است.البته بلیط هواپیما در روزها، ساعات و مسیرهای دیگر پایین‌ تر از سقف قیمتی فروخته می ‌شود اما به نظر می ‌رسد ایرلاین‌ ها با توجه به مخالفت‌ های موجود قیمت بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی را این گونه افزایش داده ‌اند تا کسی نتواند نرخ‌ های آن‌ ها را لغو کند.
با این حال در پی این اقدام خودسرانه ایرلاین ها، معاون دادستان تهران از ورود دادستاني به افزايش بليط هواپيما خبرداد.احمد رحمانيان در گفت و گو با «خبرجنوب» با اشاره به ورود دادستاني تهران به افزايش قيمت بليط هواپيما بيان كرد: با وجود تكذيب افزايش بليط هواپيما توسط وزير راه و شهرسازي اما متاسفانه شاهد افزايش دو يا بعضاً سه برابري بليط هستيم .وي ادامه داد: طي اين مدت شكايت هايي پيرامون افزايش قیمت بليط هواپيما در دادستاني تهران مطرح شده كه با توجه به اين كه اين موضوع مستقيما به حقوق عامه مربوط است دادستاني براي پيگيري حقوق مردم به موضوع ورود كرده است.
معاون دادستان تهران توضيح داد: شكايت‌هاي مطرح شده دلالت بر اين دارد كه افزايش قيمت ها متناسب با نرخ تورم نيست و هم اكنون كارشناسان در حال بررسي هستند.رحمانيان گفت: در صورتي كه احراز شود كه اين افزايش قيمت ها غير قانوني است قطعاً دادستاني از تمامي ظرفيت‌هاي قانوني موجود در بعد نظارت و حقوق عامه استفاده مي كند.
وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا كسي به دادستاني احضار شده؟ گفت: فعلاً كسي احضار نشده اما در صورت مشخص شدن افزايش خودسرانه بليط به طور حتم دادستاني كوتاه نمي آيد./انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.