روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
داروهایی که مشمول ارز نیمایی نمی شود :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194554
1399/08/04

داروهایی که مشمول ارز نیمایی نمی شود

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ مشکلات بیماران تالاسمی یکی دو تا نیست. هزینه های جانبی میلیونی یک طرف، تهیه داروها در مقاطعی که کمیاب می شود هم طرف دیگر. تغییر تصمیمات درباره بودجه هایی که به آنها برای تامین دارو تعلق می گیرد هم از جمله مسائلی است که چند سالی یکبار همه فکر وذکرشان را به خود مشغول می کند. کمتر از سه سال است که خیال بیماران تالاسمی که بر اساس تاییدیه پزشک از داروی خارجی استفاده می کنند در زمینه پوشش بیمه ای دو قلم خارجی راحت شده وطبق پیگیری ها، حالا دیگربیمه 2 میلیون و700 هزار تومان از این میزان را پرداخت می کند. اما حالا مشکل جدیدی برای این اقلام دارویی خارجی بیماران تالاسمی به وجود آمده که نگرانی های بیماران درگیر را به همراه داشته است. مدیرعامل انجمن تالاسمی فارس در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: متاسفانه برخی مسوولان وقتی تصمیمی می گیرند نمی دانند آن تصمیم ممکن است چه اندازه بر سلامت روانی بیمار تاثیر منفی بگذارد. مصطفی احمدی افزود: تعدادی از بیماران تالاسمی استان از شنیدن این خبر که اعلام کرده اند ارز نیمایی به داروهای دسفرال وجید نیو که آهن زدایی می کند، دیگر تعلق نمی گیرد نگران شده اند.وی عنوان کرد: پیش از این تصمیم، تهیه داروی جید نیو برای یکماه و 100 آمپول دسفرال برای یکماه هر کدام 3 میلیون تومان می شد، که 2میلیون و700 هزار تومان را بیمه تقبل می نمود وماهانه 300 هزار تومان را بیمار پرداخت می کرد و حتی این میزان هم به بیمارو خانواده اش فشار می آورد.
احمدی گفت: با وجود اینکه چند سال پیش بارها وبارها رفتیم وآمدیم که بیمه این میزان را برای داروی خارجی بیماران تالاسمی کشور و از جمله استان متقبل شد، الان وزارتخانه دستور داده ارز نیمایی برای این دو داروی خارجی قطع شود واین بسیار ناراحت کننده است.
وی افزود: اگر این مسئله حل نشود وعدم تعلق ارز نیمایی به داروی های یادشده اتفاق بیفتد، قیمت داروها با دلار فعلی برای هر بیمار در هر ماه 30 میلیون می شود و بیمه همان سهم قبلی را می پردازد و27 میلیون از جیب بیمار می رود که بیماری در استان توان پرداخت این میزان را ندارد.
مدیر انجمن تالاسمی فارس گفت: داروهای ایرانی جوابگوی برخی بیماران تالاسمی استان نیست و برخی با تایید دکتر داروی خارجی مصرف می کنند. یک دو سالی بود که بیماران با خیال راحت از این داروها استفاده می کردند اما حالا بازهم فشار روانی این موضوع نگران شان کرده است وخواستار بازنگری هستیم.
احمدی خطاب به مسئولان کشوری عنوان کرد: مشکلات بیماران تالاسمی به اندازه کافی زیاد است، با تغییر تصمیمات آنها را چند برابر نکنید. همین حالا داروی جید نو قطع شده و در بازار نیست، چرا که خرید بدون ارز نیمایی وآزاد برای شرکت های وارد کننده هم به صرفه نیست. وی گفت: به خاطر مصوبه یادشده داروی بیماران تالاسمی را شرکت مربوطه به کشور واز جمله استان وارد نکرده اند، چرا که شرکت های مربوطه می‌دانند با قیمت ارز آزاد کسی این داروها را نمی خرد. وی گفت: از سوی انجمن تالاسمی فارس نامه ای به وزیر بهداشت مبنی بر اینکه « اگر ارز نیمایی دو داروی یادشده قطع شود کسی نمی تواند با ارز آزاد تهیه کند وجان بیماران تالاسمی به خطر می افتد» نوشته شده و این بیماران در فارس خواستار رسیدگی به قضیه از سوی وزارت بهداشت، پیش از اینکه دیر گردد شدند. احمدی عنوان کرد: داروهای یادشده برای بیماران تالاسمی حیاتی است واگر استفاده نکنند آهن در قلب و کبد رسوب می‌کند وحتی ممکن است باعث مرگ شود. وی گفت: اگرامکان مصرف این داروها برای بیمار وجود نداشته باشد هزینه وزارت بهداشت هم بطور غیر مستقیم به دلیل عوارض در پیش رو، بالاتر می رود. هزینه ناراحتی های قلبی ومشکلات کبدی بیماران تالاسمی روی دست سیستم سلامت می ماند .
مدیر عامل انجمن تالاسمی استان افزود: در فارس2 هزار بیمارتالاسمی هستند که حداقل هزارنفر از آنها با تایید پزشک از این داروهای خارجی استفاده می کنند. وی گفت: بطور کلی ماهانه یک ونیم، تا دو میلیون تومان بابت داور وهزینه های جانبی از جیب هر بیمار تالاسمی در استان می رود. اگر مشکل یادشده حل نشود هزینه ها سر به فلک می کشد که با توجه به مسائل شغلی برای آنها این پرداخت ها امکان پذیر نخواهد بود.
احمدی افزود: در این شرایط سخت اقتصادی با توجه به وضعیت نامطلوب شغلی بیماران تالاسمی فارس انتظارمان حمایت وتوجه بیشتر است نه اینکه هر چند سال یکبار مشکلی به افراد تالاسمی اضافه شود. در این باره از دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم خواستار پیگیری قضیه هستیم تا این فشار روانی از روی افراد تالاسمی برداشته شود. معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: این تصمیم از سوی مقامات کشوری گرفته شده وما هم خواهان بازنگری هستیم. دکتر محمدرضا حیدری افزود: ما هم مساله را پیگیری می کنیم و در خواست بیماران تالاسمی را به وزارتخانه انتقال می دهیم.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.