روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بلای ناخوانده پسماندهای عفونی! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194339
1399/07/30

بلای ناخوانده پسماندهای عفونی!

فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبر جنوب»/ نانشان را از زباله ها بیرون می کشند؛ زباله هایی که گاه در حاشیه خیابان رها می شوند و کهنه زخمی است که هنوز هیچ نسخه ای درمانش نکرده است. از زباله گردهای کم سن و سال گرفته تا بچه هایی که هنوز رنگ نوجوانی را ندیده اند، کیسه های کثیف و رنگ و رو رفته ای بر دوش گرفته اند و در پس مانده ها به دنبال تکه نانی می گردند. تا کمر در سطل های بزرگ زباله خم می شوند و آنقدر وارسی می کنند تا به چیز به درد بخوری برسند!
آنها حتی از باز کردن کیسه های زرد رنگی که برخی مطب های درمانی، بی محابا در حاشیه خیابان رها کرده اند ابایی ندارند. از فقر و نداری، کیسه های سربسته را نقشه گنج می بینند و بی آنکه بدانند بیماری های عفونی، بیخ گوششان است دست در کیسه می کنند تا چیزی پیدا کنند. رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بارها هشدار داده که زباله گردها در معرض ویروس، ایدز و هپاتیت هستند و آلودگی زباله ها از طریق خراش های جلدی، چشم و بینی به آنها منتقل می شود. این مسئول گفته است وجود سرنگ و سوزن در میان زباله های بیمارستانی باعث بروز بیماری های هپاتیت و اچ ای وی می‌شود چرا که وقتی زباله گردها دستان خود را در زباله ها می چرخانند امکان زخمی شدن دستشان با اشیای نوک تیز وجود دارد. در واقع خطر پسماندهای عفونی در این روزها که بحران بی رحم کرونا به جان مردم افتاده، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. همه پسماندهای عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز مشابه به مراقبت های ویژه نیاز دارند و حتی در صورت بازیافت نیز ممکن است موجب انتقال بیماری های واگیردار شوند. در کلانشهر شیراز نیز روزانه بیش از هزار تن پسماند تولید می شود که بخش قابل توجهی از آن، زباله های عفونی بیمارستان ها و مراکز درمانی است. هر چند زیر پوست این زباله ها، هزار و یک بیماری عفونی خوابیده و حتی جرایم سنگینی نیز برای رهاکنندگان آنها در نظر گرفته شده اما در شهر شیراز، مطب هایی پیدا می شوند که در این شرایط پسماندهای عفونی خود را کنار خیابان رها
می کنند و ذره ای به زباله گردهای بیچاره یا کارگران شهرداری که مامور جمع آوری این نوع زباله ها هستند فکر نمی کنند.آن طور که مهدی سهرابی، کارشناس ارشد محیط زیست به «خبر جنوب» می گوید کافیست زباله گردها یا کارگران شهرداری، یک تماس سهوی با این زباله ها داشته باشند تا به هپاتیت «B»، هپاتیت «C» یا HIV مبتلا شوند.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز نیز گفته است روزانه حدود ۲۰ هزار کیلوگرم پسماند عفونی و پزشکی در این کلانشهر جمع آوری می شود؛ به طوری که نیروهای انسانی واحد پسماندهای عفونی با مخاطرات زیادی روبرو هستند که مهم ترین آن احتمال نیدلینگ، سختی استفاده از لباس کار و استرس ناشی از احتمال سرایت بیماری به ویژه در شرایط اپیدمی بیماری کروناست.
در هر حال مسئله اینجاست که در طول چند ماه گذشته، حجم پسماندهای عفونی جمع آوری شده از مراکز درمانی، افزایش یافته و در این میان، برخی مطب ها همچنان نسبت به بی خطرسازی و رهاسازی زباله های خود بی توجه هستند.
البته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس در این باره به «خبر جنوب» می گوید: امکان تخلف در برخی مطب ها وجود دارد اما اين موضوع به دليل تعداد اندک مطب های مختلف و حجم کم پسماند توليدی، قابل تعميم به کل مراکز درمانی نیست.
نکته قابل تامل اینکه مدیر کل شهری و روستایی استانداری فارس، چندی پیش اعلام کرد 23 درصد زباله های استان به صورت غیراصولی دفع می شود. در واقع هر چند پسماندهای عفونی مراکز درمانی در شیراز با استفاده از خودروهای ویژه، جمع آوری شده و در سلول عفونی سایت برمشور دفن می‌شود اما برخی کارشناسان محیط زیست معتقد هستند به دلیل آنکه برخی مبتلایان کرونا به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند و در خانه می مانند، امکان آلودگی زباله های شهری نیز وجود دارد. البته در حال حاضر امکان بی خطرسازی زباله های شهری نیز فراهم نیست و این خود افراد هستند که باید جوانب احتیاط را رعایت کنند.

دو بیمارستان متخلف به مراکز قضایی معرفی شده اند
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در رابطه با کلیت اتفاقی که برای پسماندهای عفونی در کلانشهر شیراز رخ می دهد می گوید: زباله های عفونی مراکز درمانی کوچک در مبدأ بی خطر نمی شوند و این روندی است که تقریبا در همه کشور جاری است اما بر اساس ضوابط دانشگاه علوم پزشکی و نظارت های اين اداره کل، مراکز درمانی، موظف به تفکيک پسماندهای توليدی هستند و باید آنها را در پلاستيک های مخصوص جمع آوری کنند. در واقع با توجه به قرارداد منعقد شده با سازمان مديريت پسماند شهرداری شيراز، پسماندهای عفونی با خودروهای مخصوص به سايت برمشور منتقل شده و در ترانشه مجزا، آهک پاشی و دفن می شوند.

حمید ظهرابی تاکید می کند که از جامعه پزشکی انتظار
می رود بیش از گذشته نسبت به مسائل و مشکلات حساسیت داشته و متعهد باشند. به گفته این مسئول از 38 بیمارستان فعال در شهر شيراز ، 36 بيمارستان مجهز به دستگاه بی خطر ساز پسماندهای عفونی است که بصورت ماهانه از طريق آزمايشگاه معتمد سازمان نسبت به خود اظهاري بي خطرسازي پسماندهاي عفوني اقدام مي کنند. بیمارستان خلیلی هم پسماندهای عفونی خود را برای بی خطرسازی به بیمارستان نمازی تحویل می دهد و بیمارستان اعصاب و روان که خطر خاصی ندارد نیز در حال پیگیری جهت نصب دستگاه بی خطر ساز است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس می گوید از 38 بيمارستان فعال در ساير شهرستان های استان، 35 بيمارستان مجهز به دستگاه بی خطر ساز پسماندهای عفونی هستند و 36 بيمارستان نیز به صورت ماهانه از طريق آزمايشگاه معتمد سازمان نسبت به خود اظهاري بي خطرسازي پسماندهاي عفوني اقدام مي کنند. بنا به تاکید این مسئول، دو بیمارستان دیگر در استان، پیگیر نصب تجهیزات بی خطرسازی هستند و حتی به مراجع قضایی نیز معرفی شده اند. ظهرابی تاکید می کند که محیط زیست به عنوان ناظر بر قانون مدیریت پسماند، بر روند بی خطرسازی دستگاه های بی خطرساز مراکز درمانی، نظارت مستمر دارد و نظارت بر عملکرد آزمایشگاه‌های معتمد را دستور کار قرار داده و از این جهت از استان‌های پیشرو کشور در زمینه مدیریت پسماندهای عفونی به شمار می رود. او یادآور می شود که معاونت بهداشت علوم پزشکی و مرکز بهداشت شهرستان‌ها نیز بعنوان یک سیستم خود کنترلی، رعایت ضوابط و مقررات امحای پسماند های عفونی و بیمارستانی را تحت مراقبت دارند. به گفته ظهرابی، بيمارستان های حضرت علی اصغر (ع) و چمران، نقاهتگاه شهيد دستغيب، آزمايشگاه های راز، نيلو، پارس، سينا و مرکز بهداشت والفجر به بيماران کرونايی خدمات رسانی می کنند و تمامی پسماندهای توليدی در اين مراکز، عفونی است که پس از بی خطر سازی، به سازمان مديريت پسماند تحویل داده می شود.

به بیمارستان علی اصغر (ع)، یک دستگاه بی خطرساز جدید اضافه شده است
این مسئول تاکید می کند که به دلیل افزایش حجم پسماندهای عفونی در بیمارستان علی اصغر (ع)، یک دستگاه بی خطرساز جدید نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی به این مرکز اضافه شده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به این نکته نیز اشاره می کند که در استان بيش از 140 درمانگاه و حدود 13 هزار کلينيک، مطب، آزمايشگاه، خانه بهداشت و ساير مراکز درماني مشابه در حال فعاليت هستند. در کلانشهر شيراز، پنج درمانگاه به دستگاه بی خطرساز پسماند عفونی، مجهز شده اند و در راستای بی خطرسازی پسماندهای عفونی اينگونه مراکز، موضوع استقرار سايت بی خطر ساز متمرکز در سايت برمشور در دستور کار کارگروه مديريت پسماند استان قرار گرفته است. آن طور که ظهرابی می گوید پس از استقرار اين دستگاه ها، تمامی پسماندهای عفونی مراکز درمانی شهر شيراز بی خطر شده و سپس در ترانشه مجزا دفن می شوند. این مسئول تاکید می کند که در شهرستان‌های فارس نيز به دليل مقدار اندک پسماندهای عفونی توليد شده در مراکز درمانی کوچک، موضوع بی خطر سازی اينگونه پسماندها در دستگاه بی خطرساز بيمارستان های فعال هر شهرستان توسط ادارات محيط زيست شهرستان ها در دست پيگيری است و حتی در برخی شهرها اين موضوع اجرايی شده است.در هر حال بحث بی خطرسازی پسماندهای عفونی و هشدار به معدود مطب هایی که این روزها بدون توجه به شرایط، زباله های خود را در حاشیه سطل های زباله رها می کنند موضوعی مهم است که باید جدی انگاشته شود.سهل انگاری در این مسئله ممکن است به قیمت جان زباله گردها، کارگران شهرداری و حتی مردم عادی تمام شود!

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.