روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پول‌هایمان در جیب همسایه بغلی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201876
1399/10/23

پول‌هایمان در جیب همسایه بغلی

زینب دانشور/ چنان اغواگرانه به تصویر کشیده شده که برای خریدنش جای شک نمی ماند. آپارتمان هایی شیک و نوساز با تجهیزات مدرن و منظره زیبا که نوید یک زندگی آرام و بی دغدغه و رفاه کامل را می دهد. تبلیغاتی که شبکه های ماهواره ای از خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه به خورد ایرانیان می دهند چنان وسوسه کننده است که توانسته ایرانیان را به عنوان رتبه اول خریداران ملک در این کشور معرفی کند در حالی که اخیرا خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی با کاهش 9 درصدی مواجه شده است.
در دو سال اخیر و همزمان با شوک‌ های پی در پی نرخ ارز و افزایش قیمت مسکن در ایران و همچنین سهولت قوانین ترکیه برای کسب شهروندی اتباع خارجی، بر تعداد آگهی‌های خرید ملک در ترکیه افزوده شده و شهرهای آنکارا، آنتالیا، بورسا، مرسین، قونیه و غازیان‌ تپه بالاترین تعداد خریداران را به خود اختصاص داده‌ اند.
دولت ترکیه با هدف جذب سرمایه‌ های خارجی و ورود ارز به کشور در چندساله اخیر به‌خصوص پس از کاهش ارزش لیر در برابر دلار آمریکا اقدام به تصویب و اجرای قوانین سهل‌گیرانه جهت دادن اقامت به اتباع خارجی کرده است، در گذشته جهت اخذ اقامت اتباع خارجی در ترکیه باید یکی از شروط داشتن 3 میلیون دلار سپرده بانکی یا داشتن 2 میلیون دلار سرمایه ثابت؛ خریداری ملکی به ارزش حداقل یک میلیون دلار و ایجاد اشتغال برای حداقل ۱۰۰ شهروند ترک محقق می گردید؛ اما دولت ترکیه با کاهش قابل توجه شرایط اقامت، جذابیت بسیار بیشتری برای سرمایه‌گذاری اتباع سایر کشورها فراهم کرد.
در حال حاضر امکان اخذ اقامت ترکیه با یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری مستقیم با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار؛ خرید ملک با حداقل ارزش ۲۵۰ هزار دلار یا ایجاد اشتغال برای ۵۰ شهروند ترک امکان پذیر است. از سوی دیگر اخذ اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه چندان زمان‌بر نیست. هرچند که اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه واجد شرایط زمانی بلندمدت‌تری نسبت به شرایط اقامت است که در تبلیغات رسانه‌ای کمتر بدان پرداخته می‌شود. شرایط خاص اقتصادی- اجتماعی ایران نیز مزید بر علت شده است تا خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان جذابیت بیشتری پیدا کند. تحریم‌های شدید اقتصادی ایران و محدودیت مراودات مالی بین اقتصاد ایران و سایر کشورها؛ رشد اقتصادی نزدیک به صفر یا منفی ایران؛ تورم بالا؛ نوسان زیاد در پارامترهای تاثیرگذار بر اقتصاد ایران؛ افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در ایران؛ کاهش اعتبار و جایگاه پاسپورت ایرانی و تمایل سنتی ایرانیان به سرمایه‌گذاری در ملک نسبت به سایر بازارها از جمله عوامل موثر هستند اما از این مولفه مهم وضعیت اخیر بازار مسکن در ایران هم نباید چشم پوشید که نداشتن چشم‌انداز جهش قیمتی در بازار مسکن در آینده نزدیک نیز باعث خروج بخش گسترده‌ سرمایه‌ها از بازار مسکن ایران به بازار مسکن در ترکیه شده است.شاید وقتی افزایش شدید میل ایرانیان به خرید ملک در ترکیه مورد یک واکاوی ساده قرار گیرد، این عوامل با توجه به رنگ باختن برخی ویژگی‌های ملی‌گرایی در ایران و نگرانی‌های شکل گرفته متاثر از برخی تصمیمات غیرکارشناسی در داخل در کنار موج تبلیغات و جذابیت های به نمایش گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت و توصیف هیجانات این تجربیات از سوی گردشگران و مسافران به این کشور در اتخاذ چنین تصمیمی و رسیدن ایرانیان به رتبه نخست خریداران ملک در این کشور موثر بوده است.
آسیب‌های ناشی از کوچ سرمایه‌ها به کشورهای خارجی و خطراتی که برای سرمایه گذاران ممکن است پیش آید باید توسط تحلیلگران گوشزد شود. جدای از مساله امنیت سرمایه عوامل اجتماعی، سیاسی و امنیتی منطقه نیز به شدت در متزلزل کردن جایگاه ترکیه به عنوان مقصد سرمایه گذاری موثر است.
عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شيراز در گفت و گو با خبرنگار «خبر جنوب» با بیان این که بیرون بردن پول از کشور برای مسائلی که منفعتی برای کشور ندارد زندگی خود مردم را سخت می کند گفت: آن ها که کالاهای بی فایده مصرفی و لوکس، ماشین های گران قیمت، غذاهای سگ و گربه و ... را به کشور وارد می کنند ضربه بزرگی به اقتصاد می زنند.دکتر سید محمدهاشم پوریزدان پرست افزود: حتی شاهد واردات آب از کوه های آلپ فرانسه با قیمت های گزاف بودیم همچنین مسافرت به کشورهای دیگر که با ارقام سرسام آوری از خروج ارز همراه بود. وی ادامه داد: خرید ملک در ترکیه، امارات و ... یکی دیگر از راه های خروج ارز است که این کشورها با سیاست تبلیغاتی خود اقدام به جذب این ارزها می کنند.
استاد اقتصاد دانشگاه شیراز با اشاره به این که با خروج ارز از کشور در واقع نفت، قالی، سنگ های قیمتی و ... از مملکت خارج
می شود تصریح کرد: تبعات این اتفاق برای اقتصاد کشور بسیار سنگین خواهد بود.
پوریزدان پرست گفت: هر کشوری از لحاظ حقوقی قوانین خاص خود را دارد که با دیگر کشورها متفاوت است بنابراین همه ما با قوانین مربوط به معاملات ملکی اعم از خرید و فروش و انواع کلاهبرداری‌ها و راهکارهای آن آشناییم اما این دلیلی بر علم به قوانین موجود در دیگر کشورها نیست.
وی با بیان این که مسائل حقوقی یک کشور بیگانه که با آن ناآشناییم
می تواند دردسرآفرین باشد افزود: حیله ها و کلاهبرداری ها در این معاملات و آینده ملک و هزار و یک موضوع مهم دیگر وجود دارد که ناآگاهی خریدار از آن ها می تواند او را با ضررهای مالی مواجه کند.
عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شيراز اظهار کرد: تحولات اقتصادی این گونه کشورها و تغییر قانون کافی است که خریدار از این اقدام پشیمان شود.پوریزدان پرست اضافه کرد: سرمایه گذاران زیادی بوده اند که با بها دادن به شایعات و تبلیغات سرمایه خود را از کشور خارج کرده و با خرید ملک در کشورهایی چون امارات و دوبی و مواجه شدن با حقایق پشیمان شده اند و ضررهای هنگفتی را متحمل شدند.
وی تبلیغات و شایعات مربوط به کسب سود در صورت خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشورها را ماموریت افرادی خواند که در این بین منفعتی می برند و بازاریابانی که به این طریق کسب درآمد
می کنند.استاد اقتصاد دانشگاه شیراز بیان کرد: موارد کلاهبرداری زیادی نیز در چنین معاملاتی دیده شده که افراد ناآگاه با اعتماد به فروشندگان و واریز مبلغ، نه تنها خانه ای تحویل نگرفتند بلکه به دلایلی چون ناآشنایی با زبان و قوانین کشور مربوطه نتوانستند حق و حقوق خود را پس بگیرند.پوریزدان پرست در پاسخ به این که اگر دولت تسهیلاتی برای خرید مسکن و تبلیغاتی در این خصوص انجام می داد شاهد چنین اتفاقی نبودیم گفت: دولت تلاش های زیادی در این خصوص انجام داده از ساخت مسکن مهر گرفته تا پرداخت وام های مسکن و ... اما در کل شرایط بغرنج حال حاضر دولت و اقتصاد در کنار تحریم ها و تورم و ... موجب شده تهیه مسکن به شکل معضل نمود یابد.وی نقش رسانه‌ها برای هشدار و آگاهی رسانی به مردم در خصوص خرید ملک در دیگر کشورها و تبعات ریز و درشت آن را پررنگ دانست و گفت: هرچند صدا و سیما بارها و بارها برنامه هایی تحت این عنوان ساخته و پخش کرده است اما جامعه مخاطب این برنامه ها افراد خاصی هستند که ممکن است موفق به دیدن این برنامه ها نشده باشند لذا لازم است چنین برنامه‌هایی مجددا ساخته و از طرق مختلف به سمع و نظر مردم برسد.عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شيراز ادامه داد: روزنامه ها، خبرگزاری ها و رسانه های این چنینی هرکس به هر زبانی موظفند با تشریح عواقب و تبعات چنین تصمیمی مردم را نسبت به خرید ملک و سرمایه گذاری به امید کسب سود آگاه کنند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.