روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
رازهای ترور کندی پس از 57سال! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197308
1399/09/05

رازهای ترور کندی پس از 57سال!

دولت آمریکا که از دیگر کشورها به خاطر نداشتن آزادی اطلاعات ایراد می‌گیرد، ۵۷ سال بعد از ترور جان اف کندی هنوز هم جزئیات زیادی درباره این حادثه را از مردم دنیا مخفی نگاه داشته است. «جان اف کندی» سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در 22 نوامبر 1963 به ضرب گلوله به قتل رسید و در آن زمان اعلام شد قاتل او فردی به ‌نام «لی هاروی اسوالد» بوده است. نخستین روایت‌های قتل کندی بر این قرار گرفت که اسوالد در این ترور از کسی دستور نگرفته و بدون انگیزه‌های سیاسی ــ حزبی مبادرت به این کار کرده است. اسوالد خود این اتهامات را انکار می‌کرد و تحقیقات پلیس هم در این باره راه به جایی نبرد. لذا نخستین رازی که پس از ترور کندی شکل گرفت این بود که چگونه یک فرد معمولی بدون وابستگی به نهاد یا حزب خاصی توانسته از لایه‌های امنیتی سیا، اف‌بی‌آی و گارد ریاست‌جمهوری عبور کرده و به راحتی رئیس‌جمهور آمریکا را ترور کند.لی هاروی اوسوالد دو روز پس از ترور کندی در حالی که دستگیر شده و در حلقه محافظتی ماموران پلیس ‌بود، در برابر دیدگان حاضرین و میلیون‌ها بیننده تلویزیون به دست یک یهودی به نام «جک روبی» با شلیک گلوله کشته شد. دومین راز بزرگی که در اذهان عمومی آمریکا و جهان شکل گرفت و همچنان نیز مطرح است اینکه چگونه یک فرد معمولی توانسته از حلقه های پلیس و دستگاه های امنیتی عبور کرده و اوسوالد را به قتل برساند؟پس از انتخاب لیندون جانسون به جانشینی جان اف. کندی، وی کمیته‌ای را به‌سرپرستی «ارل وارن» رئیس دیوان عالی آمریکا برای تحقیق در مورد ترور کندی تشکیل داد. این کمیته که به «کمیسیون وارن» معروف شد در سال 1964 گزارشی در حدود 900 صفحه به رئیس جمهور لیندون جانسون ارائه داد که به‌عنوان روایت رسمی ترور کندی چند روز بعد منتشر شد. در این گزارش این‌گونه اعلام شد که لی هاروی اسوالد بدون هیچ‌گونه طرح و برنامه و هدف خاصی و به‌تنهایی اقدام به ترور رئیس جمهور کرده است و هیچ توطئه‌ای در کار نبوده است. اعلام نتایج این گزارش جنجال‌های بسیاری را برانگیخت و بسیاری صحت آن را زیر سوال بردند؛ بویژه آنکه از بین 22تن از وکلای حاضر در کمیسیون وارن، 9 نفر آن‌ها یهودی بوده و یکی دیگر از آن‌ها همسری یهودی داشت.
آیا واقعاً کندی را اسوالد به قتل رساند؟
اسوالد تا لحظه آخر اتهام ترور کندی را نپذیرفت و ادعا داشت که او به کسی تیراندازی نکرده و از او به‌عنوان طعمه استفاده شده است. اسوالد همچنین مدعی بود که عکسی که از او با سلاح قتاله منتشر شده جعلی است و صورت او را به بدن فرد دیگری چسبانده‌اند. تحقیقات انجام‌گرفته نیز تا به امروز قطعیت ترور به‌دست اسوالد را تأیید نکرده است، ضمن آنکه شبهات فراوانی در این پرونده مطرح است که تا به امروز بی‌پاسخ مانده است، به‌عنوان مثال «پل مندل» در مقاله‌ای که در سال 1963 در مجله لایف به چاپ رساند، نوشت: «کندی با سه تیر کشته شد. دو گلوله از لوله تفنگ اسوالد شلیک شد، سومی که کاری شد، از لوله تفنگ چه‌کسی شلیک شد؟ سه تیر در یک محدوده زمانی بسیار کم شلیک شد و غیرممکن بود که کمتر از 6 ثانیه بین تیر اول و سوم فاصله باشد. گلوله هر سه تیر، یکی بود؛ ولی از یک تفنگ شلیک نشده بود. به‌راستی آن را چه‌کسی شلیک کرد؟ بدیهی است که اسوالد اگر هم مقصر بود، گناهکار واقعی نبود. کنث ران، مقاله‌نویس و محقق آمریکایی که تلاش دارد با انتشار مدارک مستند درباره ترور جان اف. کندی، به کشف حقیقت و تمایز آن از نظریه‌های توطئه کمک کند، قاطعانه می‌گوید: «همه این قصه‌ها درباره نقش مافیا، نقشه سیا، فیدل کاسترو و جاسوسان کوبایی و غیره را فراموش کنید. جان اف. کندی را لی هاروی اسوالد به‌تنهایی کشت، ختم کلام». «ما آمریکایی‌ها علاقه وافری به سرگرم کردن خودمان با قصه‌ها و فرضیه‌های توطئه پیرامون ترور کندی داریم. اما مدارک و مستندات نشان می‌دهد که اسوالد، به‌تنهایی ترور کندی را ترتیب داد و دو روز بعد هم جک روبی، به‌تنهایی تصمیم گرفت که اسوالد را بکشد، همین». این دقیقاً همان نتیجه‌ای است که در ابتدای گزارش کمیته وارن آمده است.
اما در سوی دیگر این داستان، بسیاری از کارشنان و منتقدان بر این باورند که ترور کندی یک اقدام جمعی و سازمان یافته بوده است. مثلا در سندی که چندی پیش منتشر شد و مربوط به مکاتبات مقام‌های شوروی سابق در میان اسناد ترور جان اف. کندی است، کرملین از این فرضیه حمایت نموده که ترور کندی کار یک نفر نبوده است. در این سند کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی آن زمان نتیجه گرفته‌اند که این ترور به دقت برنامه‌ریزی شده بوده و چندین نفر در اجرای آن نقش داشته‌اند.
/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.