روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پيامدهاي ورود ناخواسته كودكان به عرصه مدلينگ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194436
1399/08/02

پيامدهاي ورود ناخواسته كودكان به عرصه مدلينگ

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ دست به دست کردن عکس کودکان در فضای مجازی شاید به نظر عادی برسد اما در هر حال بدون رضایت خود او صورت می گیرد. به دلیل عدم شناخت کودک نسبت به این قضیه ممکن است این امر در شخصیت کودک تاثیر بگذارد. با این وجود برخی پدر مادرها برای کودک از همان آغاز تولد ونوزادی پیجی مخصوص به خودش راه می اندازند. این وضعیت به نحوی است که این والدین روند رشد کودک را با عکس های متنوع وحتی متفاوت، به اشتراک می گذراند.در این روند هر قدر کودک بزرگتر می شود پدر ومادر او را وادار به گرفتن ژست های مدنظر خودشان و حتی ژست های مربوط به بزرگسالان می کنند.مدلینگ کمی فراتر از این قضیه است وبا چشمداشت سود مالی ویا شهرت انجام می گیرد. در ا ین باره به خصوص بچه های بامزه وخوشکل ویا خوش زبان بیشتر به این کارها دعوت می شوند. برای تبلیغات محصولاتی که قصد فروش بیشتر را گاهی به هر قیمتی دارند. در این باره یک طرف قرارداد والدین کودک اند وبه دلیل عدم شناخت کودک خودش در این زمینه دخل وتصرفی ندارد.عضو نظام روان شناسی ومشاوره فارس در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: اصلاً به صلاح کودک نیست که دایم عکس او را در فضای مجازی منتشر کنید وبه بستگان در میهمانی به قصد بزرگ کردن بیش از حد او نشان دهید. کاظم احمدیان افزود: والدینی که عقده ها وکمبودهایی دارند از مکانیزم جبران استفاده می کنند و اهل تعقل و اندیشه نیستند. این پدر ومادرها همه اش با هیجان زندگی کرده اند و نوکیسه‌هایی هستند که به یک امکاناتی رسیده اند و فرهنگ خرج کردن وزندگی کردن و استفاده از شبکه های اجتماعی را ندارند.این مشاور خانواده گفت: این قبیل پدر مادرها معمولا فرزندانشان را قربانی می کنند. آن ها از این طریق می خواهند عرض اندام، ابراز وجود وخودنمایی کنند. این خانواده ها مهارت های فرزند پروری را بلد نیستند وگرنه با این رفتارها آینده کودک را به خطر نمی انداختند و ازاینستاگرام و صفحه های این چینینی را برای خودنمایی وعرض اندام ها استفاده نمی کردند.
وی افزود: آسیبی که به فرزندان این والدین زده می شود کم نیست. حس خود بزرگ بینی واعتماد به نفس کاذب از جمله این عوارض است که باید جدی گرفته شود. احمدیان گفت: وقتی بچه ها از کودکی با عکس ها و مدلینگ شدن ها واین نشان دادن ها در جمع و شبکه های اجتماعی معرفی می شوند احساس خودبزرگ بینی در وجودشان از کودکی پرورادنه می شود و دایم فکر می کنند از همه بهتر و برترند.عضو نظام روان شناسی و مشاوره فارس گفت: معمولا این عکس ها فتوشاپ و بسیار بهتر از چهره واقعی کودک است و به همین دلیل اطرافیان و مشاهده کننده ها در فضای مجازی دایم لایک می کنند و بچه‌ها دچار یک نوع خودخواهی، خود بزرگ بینی واز همه بدتر خودشیفتگی و یک نوع نوع اعتماد به نفس کاذب می گردند. احمدیان افزود: کودکان اینچنینی درگیر یک نوع خود بزرگ بینی می شوند ووقتی با واقعیت های جامعه روبرومی گردند دچار ناکامی می شوند.وی گفت: درصد قابل توجهی از کودکان یاد شده در بزرگسالی جزو گروه های پرخاشگر و فول استرس وافسرده هایی‌اند که نهایتاً سر از بزهکاری در می آوردند و گرایش به مواد مخدر دارند. والدین با شرایطی که در کودکی برای آن ها بوجود آورده اند، از آن ها شخصیت های پر توقع وناراضی از زندگی ساخته است. احمدیان از مردم خواست به جای به اشتراک کذاشتن بی رویه عکس کودکان خود در فضای مجازیف به دنبال یادگیری مهارت های فرزند پروری باشند. وی گفت: وقتی می گویییم فضای مجازی باید نحوه استفاده از آن را هم بلد باشیم؛ این که ساعت ها در این فضا از جمله واتساپ واینتستاگرام پرسه بزنیم و سودی نبریم راه به جایی نمی بریم. در حالی که ما باید نحوه استفاده صحیحی از این فضا را به طور عملی به فرزندان یاد دهیم. این مشاروه خانواده بی توجهی والدین به توصیه های مشاروان مبنی برکاهش حضور در فضای مجازی به عنوان الگو برای کودکان را نگران کننده دانست. احمدیان گفت: تعداد والدینی که دایم دنبال انتشار عکس از زندگی شخصی خود واز جمله تصاویری از کودک خود در فضای مجازی هستند در فارس کم نیست و به آنها توصیه می کنم دست از این سبک زندگی بردارند.
این عضو نظام روان شناسی و مشاروه فارس درباره استفاده بی رویه از فضای مجازی در حضور کودک، افزود: شما به عنوان الگو برای کودک نقش موثری در آینده او دارید واگر دایم ببیند سرتان در گوشی است و از او عکس های متنوع می گیرید،همین رفتار را یادمی گیرد. احمدیان افزود: با رعایت تعادل واستفاده به اندازه از این فضاها به طور عملی کودک را معتدل بار بیاورید. برخی خودشان دایم سرشان در گوشی است وبه نوجوان می گویند دیگر بس است . این نوع رفتار اشتباه است. وی ابراز امیدواری کرد که والدین با جدی گرفتن تاثیر رفتارهای خودشان در خلق وخو وعملکرد کودک، به صورت عملی فرزند را با برخی رفتارهای مطلوب آشنا کنند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به والدینی اشاره کرد که نوجوان را مجبور به رفتن به سمت شغلی که خود دوست داشتند وبه آن نرسیده اند، می کنند. احمدیان گفت: باید به علایق واستعداد و انتخاب فرزندانتان احترام بگذارید وآنها را مجبور به رسیدن به آرزوهای نا تمام خودتان نکنید. هنگام انتخاب رشته و شغل او را راهنمایی کنید که بر اساس استعداد و علایق تصمیم بگیرد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.