روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
حرف و حدیث بر سریک پیغام و پسغام :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 196872
1399/09/01

حرف و حدیث بر سریک پیغام و پسغام

معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس با اشاره به تمایل دولت کنونی آمریکا به مذاکره با ایران، مدعی تبادل پیام میان تهران و واشنگتن از طریق برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شد. در حالی‌ که محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان اخیرا در گفت‌ و گویی اعلام کرد: «ما مخالف مذاکره نبودیم، مخالف مذاکره هم نیستیم، مذاکره هم در چارچوب ۱+۵ امکان ‌پذیر است، اما ورود آمریکا به این چارچوب نیازمند این است که خودش را با مقررات تطبیق دهد. ما هم نمی ‌گوییم که خود را با مقررات تطبیق نمی ‌دهیم.
اگر آمریکا خود را با مقررات تطبیق دهد، ما نیز خودمان را با مقررات تطبیق می ‌دهیم و این موضوعی است که صریحاً اعلام شده است».«الشرق الاوسط» به نقل از «تیموتی لیندرکینگ» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس مدعی شد که دولت کنونی آمریکا تمایل واقعی به مذاکره مستقیم با ایران داشت اما تهران این مسئله را نپذیرفت و به رفتارهای خود ادامه داد.وی مدعی شد: پیام‌ هایی میان ایران و آمریکا به واسطه برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) رد و بدل شد.این مسئول آمریکایی بدون اشاره به زمان تبادل پیام ها و بدون نام بردن از واسطه ها گفت: امیدواریم که واشنگتن و تهران بر خلاف تماس های غیر مستقیمی که در راستای تبادل زندانیان و دیگر امور از طریق واسطه ها داشتند، به مذاکره مستقیم برسند.
وی بار دیگر بر تمایل دولت ترامپ به مذاکره با ایران تاکید کرد و گفت: این ایران است که تمایل به گفت و گو ندارد و امیدوارم بر اساس شروط و قوانینی که در مورد آن ها توافق نظر داریم به گفت ‌و گو برسیم.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا نیز در گفت و گویی در پاسخ به این سئوال که آیا ترامپ اقدام نظامی علیه ایران اتخاذ می کند؟ گفت: نه فکر نمی کنم. این یکی از همان روش های معمول غیر معقول، گمراه کننده و متناقض و عجیبی است که طبق آن تصمیم گیری می کند.
بولتون ادامه داد: به ذهنش خطور می کند و فکر می کند که خوب می شود اگر چنین کاری را انجام دهد سپس درباره اش صحبت می کند و بعد از آن منصرف می شود و توجه اش به چیزی دیگر جلب می شود. فکر نمی کنم که اصلاً احتمال چنین چیزی وجود داشته باشد.
بولتون سپس گفت که از نظر او ترامپ ظرف مدت سی روز آینده به ملاقات با مقامات ایران و مذاکره برای بازگشت به توافق هسته ای فکر می کند. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه خبر تماس عراقچی با تیم بایدن را ساختگی خواند.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خبر روزنامه «نیویورک تایمز» درباره تماس سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تیم جو بایدن را ساختگی خواند و گفت: خبرسازی ‌های زرد شیوه مرسوم برخی رسانه ‌ها به ویژه در این روز‌ها شده است.سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت و گو با خبرگزاری صداوسیما عنوان کرد: این خبر مربوط به اول هفته و کاملا ساختگی است.وی با تاکید بر این که این دست رسانه‌ ها از این پس از این گونه اخبار هر روز بیشتر خواهند ساخت، اظهار داشت: در نیویورک همان روز توسط دفتر نمایندگی جواب داده شده که هیچ تماسی مستقیم یا غیر مستقیم نبوده است.سخنگوی وزارت خارجه همچنین تصریح کرد: خبرسازی‌ های زرد شیوه مرسوم رسانه هاست به ویژه در روز‌هایی که دستشان خالی و تقاضا بالاست.روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از منابعی دیپلماتیک مدعی شد که سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران پس از انتخابات آمریکا تلاش کرده از طریق واسطه‌هایی این پیام را به
جو بایدن رئیس جمهور منتخب (به گفته رسانه‌ های آمریکایی) منتقل کند که آمریکا قبل از شروع هرگونه مذاکره باید بدون پیش شرط به برجام بازگردد.نیویورک تایمز به نقل از همین منابع نوشته، ایران مایل به توقف موقت غنی سازی اورانیوم یا کاهش سطح ذخایر اورانیوم خود نیست. این دیپلمات ها می ‌گویند ایران زمانی به تعهدات کامل خود بازخواهد گشت که آمریکا به تعهدات خود بازگردد.با این وجود، این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش داده است که تیم جو بایدن هیچ پیامی از طرف ایرانی دریافت نکرده است و گفته‌ اند که رسیدگی به این مسئله (برجام) فقط بعد از مراسم تحلیف بایدن انجام خواهد شد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.