روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دقیقا مشکل لاله چیست ؟‌ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201879
1399/10/23

دقیقا مشکل لاله چیست ؟‌

با اعلام نام فیلم های جدید اکران سینماها، نام فیلم سینمایی «لاله» ساخته اسد ا... نیک‌ نژاد در آن دیده نمی ‌شود.
باتوجه به بازگشایی سینماهای پایتخت از شنبه ۲۰ دی ‌ماه و همچنین باز بودن سینماها در اغلب استان های کشور، شورای صنفی نمایش نیز جلسات خود را از سر گرفت و انتظار می رفت برای رونق اکران از این هفته فیلمی که مردم را به سینما بیاورد اکران شود ولی تنها فیلم جدید روی پرده «دیدن این فیلم جرم است» می باشد که پیش از این در جشنواره ملی فیلم فجر دیده شده است.
در حالی که خبرهایی از اکران فیلم سینمایی «لاله» ساخته اسد ا... نیک‌نژاد به گوش می ‌رسید اما با اعلام فیلم ‌های در نوبت اکران این روزها توسط مرتضی شایسته سخنگوی شورای صنفی نمایش، نام این فیلم برای اکران حداقل در هفته های پیش رو دیده نشد. فیلم سینمایی «لاله» پس از چند سال توقیف، سال گذشته برای اولین نمایش خود در سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر آماده می ‌شد که به آن هم نرسید، سرانجام قرار بود در نوروز ۹۹ روی پرده نقره ‌ای اکران شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران از آن هم جا ماند. حال به نظر می‌ رسد حتی در این روزها هم با توجه به هدف رونق سینماها در ایران، خبری از اکران «لاله» نیست. فیلم سینمایی «لاله» ، درباره زندگی لاله صدیق قهرمان اتومبیلرانی ایران است و چالش‌ ها و مشکلاتی را که این راننده با آن ‌ها مواجه بوده به تصویر کشیده است.
فیلمنامه این فیلم اولین بار در سال ۹۱ بر اساس نوشته یک فیلمنامه ‌نویس آمریکایی نوشته شد که با مخالفت‌ های علی مطهری نماینده وقت تهران در مجلس شورای اسلامی رو به رو شد. همچنین بودجه ۲ و نیم میلیاردی‌ تومانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز که در آن زمان برای سرمایه‌ گذاری در این فیلم پیش ‌بینی شده بود، شکایت‌ این نماینده مجلس را برانگیخت و همچنین سوژه فیلم را غیر منطبق با جامعه ایران دانست. سرانجام کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در همان سال با ساخت فیلم سینمایی «لاله» به شرط در نظر گرفتن نکات مطرح شده درباره فیلمنامه موافقت کرد و تولید آن را مشروط بر ایجاد تغییرات دانست.
با انصراف گروه تولیدی اولیه و اسپانسرهای خارجی از ادامه ساخت این فیلم، حاشیه‌ ها دو چندان شد. در راستای این تغییرات، پروانه پرتو جایگزین علیرضا سبط‌ احمدی برای تهیه‌ کنندگی این فیلم شد. همچنین سال ها بعد و پس از توقف طولانی تولید این فیلم، برای فیلمبرداری ۴۰ درصد باقی‌ مانده، تورج منصوری جای پروانه پرتو را گرفت.
جالب است بدانید پیش ‌تولید فیلم سینمایی «لاله» چهار ماهه انجام شد اما هشت سال طول کشید که ساخت آن به اتمام برسد و دست تقدیر «لاله» را تا حالا با خود کشاند. در آن روزها تدوین فیلم توسط حسن ایوبی و با حضور کامل نیک‌ نژاد انجام می شد چراکه زبان فیلم انگلیسی است و لازم بود کارگردان اثر سر تدوین حضور مستمر داشته باشد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.