روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جهان خبر :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194520
1399/08/03

جهان خبر

وزارت خزانه داری آمریکا پنج نهاد ایرانی را تحریم کرد
«دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی» وابسته به وزارت خزانه داری آمریکا با تکرار ادعاهای پیشین خود پنج نهاد ایرانی را به تلاش برای اثر گذاری بر فرآیند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور متهم کرد. در ادامه ادعاهای وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: «بخش هایی از حکومت ایران که تحت پوشش خبرگزاری ‌ها و رسانه‌ های خبری فعالیت می ‌کنند، در جهت تضعیف فرآیندهای دموکراتیک در ایالات متحده اقدام می کنند».
وزارت خزانه داری ایالات متحده، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC)، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC-QF)، و مؤسسه بیان رسانه گستر (بیان گستر) را به اتهام مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در هرگونه مداخله خارجی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده- اعم از حمایت، فعالیت مخفیانه و یا همدستی- مشمول فرمان اجرایی (Executive Order/E.O) ۱۳۸۴۸ قرار می ‌دهد.
افزون بر این سه نهاد، اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی (IRTVU) و اتحادیه بین المللی رسانه ‌های مجازی (IUVM) به دلیل آنکه در مالکیت یا کنترل نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، مشمول این فرمان اجرایی ۱۳۸۴۸
می‌شوند.

اتحادیه اروپا رئیس اطلاعات ارتش روسیه را تحریم کرد
اتحادیه اروپا «ایگور کوستیوکف» رئیس اطلاعات ارتش روسیه و یک مقام دیگر این کشور را به اتهام دست داشتن در حمله هکری به پارلمان آلمان در سال ۲۰۱۵ تحت تحریم قرار داد.
روسیه پیش تر این اتهام اتحادیه اروپا را «نخ ‌نما» عنوان کرده و ضمن رد آن، تاکید کرد که این اتحادیه هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ندارد.
اتحادیه اروپا مدعی شده است که روسیه در این حمله سایبری به ایمیل‌ های دفتر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان دست یافته است.
این اتحادیه همچنین «دیمیتری بادین» را که گفته می‌ شود هکری بوده که پشت این حملات قرار داشته، به همراه یکی از واحدهای اطلاعات ارتش روسیه تحریم کرده است.

واشنگتن به دنبال حل بحران قطر
معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک گفت: واشنگتن چندین مذاکرات استراتژیک را با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برگزار می‌کند.
دیوید شنکر تصریح کرد که طی ماه گذشته، دور جدیدی از مذاکرات استراتژیک میان قطر و آمریکا برگزار شد و آمریکا روابط مستحکم و سازنده ‌ای در حوزه خلیج فارس دارد.
وی تاکید کرد: گفت و گوهای استراتژیک در حوزه خلیج فارس در تحکیم روابط میان واشنگتن و هم پیمانانش در منطقه و نیز پایبندی به امنیت و رفاه نقش دارد و فرصتی را برای ارزیابی گسترده ‌تر هر گونه روابط با تمامی شرکاء فراهم می ‌کند، همچنین با هدف گشودن امکانات جدیدی در سطح دوجانبه است.

چین،آمریکا را به تلافی تهدید کرد
وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن به اقدام واشنگتن علیه شرکت‌ های رسانه ‌ای چینی پاسخ لازم را خواهد داد.
«ژائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: پکن پاسخ لازم را به اقدام آمریکا در معرفی کردن شرکت ‌های رسانه ‌ای چینی به عنوان عوامل خارجی پاسخ لازم را خواهد داد.
«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری اعلام کرد که شش شرکت رسانه‌ای چین به طور اساسی یا موثر توسط دولت خارجی کنترل می‌شوند.
پمپئو افزود: ما هیچ محدودیتی در مورد آنچه این رسانه‌ها می‌توانند در ایالات متحده منتشر کنند، اعمال نمی‌کنیم.

سعدالحریری نخست وزیر لبنان شد
سعد الحریری پس از به دست آوردن حمایت 64 نماینده از 120 نماینده پارلمان لبنان، مامور تشکیل کابینه شد.
جنبش امل از نخست وزیری سعد الحریری حمایت کرد و جریان ملی آزاد هیچ نامزدی را برای نخست وزیری پیشنهاد نکرد.گفتنی است پیش‌تر زمزمه های نخست وزیری سعد حریری مطرح شده بود که خود او در گفت و گویی اعلام کرده بود برنامه خاصی برای انتخاب شدن به عنوان نخست وزیری لبنان
ندارد .

طرفین درگیر در لیبی توافق آتش ‌بس دائم امضا کردند
سازمان ملل از امضای توافق آتش بس میان دو هیأت کمیته نظامی مشترک لیبی در ژنو خبر داد.
هیأت سازمان ملل در لیبی اعلام کرد که مذاکرات کمیته نظامی مشترک با ساختار 5+5 در ژنو به این امر انجامید که دستاورد تاریخی حاصل شد و طرف‌های لیبیایی به توافقی همیشگی برای آتش‌بس در تمامی نقاط کشور دست یافتند.
این هیات تاکید کرد که این توافق، نقطه عطف مهمی به سمت صلح و ثبات در لیبی است.
همزمان، فرستاده سازمان ملل به لیبی با بیان اینکه طرف‌های لیبیایی توافقی را برای آتش‌بس امضا کردند، گفت: امیدوار هستیم که این توافق در بازگرداندن آوارگان به خانه‌هایشان موفق عمل کند.
وی گفت: آنچه که محقق شده است نقطه عطفی برای لیبی و مردم این کشور است.

اعدام ۴۹ فرد در مصر طی ۱۰ روز
دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که مقامات مصر ۴۹ شهروند این کشور را از سوم تا سیزدهم اکتبر اعدام کرده‌اند.
طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر، ۱۵ مرد به اتهام ادعایی مشارکت در سه مورد خشونت سیاسی و دو زن و ۳۲ مرد دیگر در پرونده‌های جنایی اعدام شدند.
این سازمان در ادامه ضمن توصیف محاکمه در دادگاه‌های مصر به محاکمه «ظالمانه»، از مقامات مصر خواست که اجرای مجازات‌های اعدام را متوقف کند.
در همین حال، «جو استورک» معاون دیده بان حقوق بشر در خاورمیانه و شمال آفریقا در این باره گفت: اعدام دسته جمعی ده‌ها نفر در مصر طی چند روز اقدامی بسیار زشت است.

مفتی دمشق در یک انفجار ترور شد
خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که مفتی دمشق و ریف آن بر اثر انفجار یک بمب در منطقه قدسیا در ریف دمشق ترور شد.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کرد که شیخ محمد عدنان افیونی، مفتی دمشق و ریف آن بر اثر جراحت‌ هایش به دلیل انفجار یک بمب در منطقه قدسیا در ریف دمشق جان خود را از دست داد.
شیخ محمد عدنان افیونی که متولد سال ۱۹۵۴ بود، سمت مفتی دمشق را در سال ۲۰۱۳ عهده‌دار شد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.