روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
علائمی که از تنبلی تخمدان در زنان خبر می دهند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201958
1399/10/24

علائمی که از تنبلی تخمدان در زنان خبر می دهند

تنبلی تخمدان از بیماری‌ های شایع در خانم‌ها است که بیشتر به دلیل ارثی بودن در خانواده و فامیل رخ می‌دهد. عمده ترین نشانه این بیماری، عادت ماهیانه دیر به دیر و بعضی وقت‌ها هر چند ماه یکبار است.سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی اختلال هورمونی است که در میان زنان در سن باروری شایع است. زنانی که تنبلی تخمدان دارند، بیش ‌از حد طبیعی هورمون‌های مردانه تولید می‌کنند. این نامتعادل‌بودن هورمون‌ها باعث می‌شود زنان عادت ماهیانه‌ی خود را نداشته باشند. این زنان سخت‌تر باردار می‌شوند. تنبلی تخمدان همچنین باعث رشد موهای زائد روی صورت و بدن و کمترشدن موهای سر می‌شود. علت دقیق تنبلی تخمدان مشخص نیست. تشخیص و درمان به موقع ممکن است خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را کاهش دهد. بسیاری از زنان و دختران متوجه نیستند که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند. اگر یک یا دو قاعدگی را پشت سر گذاشته اید
(و می دانید که باردار نیستید) و مانند نوجوانی دوباره قاعدگی تان نامنظم شده است، آسان است که همه چیز را به استرس ربط دهید ، اما ممکن است اتفاق جدی تری مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، مشکلات سلامتی پنهان ناشی از عدم تعادل هورمونی و بوجود آمدن یک سری کیست های کوچک در تخمدان در جریان باشد. پنج تا 10 درصد از زنان در سنین باروری تحت تأثیر این بیماری قرار دارند ، اما کمتر از نیمی از زنان تشخیص داده می شوند. این بدان معناست که میلیون ها زن مبتلا به تنبلی تخمدان هستند و حتی آن را نمی دانند. برای روشن کردن این بیماری خاموش ، در اینجا شایع ترین نشانه های اختلال هورمونی را برای شما قرار داده ایم. اگر هرکدام از این علائم را تجربه کردید، آنها را با متخصص زنان یا پزشک عمومی خود در میان بگذارید و ارزیابی کنید.
1-چرخه قاعدگی نامنظم
چرخه قاعدگی غیر قابل پیش بینی یا نبودن چندین دوره قاعدگی یکی از ویژگی‌های بارز تنبلی تخمدان است. چرخه قاعدگی ما مانند یک علامت حیاتی است. این به ما می گوید که آیا سوخت و ساز بدن ما در وضعیت خوبی قرار دارد ؛ اگر بیش از حد لاغر باشید ، اضافه وزن یا استرس دارید ، می تواند چرخه های شما را از بین ببرد. داشتن دوره‌های قاعدگی نامنظم یا زیاد، پرش از چند قاعدگی می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی مانند تنبلی تخمدان باشد. هنگام بی نظمی های قاعدگی مانند این موارد باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
2-رشد مو در مکان های غیر منتظره
در تنبلی تخمدان ، تخمدان ها مقادیر زیادی از نوع هورمون هایی به نام آندروژن تولید می کنند که رشد مو را تحریک می کنند. ما در مورد موهای سر شما صحبت نمی کنیم. موها در مکان های غیرمنتظره مانند در اطراف نوک پستان ، روی سینه ، قسمت داخلی ران و شکم (مکان هایی که زنان معمولاً رشد مو زیادی ندارند) رشد می کنند.
3-بروز جوش و آکنه
مقادیر بالای آندروژن نیز باعث ایجاد آکنه می شود. هورمون ها تولید سبوم را تقویت می کنند و ترکیب روغن اضافی و بافت پوست قدیمی منافذ پوست را می بندد. باکتری‌هایی که روی سبوم شکوفا می شوند، التهاب ایجاد می کنند.
4-یک حلقه تیره در اطراف گردن
ممکن است علت این کار را گردنبند ارزان قیمت بدانید که حلقه ای روی پوست شما باقی مانده است، اما تنبلی تخمدان باعث تیرگی سرسختانه پوست پشت گردن شما
می شود. این یک تغییر رنگ تیره است که از بین نمی رود. رنگدانه ها و تغییرات بافت پوست نیز می توانند در زیر بغل و اطراف ناحیه تناسلی ظاهر شوند.
5-بزرگ شدن بدون دلیل شکم
افزایش وزن غیر قابل توضیح و مداوم ، به ویژه در اطراف شکم ، نشانه ای از اختلال هورمونی است. اگرچه کاملاً مشخص نیست که چرا افزایش وزن یک علامت است ، اما به نظر می رسد مقاومت به انسولین در این امر نقش دارد. با تنبلی تخمدان می توانید در متابولیسم قند خون که به مقاومت انسولین معروف است ، مشکل داشته باشید. وقتی مقاومت به انسولین دارید ، لوزالمعده شما باید بسیار سخت کار کند و مقدار زیادی انسولین درست کند تا قند خون شما پایین بیاید. این امر به افزایش وزن و چاقی شکم مرتبط است. (زنان مبتلا به تنبلی تخمدان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستند).
6-مشکل در باردار شدن
عدم تعادل هورمونی در توانایی تخمک گذاری بدن که برای وقوع بارداری ضروری است، اختلال ایجاد می کند. بنابراین جای تعجب نیست که تنبلی تخمدان یکی از رایج ترین دلایل ناباروری است. در واقع، طبق بنیاد PCOS، این مسئول 70 درصد از مشکلات ناباروری در زنانی است که در تخمک گذاری مشکل دارند

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.