روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
چالش فائزه و ترامپ و کنیزکان داعش :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201860
1399/10/23

چالش فائزه و ترامپ و کنیزکان داعش

دو روز پیش بود که فائزه هاشمی در مصاحبه ای گفت: برای ایران دوست داشتم ترامپ انتخاب شود ولی اگر یک آمریکایی بودم به ترامپ رای نمی ‌دادم. به خاطر همین فشارهایی که می‌ آورد، بالاخره شاید یک تغییر سیاستی اتفاق بیفتد.
این اظهارات زودتر از همه با واکنش های محسن هاشمی مطرح شد که طی نامه ای خطاب به او نوشت: «می دانم که در سال های اخیر برخوردهای نادرستی با تو، خانواده و فرزندت شده است که شاید باعث کشاندن تو به تندروی و خارج شدن از مشی میانه روی پدر گردیده، ولی این دلیل نمی شود که به رئیس جمهور کشور بیگانه امید ببندی و دم از استقلال بزنی! لذا از تو صمیمانه تقاضا دارم صحبت های خود را اصلاح و از این موضع عذرخواهی کنی و مانع تخریب پدر از طرف تجدید نظرطلبان خارجی وافراطیون داخلی شوی».
این اظهارات رئیس شورای شهرتهران البته از جانب خواهرش بی پاسخ نماند و فائزه هاشمی پاسخ او را چنین داد: «محسن در بین ما از همه محافظه کارتر است یا به قول خودش عاقل تر است. خیلی دلش می خواهد ما را کنترل کند». این جمله ‌ای است که فائزه هاشمی رفسنجانی درباره اختلاف نظر فرزندان هاشمی رفسنجانی می ‌گوید. او در پاسخ به این سئوال که یک بار به شوخی یا جدی گفتید ما خواهر و برادرها با هم یک جا باشیم دعوایمان می‌ شود چقدر اختلاف نظر بین شما وجود دارد؟ گفت: «این شوخی بود، و باز به شوخی «دو پادشاه در یک اقلیم نمی‌ گنجد»، لذا نیاز نیست اختلاف نظر داشته باشیم. با صحبت‌ هایی که هر کدام در رسانه ها داریم می ‌شود تفاوت دیدگاه‌ ها را دریابید، مثلاً محسن در بین ما از همه محافظه کارتر است یا به قول خودش عاقل تر است. خیلی دلش می خواهد ما را کنترل کند. مامان برایش هنوز عجیب است مثلاً می گوید مگر تو چکاره ای که این حرف ها را می زنی؟ یا مثلاً مگر سرت می شود که تو را دعوت کنند؟ به شوخی جواب می ‌دهم مگر نمی ‌دانید که من یک شخصیت بین‌ المللی هستم شما ما را تحویل نمی ‌گیرید. به هر حال روابط خانوادگی خیلی تفاوت دارد».
در این میان آن چه بیش از هر واکنش دیگری بحث برانگیز شد اظهارات حجت الاسلام حسن شجاعی نماینده مجلس بود که در توئیتی نوشت: «اگر حاج قاسم نبود، فائزه، کنیز داعش بود شاید». او البته زمانی که با واکنش منتقدین نسبت به اظهارات خود مواجه شد، در توضیحات دیگری گفت: «در این رابطه باید نکاتی را عرض کنم. اول این که، این خانم راه حاج قاسم سلیمانی و امثال حاج قاسم که راه مقاومت در برابر استکبار و تحجر دینی بوده را تقبیح کردند. از طرف دیگر ایشان در واقع قاتل حاج قاسم سلیمانی را تحسین کرده ‌اند».
وی ادامه داد: «در سراسر جهان در رابطه با این که دوره ریاست جمهوری ترامپ مایه‌ خسارت آمریکا و جهان بود، اجماع وجود دارد اما ایشان در مقابل این اجماع که از طیف‌های مختلف سیاسی و اجتماعی هم شکل گرفته است، اقدامات ترامپ علیه ایران را تحسین می کند. همه می دانند که ترامپ چه مشکلاتی برای مردم به وجود آورد. مردم در مضیقه قرار گرفتند و بیماران تحت تاثیر تحریم ‌های ترامپ به سختی افتادند. این که راه ترامپ تحسین شود و انتخاب مجدد او به عنوان رئیس جمهور آمریکا، آرزو شود، این موضوع در واقع تقویت خسارت و ضربه به ملت ایران است».
نماینده مجلس یازدهم گفت: «از طرفی زیر سئوال رفتنِ راه شهید سلیمانی به این معنا است که اگر داعش می‌ ماند، خوب بود. همه می دانند که یکی از اهداف داعش ملت و کشور ایران بود و اگر دست داعش به ایران می رسید همان اقداماتی که در سوریه و عراق انجام داد در ایران هم انجام می داد. داعش هر دو کشور را به ویرانه تبدیل کرد کشتار وسیعی راه انداخت و به نوامیس هر دو کشور تعرض کرد».
وی ادامه داد: «هر کسی از نظر داعش کافر به حساب می‌ آمد و به کنیزی گرفته می ‌شد. داعش با زنان ادیان مختلف، تشیع و تسنن و ادیان دیگر، بازار کنیز فروشی راه می انداخت. صحبت من این است که اگر امثال حاج قاسم نبودند، به احتمال زیاد همین بازار در ایران به راه می افتاد و به بهانه این که ملت ایران شیعه هستند به نوامیس ما تعرض می کردند. لذا کسی که این را زیر سئوال می برد و می گوید حاج قاسم و جهاد او فایده ‌ای نداشت، حواسش نیست که اگر حاج قاسم ها نبودند امثال این خانم می توانستند در بازار برده فروشی به فروش برسند».
شجاعی اظهار داشت: «ما نسبت به ناموس ایرانی غیرت داریم و جان خود را فدای ناموس ایرانی می‌ کنیم. در این رابطه اختلافات سیاسی و فرهنگی هم تأثیری ندارد. همه زنان ایرانی ناموس ما هستند. اما باید متوجه باشیم که چه حرفی می زنیم و این حرف ‌ها چه خسارتی را متوجه کشور و ملت می‌ کند. در یک کلام صحبت های ایشان مسیر تجاوز دشمن را هموار می کند. اگر در مقابل چنین سخنانی نایستیم، ملت آسیب می بینند و ما در دفاع از ملت با کسی تعارف نداریم».
وی در خصوص این که آیا چنین واکنش‌هایی به سخنان فائزه هاشمی مخالفت با آزادی بیان نیست؟ گفت: «در رابطه با این که آزادی بیان وجود دارد، حرفی نیست اما هر کسی باید مسئولیت صحبت های خود را برعهده بگیرد. ایشان صحبت هایی کرده ‌اند و باید مسئولیت آن را برعهده بگیرند. اگر بعد قضائی دارد قوه قضائیه رسیدگی می کند اما در رابطه با ما هم آزادی بیان وجود دارد و من هم نظر خود را گفتم. حرف من این بود که اگر شما درست می گویید، پس راه امثال حاج قاسم درست نبوده است و اگر امثال حاج قاسم نبودند ما باید منتظر راه اندازی بازارهای برده فروشی در ایران توسط داعش بودیم. لذا ما به کسی توهین نکردیم. گفتیم اگر حاج قاسم ها نبودند زنان و دختران این سرزمین امنیت نداشتند».

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.