روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
کمبود واحدهای فرآوری دردی به جان تولید گیاهان دارویی در فارس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201953
1399/10/24

کمبود واحدهای فرآوری دردی به جان تولید گیاهان دارویی در فارس

غیاث ملک حسینی- خبرنگار«خبرجنوب»/ استان فارس یک ظرفیت بالقوه برای توسعه صادرات گیاهان دارویی به حساب می آید اما مانند بسیاری از محصولات تولیدی در این زمینه هم با معضل بزرگی به نام خام فروشی مواجه است، آن هم در شرایطی که فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز برای فرآوری، بسته بندی، بازاریابی و فروش گیاهان دارویی می تواند ارزش افزوده چند برابری را برای کشاورزان و صنعتگران استان در پی داشته باشد.
آمارهای اعلام شده طی سال گذشته حکایت از صادرات 13 میلیون دلاری گیاهان دارویی از استان فارس دارند و بالغ بر 40 شرکت در زمینه صادرات این محصولات فعالیت داشته اند. برخی آمارها هم حکایت از صادرات ۲۵ میلیون دلاری به کشور‌های حوزه خلیج فارس، انگلستان، آلمان، ژاپن، ترکیه، چین و فرانسه دارند. براساس اظهارات کارشناس و مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی فارس، مهم ترین چالش ها در زمینه تولید گیاهان دارویی به نبود صنایع فرآوری و بازاریابی مناسب محصولات مربوط می باشد.
حشمت ا... صادقی رفع این دو چالش را زمینه ساز برطرف شدن بخش قابل توجهی از مشکلات تولیدکنندگان گیاهان دارویی عنوان کرد و ادامه داد: وقتی کشاورزان بخش قابل توجهی از توان فیزیکی و سرمایه ای خود را برای تولید یک محصول صرف می کنند انتظار دارند آن محصول را به صورت تضمینی به فروش برسانند؛ براین اساس بازاریابی به عنوان یکی از حلقه های زنجیره ارزش باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد تا شاهد فروش محصول در بازارهای داخلی و خارجی باشیم.

روند رو به رشد تولید گیاهان دارویی در استان فارس
وی با اشاره به روند رو به رشد تولید گیاهان دارویی در استان فارس، ابرازداشت: این روند صعودی گواهی است برای اینکه در زمینه فرآوری محصولات برای اسانس گیری،تولید دارو، بسته بندی و... اقدامات چشمگیرتری را شاهد باشیم.
مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی فارس در ادامه سخنان خود با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر صادرات گیاهان دارویی، زعفران و گل محمدی خاطرنشان کرد: علی رغم این که نسبت به سال گذشته کاهش تولید نداشتیم، اما صادرات با کاهش مواجه شد و رشد لازم را به دست نیاورد.صادقی با تاکید بر این که در حوزه تولید گیاهان دارویی مشکل و چالش خاصی در فارس وجود ندارد، تصریح کرد: با این حال در زمینه های برندسازی، بازاریابی، احداث صنایع فرآوری باید برنامه های جدی تری داشته باشیم.

بیشترین تولیدات گیاهان دارویی در فارس
وی بیشترین تولیدات گیاهان دارویی در فارس را در زمینه زعفران، شیرین بیان، گل محمدی، خاک شیر، زیره سبز، به لیمو، اسطوخودوس، مریم گلی، بادرنجبویه، مرزنجوش،آویشن باغی، آنغوزه، مورد، اِستِویا، آلوئه ورا و ... عنوان کرد و افزود: اگر زرشک و زعفران را در نظر نگیریم استان فارس به لحاظ تولید و تنوع گیاهان دارویی رتبه اول کشور را در اختیار دارد اما با توجه به این که حجم قابل توجهی از محصول زرشک و زعفران کشور در استان های خراسان رضوی و جنوبی تولید می شود، آن ها رقبای جدی ما محسوب می شوند.
به گفته مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی فارس، بین 50 تا 60 گونه گیاه دارویی در این استان کشت می شود که با محاسبه گونه های خود روی طبیعت، تنوع محصول بیش از این تعداد خواهد بود.
صادقی با تاکید بر این که امکان توسعه کشت گیاهان دارویی در همه شهرستان‌های فارس وجود دارد، ابراز داشت: هر چند برای دستیابی به تولید اقتصادی باید به ظرفیت ها و قابلیت های هر منطقه توجه شود، اما در حال حاضر شهرستان‌های لار، لامرد، خنج، جهرم، ممسنی، رستم، مرودشت، بوانات، پاسارگاد و سپیدان بیشترین میزان تولید گیاهان دارویی را به نام خود ثبت کرده اند. وی سطح زیر کشت گل محمدی و سایر گیاهان دارویی در استان فارس را رقمی بالغ بر 18 هزار و 600 هکتار اعلام کرد و گفت: براساس آمار سال گذشته از این میزان سطح زیرکشت بیش از 20 هزار تن انواع گیاهان دارویی برداشت شده است.

حمایت ها در قالب صدور مجوز و پرداخت تسهیلات هستند
مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی فارس در پاسخ به این که در زمینه کشت گیاهان دارویی و فرآوری صنعتی چه حمایت هایی پیش بینی و اجرا می شود، گفت: حمایت از فعالیت های مرتبط با تولید گیاهان دارویی، راه اندازی واحدهای فرآوری و بسته بندی در دو حوزه صدور مجوز و پرداخت تسهیلات به علاقمندان انجام می شود.
صادقی همچنین با تاکید بر این که در صدور مجوزها حداکثر حمایت از متقاضیان انجام خواهد شد، ابرازداشت: بخشی از مجوزها در حیطه اختیارات سازمان جهاد کشاورزی، بخشی در حوزه سازمان صمت و بخشی نیز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است که تلاش می شود در سریع ترین زمان ممکن در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.