روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
کیلو کیلو لباس‌ دست دوم در تنها بازار پر رونق این روزها ! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194431
1399/08/01

کیلو کیلو لباس‌ دست دوم در تنها بازار پر رونق این روزها !

«وضعیت بازار پوشاک خوب نیست، اگر تولید کننده و فروشنده ‌ای بخواهد آن طور که هزینه کرده است اجناس خود را بفروشد، قیمت ‌ها بالاتر می ‌رود. به نوعی تولید کننده و فروشنده برای همین قیمت‌ ها از سود خود کم کرده‌اند»، در حالی عضو اتحادیه پوشاک این ها را می ‌گوید که این روزها بازار تاناکورا رونق پیدا کرده است، بازاری که می توان از آن به عنوان تنها بازار پر رونق در این وضعیت اقتصادی یاد کرد. این روزها بازار تاناکورا دوباره داغ شده است. راسته فروشندگان لباس دست دوم در خیابان آذربایجان تهران شلوغ ‌تر از همیشه به نظر می‌ آید و فروشندگان این راسته برخلاف سایر بازاری‌ ها از وضعیت فروش ‌شان رضایت دارند.استقبال مشتریان از لباس ‌های دست دوم به حدی است که مغازه‌ داران به استخدام نیروهای جدید روی آورده‌ اند و با این که برخی از این مغازه‌ها سه یا چهار نفر نیروی کار دارند اما باز هم این تعداد پرسنل جوابگوی تقاضا در مغازه‌ های تاناکورا نیست. برای همین است که روی شیشه‌ های اغلب از این مغازه ‌ها آگهی جذب نیرو دیده می ‌شود: «به یک نفر فروشنده نیازمندیم».حالا لباس‌ های دست دوم داخلی هم به بساط تاناکورا راه پیدا کرده است. از روسری‌ های ترکمن گرفته تا مانتو و مقنعه! فروشندگان تاناکورا می‌ گویند لباس بچه گانه بیشترین فروش دارد و پدر و مادرها کمتر برای خودشان لباس می ‌خرند. این در شرایطی است که فروشندگان پوشاک نو و بوتیک‌ داران از کاهش شدید فروش ‌شان می‌ گویند و توضیح می‌ دهند که بیشترین فروش ‌شان مربوط به لباس‌ های راحتی است و فروش لباس‌ های رسمی کاهش قابل ملاحظه ‌ای داشته است.حمید رضا یوسفی، دبیر کارگروه تخصصی مد و لباس اتحادیه پوشاک هم با تایید کاهش فروش فروشندگان لباس‌ های نو به تجارت ‌نیوز می ‌گوید: «بازار پوشاک در رکود است. اگر تولید کننده و فروشنده‌ ای بخواهد آن طور که هزینه کرده است اجناس خود را بفروشد قیمت‌ ها بالاتر می رود و مشتری‌ های بیشتری از دست می ‌دهد. بنابراین تولید کننده‌ ها و فروشندگان از سود خود کم کرده‌ اند».
لباس دست دوم روی زمین نمی ‌ماند!
در بساط تاناکورا همه جور پوشاکی پیدا می‌ شود از لباس‌ های چرم و بافتنی تا لباس شنا، پوتین و کفش تا عینک آفتابی و … خریداران به جهش قیمت لباس‌ های نو اشاره می ‌کنند و می ‌گویند شال ‌های رنگی که تا پیش از این در بساط دستفروش‌ ها فقط با 20 هزار تومان قیمت ‌گذاری شده بود حالا به 80 هزار تا 100 هزار تومان رسیده‌ اند.
اخیرا برخی از صفحات مجازی با دغدغه‌ های محیط زیستی اقدام به تبلیغ برای خرید از تاناکورا کرده‌ اند اما اغلب کسانی که از اینجا خرید می‌ کنند گرانی را دلیل خرید خود می ‌دانند. سارا می ‌گوید: «روزی فکرش را هم نمی‌ کردم تاناکورا بپوشم، از صحبت کردن درباره لباس‌ های تاناکورا هم خجالت می ‌کشیدم اما حالا با این گرانی ناچار شده‌ ام لباس‌ هایم را از تاناکورا بخرم. در غیر این صورت باید نصف حقوقم را برای خرید چند تکه لباس معمولی بدهم».
اینجا برخلاف بازاری ‌هایی که از فروششان گلایه دارند، از اوضاع کاری خود راضی هستند. خودشان می ‌گویند مردم استقبال می‌ کنند چون جنس خارجی با قیمت مناسب می ‌دهند و خریدار ممکن است پالتوی زنانه 700 هزار تومانی را با قیمت 200 هزار تومان در بساط تاناکورا پیدا کند. آن چه که در این مغازه‌ ها توجه را جلب می ‌کند لباس‌ های دست دوم تولید داخل است که به سبد تاناکورا راه یافته است. حالا لباس‌ های کارکرده ایرانی نیز خریدار دارد.
«اجناس اینجا روی زمین نمی ‌ماند، خریدارش پیدا می‌شود»، فروشنده اشاره می‌ کند به گونی‌ های بزرگ لباسی که روی هم انباشته است و ادامه می ‌دهد: «این ها را پنجشنبه باز می ‌کنم. هر چند روز یک بار چند گونی باز می ‌کنیم».
لباس‌ های کارکرده کدام کشورها را می پوشیم؟
آن طور که فروشنده‌ ها می ‌گویند لباس‌ها مخلوطی از اجناس چند کشور است. برندهای آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی، پرتغالی و حتی چینی ویترین مغازه‌ های تاناکوراها را پر کرده است. آن ها لباس ‌های دست دوم را کیلویی وارد می کنند و در گونی ‌ها ترکیبی از لباس های چند کشور وجود دارد.این فروشنده ‌ها توضیح می ‌دهند که لباس‌ های دست دوم ممکن است استوک یا ضایعاتی تولیدی ‌های خارجی باشد یا این که لباس ‌های از مد افتاده و فروش نرفته بوتیک‌ های خارجی باشد اما هر چه باشد این لباس‌ ها برند هستند! یکی از دلایل خریداران نیز همین مارک بودن اجناس است. علی می ‌گوید: «همان پولی که بخواهم لباس نو بخرم که آن هم چینی است اینجا مارک‌ های خوب می‌ خرم که چند سال برایم کار کند».
هشدار درباره خرید لباس دست دوم بچه گانه قدیم ‌ها رسم بود پدر و مادر دست فرزندشان را می‌ گرفتند و راهی بازاری
می‌ شدند که بوی نو بودن لباس‌ هایش هیجان و لذت کودکشان بود. حالا اما برخی‌ ها مقصدشان تاناکوراست و بوی ضد عفونی کننده لباس‌ های دست دوم برای کودکشان خاطره‌ ساز می‌ شود. زن جوانی که دست کودکش را گرفته است کاپشن بچه گانه‌ای را با دقت بررسی می ‌کند. فروشنده می ‌گوید قیمتش 120 هزار تومان است. از قیمتش راضی است و آن را می‌ خرد. در همان حال مرد جوانی از در که وارد می‌ شود
می ‌پرسد «بچه ‌گونه هم دارید؟».
خرید لباس بچه گانه در حالی در این مغازه ‌ها رونق پیدا کرده است که حمید رضا یوسفی عضو اتحادیه پوشاک ایران می ‌گوید: «خانواده‌ ها باید دقت کنند که لباس ‌های دست دوم نخرند، به ویژه لباس بچه گانه. رعایت استفاده از مواد اولیه بهداشتی از فاکتورهای اصلی تهیه لباس بچه گانه است.
خانواده‌ ها حتی لباس نوی آن ها را باید بررسی کنند که استاندارد باشد. اگر مواد مصنوعی لباس زیاد باشد، پوست کودک را آزار می‌ دهد و حتی ناراحتی ‌های تنفسی برای او ایجاد می‌ کند».
دبیر کارگروه تخصصی مد و لباس اتحادیه پوشاک در ادامه می‌ گوید: «لباس بچه گانه مانند لباس بزرگسالان طراحی و نقش خود را دارد. به ویژه این که لباس بچه گانه بهداشتی است و از مواد اولیه‌ ای در این لباس‌ ها استفاده می‌ شود که استاندارد بهداشتی باشد. برای همین است که قیمت بالایی دارند».
تاناکورا به سبک قاچاق
تاناکورا قاچاقی به ایران می‌ آید. یکی از فروشندگان می‌ گوید: «قاچاقی وارد می ‌کنیم و کار خیلی سختی نیست! در واقع در این وضعیت تحریم برای خرید اجناس مورد نیازمان راه دیگری نداریم! ».
اجناس کارکرده از مرزهای دوبی، پاکستان، ترکیه و عراق وارد می‌ شود. فروش اجناس دست دوم در برخی از شهرها از جمله چابهار، مهاباد و کردستان با قیمت بسیار پایین ‌تر از تهران انجام می ‌شود. همین باعث می‌ شود واسطه ‌هایی نیز به چرخه خرید و فروش اجناس تاناکورا وارد شوند. برخی از این اجناس نیز به صورت چمدانی وارد کشور می ‌شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.