روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
2/9میلیارد دلارمان زنده می شود؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201863
1399/10/23

2/9میلیارد دلارمان زنده می شود؟

«چوى جونگ کن» قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی که در رأس هیأتى به منظور بررسى حل مشکلات روابط دو کشور و به ویژه موضوع منابع مالى ایران در این کشور به تهران سفر کرده است با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرد.در این دیدار ظریف بزرگ ترین مانع توسعه روابط دو کشور در شرایط فعلى را محدودیت ایجاد شده براى منابع ارزى ایران نزد بانک هاى کره اى ذکر کرد و از دولت کره خواست که هر چه سریع تر در جهت رفع این موانع اقدامات لازم را انجام دهند.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که با توجه به پیامدهای بهداشتی و اقتصادی کرونا، در حال حاضر اولویت اصلی مناسبات دو کشور فراهم شدن دسترسى به این منابع است.ظریف در ادامه اظهار داشت: اقدام غیر قانونی بانک هاى کره، جو عمومى و دیدگاه مردم ایران نسبت به کره را به شدت منفى کرده و به وجهه این کشور آسیب جدى وارد کرده است لذا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حق قانونی خود برای ورود به موضوع، تاکید دارند که این مشکل باید هرچه زودتر حل شود.مقام کره ای نیز در این دیدار با تاکید بر اراده کشورش برای حل مشکل خاطرنشان کرد: سئول از همه توان خود براى فراهم آوردن شرایط دسترسى به این منابع استفاده خواهد کرد.
قائم مقام وزیر امور خارجه کره با اشاره به توقیف کشتی متعلق به این کشور، خواستار تسریع در حل این موضوع شد.
ظریف در این خصوص تاکید کرد کشتى کره ای به دلیل آلوده سازى آب هاى خلیج فارس توقیف شده، لذا صرفاً موضوعی فنى است که رسیدگى به آن در چارچوب مقررات حقوقی و قضائی در حال پیگیری است و طبعاً دولت امکان دخالت در این فرآیند قضائی را ندارد.در جریان همین دیدارها بود که بانک مرکزی اعلام کرد: کره جنوبی متعهد به رفع سریع مشکل مسدود سازی ذخایر ارزی ایران شده است. روابط عمومی بانک مرکزی با انتشار پستی در فضای مجازی نوشت: «دکتر همتی در جلسه مشترک با هیأت کره‌ ای بر این امر تاکید کرد که هیچ بهانه ‌ای برای تداوم مسدود سازی ذخایر ارزی بانک مرکزی که متعلق به ملت ایران است وجود ندارد. طرف مقابل به پیگیری برای رفع سریع مشکل متعهد شد».
در همین رابطه رئیس کل بانک مرکزی هم نوشت: «هیچ بهانه ‌ای برای تداوم مسدود سازی ذخایر ارزی بانک مرکزی که متعلق به ملت ایران است وجود ندارد».عبدالناصر همتی، گفت: «به هیأت مذاکره‌ کننده کره جنوبی تاکید شده است که برای منابع متوقف شده ما در کره جنوبی باید سود در نظر گرفته شود. کره ‌ای‌ ها پیش از این می ‌خواستند تعدادی آمبولانس و دستگاه‌های تست کرونا به ما تحویل بدهند، که این یک مسئله فرعی است». به گفته رئیس کل بانک مرکزی قضیه منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی با ۲۰ یا ۵۰ میلیون دلار حل نمی ‌شود.
لازم به یادآوری است که براساس اعلام بانک های کره جنوبی، حدود ۱۰ تریلیون وون (۹.۲ میلیارد دلار) وجوه ایرانی در بانک های کره جنوبی تحت تحریم های ایالات متحده بر سر برنامه هسته ای تهران، مسدود شده است.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه گزارش داد که از شهریور سال ۱۳۹۸، حدود ۳ تریلیون وون، پول ایران در یک بانک کره جنوبی مسدود شده است. این پول توسط شعبه بانک ملت ایران در سئول واریز شده است.
گزارش می افزاید: علاوه بر این ۳ تریلیون وون، حدود ۷ میلیارد دلار پول نفت ایران در دو بانک کره جنوبی به نام های بانک صنعتی کره و ووری بانک مسدود شده است.
آن گونه که کره ای ها مطرح می کنند توقیف یک نفتکش آن ها در آب های تنگه هرمز بار دیگر موضوع دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی را مطرح کرده است.
روزانه حدود ۶ کشتی کره جنوبی از تنگه هرمز که ۷۰ درصد واردات نفت کره جنوبی از آنجا تامین می شود عبور می کنند.هفته گذشته نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌ های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد.سپاه در ادامه بیانیه خود با بیان این که خدمه‌ این شناور نفتی از ملیت ‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند، خاطرنشان کرد: این نفتکش پس از توقیف در لنگرگاه بندرعباس پهلو گرفت و پرونده آن برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی کشور شد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.